Çfarë të shihni në Suedi

Suedi

Vendi Skandinav është vendi i pestë për nga madhësia në të gjithë Evropën. Kjo tashmë na jep një ide se ka shumë kënde që mund të zbulojmë. Por jo vetëm në një çështje monumentesh, siç përmendim gjithmonë. Në këtë rast, ne gjithashtu do të shtojmë një farë natyre kur ata të na pyesin çfarë të shohim në Suedi.

Sepse në këtë anë të botës, ajo ka një rol të veçantë. Pra, kur suedezët vetë duhet të përmendin ato që kanë më tërheqëse, ata nuk hezitojnë ta bëjnë këtë qartë. Nëse në tuajin pushimet e rradhës keni mundësinë, ne ju tregojmë udhëzuesin më të mirë se çfarë të shihni në Suedi.

Stokholm qyteti i vjetër

Kur pyetëm veten se çfarë të shohim në Suedi, ishte e qartë se pjesa më e vjetër e qyteteve që vizitojmë është gjithmonë një nga atraksionet më të mira të turistëve. Kjo është arsyeja pse në këtë rast ne nuk do të mbeteshim pas dhe bëjmë ndalesën e parë brenda Stokholm dhe pjesa e tij e vjetër. Meqenëse rrugët janë me kalldrëm dhe hedhin bast për atë prerje mesjetare që na bën të udhëtojmë prapa në kohë. Sigurisht, duke ecur nëpër to, ne mund të arrijmë tek Plaza Mayor ose Pallati Mbretëror, të cilat gjithmonë kërkojnë vëmendjen tonë. pa harruar ndërtesën e vjetër të Bursës.

qyteti i vjetër i Stokholmit

Pallati Mbretëror

Po, ne e kemi përmendur atë, por kërkon vëmendjen tonë të plotë. Ndodhet në zonën e slottsbacken. Deri në shekullin e XNUMX-të përdorej gjithmonë si vendbanimi i mbretërve. Por kur lëvizte, ky vend ishte vetëm për veprime burokratike siç janë aktet zyrtare. Shtë e vërtetë që jo të gjitha dhomat janë të hapura për publikun e gjerë, por në të tjerat mund të shohim ekspozita dhe muze. Pikërisht përpara ndërtesës ekziston një esplanadë e madhe dhe aty bëhet ndryshimi i rojes. Pra, është një tjetër nga momentet që nuk mund të humbasësh.

Pallati Mbretëror

 

Parku dëfrim Liseberg

Mbi të gjitha nëse udhëtoni me të vegjlit në shtëpi, një ndalesë në një park zbavitës nuk dëmton kurrë. Thuhet se është një nga parqet me më shumë vizita. Një nga atraksionet kryesore të tij është slitë druri, pa harruar që kjo zonë ka më shumë se 30 aktivitete të ndryshme. Midis të cilave ne nxjerrim në pah shëtitjet nëpër ujë, duke zbuluar ujëvarat dhe natyrën e tij.

Katedralja e Shën Nikollës në Stokholm

Churchshtë kisha më e vjetër, kështu që kërkon gjithashtu vëmendjen tonë nëse udhëtojmë për në atë vend. Thuhet se tashmë në shekullin e trembëdhjetë ishte e njohur për ekzistencën e saj. Ajo ka një kullë të vetme, të bërë me tulla dhe me mure të pikturuara. Duhet thënë se stili origjinal ishte gotik, gjë që zakonisht ndodh në këto raste, që rimodelimi të ndiqte njëra-tjetrën. Pra, duhet të flasim për penelata të mëdha në Stili barok. Por gjithashtu, brenda gjejmë një seri pikturash shumë të vjetra.

kështjella e Suedisë

Kalaja e Malmös

Në këtë rast duhet të shkojmë në jug të Suedisë, ku do ta gjejmë këtë fortesë. Në këtë vend ka qenë një kështjellë e parë që daton nga shekulli i XNUMX-të, edhe pse më vonë ajo u shemb. Tashmë në shekullin e XNUMX-të, struktura e re filloi t'i jepte jetë një kështjelle të re. Edhe pse duhet thënë gjithashtu se për disa vjet, ai shërbeu si burg për burrin e Mary I i Skocisë. Edhe pse kjo mbetet në historinë e tij, bukuria e vendit vazhdon të bëjë përshtypje për vendasit dhe të huajt.

Çfarë të shohësh në Suedi, arkipelagun e Stokholmit

Në fillim përmendëm ato vende që gjithashtu ndanin natyrën. Ato qoshe për të marrë frymë nga qendra dhe monumentet. Epo, duket se një shumicë e madhe e njerëzve pajtohen se Arkipelagu i Stokholmit. Pra, nëse doni të shkëputeni pak nga rruga që keni shënuar, asgjë si një udhëtim me anije nëpër këtë vend dhe ishujt e tij. Do t’ju ​​lërë momente të paharrueshme dhe natyrisht, pamje që janë të rëndësishme për t’u përjetuar.

kungsleden

Kungsleden

Nëse ju pëlqen ecja dhe shëtitja, atëherë me siguri do t'ju pëlqejë kjo rrugë. Por po, ju duhet të keni pak ose mjaft praktikë që të jeni në gjendje ta bëni atë. Shtë një nga rrugët më të famshme në të gjithë botën, duke llogaritur 400 kilometra. Një peizazh i bukur malor i Lapland, në të cilin do të gjeni një bukuri pa të barabartë. Përveç kësaj, ai kalon nëpër katër parqe kryesore. Ju do të kaloni liqene, qytete të vogla dhe male të pafund. A do t’i rezistoni diçkaje të tillë?

Çfarë mund të shihni në Suedi, Kanali Gotä

Wasshtë ndërtuar në shekullin e XNUMX-të dhe ndodhet në jug të vendit. Ajo kalon nëpër provincat e Ostrogotia dhe Gotia Perëndimore. Ju mund të udhëtoni me anije nga Gothenburgu në Detin Baltik. Pra, bashkon këto dy qytete pasi ato janë të lartpërmendurat Gothenburg dhe Stokholm. Prandaj, për atë që përfaqëson dhe traditën, si dhe bukurinë që ajo mbart, është një tjetër nga pikat kryesore për t'u marrë parasysh.

Marstrand

Në veri të Goteborgut, ne gjejmë një ishull me bukuri të madhe. As një që nuk mund të na mungonte. Gjithashtu në të, ne mund të shohim një Kalaja e shekullit të XNUMX-të. Ata kanë përfaqësim tematik në formën e darkave Viking, të cilat nuk dëmtojnë kurrë për të hyrë në rol. Cila nga të gjitha këto pika do të filloni të vizitoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*