Karakteristikat e Kretës

greqia_creta_bali

Ishulli i Creta Ajo ka qenë e banuar që nga kohërat parahistorike dhe gërmimet e shumta e kanë treguar atë. Besohet se civilizimi mino ishte civilizimi i parë evropian, rreth vitit 2000 para Krishtit dhe se ai u zëvendësua nga civilizimi mikenas rreth vitit 1375 dhe vetëm më vonë nga qytetërimet klasike greke dhe helene, të zëvendësuara nga ana tjetër nga civilizimi romak dhe më vonë nga Bizantin dhe Venecian në kohët më të fundit.

Me fjalë të tjera, Kreta ka pasur një jetë të pasur dhe plot tension dhe kjo është një nga atraksionet kryesore të saj turistike. Me respekt përgjuha Pushtimi i gjatë venecian dhe turk kanë lënë gjurmët e tyre dhe kjo vihet re në shqiptimin e disa bashkëtingëlloreve të greqishtes moderne, kështu që këtu do të vini re se njerëzit flasin pak më ndryshe. Me respekt për muzikë këtu është shumë dalluese dhe është e pranishme në të gjitha ngjarjet shoqërore. Muzika tradicionale përfaqësohet në një instrument të vetëm: lira, por "lahutë»Që luhet si kitarë dhe është i pranishëm në të famshmit mbahen, ato këngë të improvizuara që këndojnë për dashurinë dhe kohët e lashta.

Comida

Dhe ajo Comida a ka këtu në Kretë? Kërmijtë e skuqur ose të zierë të quajtur «i përzemërt«, Bukë e thatë dhe e kripur me vaj ulliri dhe domate,«ntakos«, Kungull i njomë i skuqur quhet«kolokythof«, Qumësht i thartë ose i prerë«xygalo»Dhe pjata të tjera të freskëta dhe të shijshme që kombinohen me gastronominë kombëtare. Oh, dhe mos e lini pa provuar verën Sitia, një verë e bardhë nga vreshtat lokale që është ideale për të shoqëruar pjatat e peshkut.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1.   Dc dijo

    baba i tmerrshem postimi yt

  2.   Keren Cervantes dijo

    Nuk thotë se çfarë kërkoi ai, unë kërkova karakteristikat e shoqërisë kretase !!!