Australia dhe problemi i veshjes së saj tradicionale

veshje australiane

Kur një vend është i ri dhe është formuar nga proceset e imigracionit, është vërtet e vështirë të arrihet një identiteti kombetar. Në rrjedhën e shekullit të XNUMX-të, shumë vende emigrante e kanë arritur këtë dhe kështu janë shfaqur simbolet kombëtare, gastronomitë kombëtare dhe kostumet tipike. Ashtu si kostumi gaucho ose kauboj mund të jenë kostumet që identifikojnë Argjentinën dhe Shtetet e Bashkuara, mund të mendohet për kostumin tipik që identifikon Australinë. Por a ekziston?

Në të vërtetë në Australi nuk ka veshje tipike dhe rrobat varen nga klima dhe zona e vendit, krejt të ndryshme, kështu që nuk është unifikuar në një. Afër bregdetit, vala është plazhe dhe sërf, ndërsa në brendësi, në male, livadhe dhe shkretëtira, mbizotëron vala kauboj. Por kur bëhet fjalë për shfaqjet ndërkombëtare, kur Zvicra shfaqet me kostumin e tyre tipik dhe gjermanët e njëjtë, Australia ka një problem. Për këtë arsye, tashmë në Lojërat Olimpike një dekadë më parë, në Sidnei, u mendua për një kostum tradicional dhe përfaqësues të vendit. Kjo është arsyeja pse historia e Aborigjenët australianë dhe me këto motive krijuesit krijuan një kostum në ngjyrat e tokës. Vite më vonë, në 2007, ideja u ringjall dhe u promovua një kostum kombëtar që i njëjti Kryeministër i atëhershëm filloi të vishte.

Ky kostum tipik ishte i ngjashëm me atë të një kauboje me pantallona, ​​këmishë, rrip lëkure, çizme dhe një pelerinë të papërshkueshme nga uji.

Foto: përmes Veshje Australiane


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

bool (e vërtetë)