Verërat Santorini

dionisit

Santorini ka një tokë shumë pjellore për shkak të hirit vullkanik dhe tokës së saj. verërat greke Ato bëhen me më shumë se 300 lloje, disa janë kultivuar tashmë në kohërat klasike. Për grekët, vera është një dhuratë nga perënditë: në këtë rast nga Dionisi. Ata i kushtuan kulte verës, poetët shkruanin poezi për nder të tij. Mund të themi se këto vreshta i kanë rrënjët në historinë e njerëzimit. Besohet se Vreshtat e Kretës Ata ishin të parët në Mesdhe. Për 10 vjet ata kanë bërë emër.
Mund të thuhet se në Ishujt Santorini ka dy lloje verërash. Njëra është e bardhë, e thatë, e mprehtë, si një reisling dhe sensuale si një verë e gazuar. Nëse kjo verë merret e re është shumë e gjallë, shumë minerale, ndihet karakteri vullkanik i tokës, i pasur me squfur.

vin-santo

Me i famshmi Vinsanto, Isshtë një nga verërat më të vjetra në botë, tashmë ishte e njohur në kohën e Homerit. Vera Vinsanto është e ëmbël natyrale, pa shtuar alkool. Vinsanto do të thotë, ajo erdhi nga Santorini. Në Toscana bëhet një verë e ngjashme, ata i japin asaj një kuptim tjetër, Vinsanto ata thonë se është verë e shenjtë.
En Santorini verërat janë të famshme për të qenë tipike, për aromat dhe pastërtinë e mineralizimit të tyre, ka vreshta në të gjithë ishujt. Assyrtiko është një varietet lokal i kultivuar që nga kohërat antike, është një nga llojet më të mira për të bërë verë të bardhë. Shkurtimi me origjinë stërgjyshore kryhet, me lastarët më të gjatë të plagosur në tokë për të mbrojtur tufat nga rrezet e diellit.
Në ishullin vullkanik të Santorini ekziston vreshti më i vjetër, i cili po prodhohet edhe sot, është pothuajse 3500 vjet histori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   engjëll biaggini dijo

    Vitin e kaluar duke vizituar ishullin e bukur, provova disa të bardha shumë të mira, përfshirë një me një emërtim të kontrolluar të një cilësie superiore. Pyes: a mund të gjenden në kontinentin e ri?

  2.   SANTIAGO GUTIERREZ ZARZUELO dijo

    DUA T TO RUAJ DELEGACIONIN E VERS SANTORINI N SP SPANJ IN NR MADRID

    FALEMINDERIT PËR PËRGJIGJEN TUAJ