Veshja e burrit të Greqisë antike

Veshja e njeri i lashtë grek Ai nuk i përshtatej trupit, por ishte i lirshëm, zakonisht ishte një drejtkëndësh prej rrobe që mbështjellte trupin dhe mbahej nga një kordon, kapëse ose thjesht bënte disa qepje.

Grekët ishin njohës të pëlhurave si p.sh. mëndafsh, pambuk, liri dhe madje edhe lëkura e kafshëve, liri u rrit në Azinë e Vogël.

Veshja e burrit përbëhej nga dy pjesë, e brendshme e quajtur chiton dhe mantelin e jashtëm ose himatimin burrat nuk vishnin të brendshme nën tunikë.

Chiton mund të jetë Dorik ose Jon, Dorik përbëhej nga një drejtkëndësh prej pëlhure që mbështjellë lirisht trupin dhe ishte i rrethuar nga një rrip ose karficë zbukurimi.

Chiton ishte i gjatë deri në këmbë, quhej në atë kohë chiton power, poshtë, pasi ata nuk vishnin të brendshme, tunika ishte si një këmishë, Jonik ishte bërë prej liri.

Në të vërtetë ishte një këmishë nate me mëngë që binte poshtë bërrylit, mund të vishej nga burra dhe gra dhe ishte e përshtatshme për moshën e mesme.

Tunika ose citwvn ishte e lidhur në shpatulla me kunja ose shirita dhe rregulluar me një rrip, për të fjetur ata nuk hiqnin tunikën pasi ajo shërbente si një këmishë për ditën dhe një këmishë nate për natën, të vegjlit kishin tunika të shkurtra pa i lidhur.

La ekzomida Ishte kominoshe për skllevër, artizanë dhe ushtarë, ishte një fustan i shkurtër i lidhur në bel me një rrip dhe i lidhur në shpatull me një nyjë që u lejonte atyre liri më të madhe të lëvizjes.

El himatim Ishte një leckë leshi katrore që vihej në trup në mënyrë që krahu i djathtë të ekspozohej dhe e majta të ishte e mbuluar.

La klamat diçka më e trashë ishte një mantel i përdorur nga ushtarët, një pelerinë më e hapur dhe lundruese, të rinjtë e përdorën atë sepse u lejonte atyre të kishin të dy krahët e lirë.

Ajo që ata morën për të fjetur ishte rripi, rrobat e gjata deri në këmbë, shërbenin si zbukurime dhe për ceremoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Estherfrombarcelona dijo

  Një faqe vërtet e mirë, e dua. Unë jam një student i vitit të parë të diplomës bachelor në shkencat humane dhe jam i apasionuar pas Greqisë dhe mendoj se kjo është një faqe e shkëlqyer.

  Estera. Barcelona

 2.   veronikë dijo

  sa e mirë

 3.   yareny saravia dijo

  Në këtë faqe nuk do të gjesh gjithçka që kërkon dikush por hej ne pushtojmë atë mjore d gjithçka për gjithçka ……………

 4.   namii dijo

  për mua më duket shumë mirë që ata i vendosin ato gjëra, por nga vjen veshja e grave dhe fëmijëve.

  mirupafshim

 5.   deysi dijo

  Ata visheshin shumë të shëmtuar orita, moda është ndryshe