Udhëtoni me Melbourne Star, rrota gjigante spektakolare Ferris

Ylli i Melburnit

Nëse jeni duke vizituar një qytet dhe ai qytet ka një rrotë Ferris, unë ju rekomandoj që të hipni në të. Rrotat e automjeteve kanë gjithmonë një lartësi të mirë dhe për këtë arsye ofrojnë pamje të mirë panoramike. Ndonjëherë nuk ka vëzhgues në dorë dhe rrotat e ujit mund ta përmbushin këtë funksion.

Në rastin e Melburnit ne kemi një rrotë tradicionale Ferris të quajtur Ylli i Melburnit. Është një Ferris rrota gjigande që është në bregdet, në zonën e Docklands. Shumë thonë se është ferrota më e madhe në hemisferën jugore kështu që nëse jeni duke vizituar, hidhni një sy për veten tuaj. Kanë 120 metra e lartë dhe ka shtatë krahë që përfaqësojnë yllin me shtatë cepa që është në flamurin Australian.

Që atëherë nuk është një rrotë shumë e vjetër u përurua në vitin 2008 por për shkak të disa problemeve me strukturën, ajo duhej të qëndronte e mbyllur për më shumë se një muaj pas hapjes dhe duhej çmontuar dhe rimontuar. Të rrallë, por rrota ishte e gabuar dhe duhej të zëvendësohej. Struktura e përgjithshme dhe gondolët mbetën sepse nuk kishin ndonjë problem. Gjithçka tregonte se aranzhimet dhe vonesat nuk do të zgjasnin shumë por Melbourne Ferris Wheel u kthye në punë vetëm në 2014.

E vërteta është se ylli i Melburnit ka pasur shumë probleme dhe madje atë vit u mbyll përsëri për disa ditë. A nuk ju jep besim? Epo as unë, haha. Por është e hapur dhe po punon dhe këtë shkurt feston ditëlindjen. Hapur ditë e natë, ka banjë, restorante, një dyqan suvenireshJu mund të merrni me qira shërbimin e fotografisë suvenire dhe ka edhe një ATM dhe dollapë për të lënë sende me vlerë dhe çanta shpine.

Kabinat kanë ajër të kondicionuarGjithsej janë 21 dhe ato ofrojnë pamje 360º të qytetit. Ka një audio me komente për historinë e rrotës Ferris dhe çfarë shihet prej saj. Shkruani këtë informacion praktik në lidhje me rrotën e Melbourne Ferris:

  • Orari: hapet çdo ditë nga ora 10 e mëngjesit deri në orën 10 të mbrëmjes megjithëse kthesa e fundit fillon në orën 9:30 dhe dyert mbyllen në 9:25 të mbrëmjes. Në Krishtlindje hapet nga 1 pasdite, e njëjta në Ditën e Anzakut, 25 Prill.
  • Çmimi: kushton 35 dollarë australianë për të rritur dhe nëse doni ditë e natë kushton 45. Kjo biletë e fundit është një e kombinuar që ju lejon të ktheheni natën ose brenda një periudhe prej 30 ditësh.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*