Veshje tradicionale gjermane: Lederhosen dhe Tracht

Megjithëse Gjermania nuk zinte kurrë një vend të shquar në modë, kostumet e saj tipike dhe veshjet tradicionale janë gjithsesi shumë të njohura dhe vazhdojnë edhe sot e kësaj dite me disa variacione, por po aq të gjalla sa më parë.

Nga rrobat tradicionale gjermane ne tashmë ju kishim thënë në lidhje me Dirndl, një veshje tipike që përbëhet nga veshje të ndryshme, si dhe gamsbart, ajo tufë dekorative me të cilën zbukurohen kapelet.

Sigurisht, ne nuk mund ta lëmë mënjanë atë Lederhosen, ato pantallona të gjera prej lëkure të përdorura gjerësisht nga burrat gjermanë në zonat alpine dhe në qytetet përreth. Kjo veshje tradicionale ishte veshur gjithashtu në një kohë, nga të rinjtë gjermanë deri në moshën 16 vjeç dhe preferohej nga kalorësit, gjuetarët dhe banorët e maleve në Gjermaninë jugore.

Pantallonat prej lëkure ishin më pak të zbukuruara se veshjet e tjera tipike, por karakterizohen nga mbajtëset e para dhe xhaketat.

Në fund, duhet të përmendim Traht fjalë që do të thotë fjalë për fjalë 'cfare heq' dhe që në një mënyrë kaq të gjerë shërben për të përcaktuar një kostum që përbëhet nga elementë shumë specifikë: një kapelë, një xhaketë, një jelek, këpucë të ulëta dhe, më e rëndësishmja, pantallonat prej lëkure, Lederhosen e famshme. Liri ose lisi përdoren më së shumti për këtë kostum tipik, pëlhura që janë më të ngrohta..

Në secilin rajon Tracht është i ndryshëm dhe ka detajet e veta për ta dalluar nga ato të rajoneve të tjera, por të gjitha mbajnë shenjën e traditës gjermane.

Foto: Krijimi i botës


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*