Dulce Ourense, ëmbëlsirat më të pasura dhe më tradicionale

Shumë nga pjatat më të njohura në Ourense Ato janë të kripura, të bazuara në mish derri, qengji ose oktapod; por ëmbëlsirat e Galicës janë gjithashtu shumë karakteristike.

Nga ëmbëlsirat më përfaqësuese janë:

Orela: Isshtë një ëmbëlsirë tipike që bëhet me vezë Antroido, miell, gjalpë, sheqer, ujë, kanellë dhe anise. Me këto përbërës bëhet një pastë, pastaj përhapet shumë e hollë, pritet në trekëndësha dhe skuqet.

Tripon i ëmbël: Njihet ndryshe si “Stomak” sepse në të kaluarën bëhej me bark derri. Për ta bërë atë duhet të gatuani vezë në furrë, dhe të prerë bukën në copa të vogla, ajo shoqërohet me rrush të thatë, sheqer dhe qumësht. Ka emra të ndryshëm në të gjithë Galicën.

En Bica e Trives, Manzaneda dhe Castro Caldelas një tortë sfungjeri bëhet me gjalpë, sheqer, miell, vezë, limon, kanellë dhe maja si përbërësit kryesorë.

Bukë xhenxhefili: janë simite që bëhen me miell, vezë, gjalpë dhe sheqer për t’i larë. Në varësi të qytetit ku ato përgatiten, shtohen anise ose bajame, por ajo filloi në Melide në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Tortë Santiago: Me origjinë nga Compostela është më i njohuri në Galicia. Shtë një cookie bajame dhe e zbukuruar me kryqin e Santiagos, i cili është emblema e Galicia. Ai nuk e di origjinën e saj.

Tortë Mondoñedo: Announcedshtë njoftuar nga Carlos Folgueira. Bëhet me pastë pudre dhe mbushet me biskota bajamesh dhe flokë engjëjsh.

Torta e cigares: Isshtë tipike për rajonin e Verín dhe bëhet me produkte të freskëta nga rajoni si arra, mjaltë, vezë, bajame dhe miell.

Gështenjë kafeMegjithëse nuk është tipike për Galicën, në këtë rajon bëhen më të shijshmet. Ata kanë si një prekje të veçantë raki dhe çokollatë përveç gështenjave të shkëlqyera që rriten në zonë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*