Duke luajtur kriket në Indi

Ka disa sporte që kërkojnë guxim të madh dhe paturpësi, të tjerë me forcë dhe shkathtësi, si dhe aftësi dhe përqendrim; megjithatë, ekziston një sport që konsiderohet si një hobi në të cilin mund të garosh nëse je mjaft i shkathët dhe këmbëngulës. Ne flasim për kriket një sport jo shumë i njohur në Australi dhe me një përqindje të madhe në Indi.

kriket

Kriket ka të bëjë me të qenit një praktikë rekreative që nga viti 1876 në Australi ku u zhvillua ndeshja e parë ndërkombëtare kundër Anglisë për të parë kush ishte më kompetentja. Loja e Kriketit përbëhet nga një top më i vogël se bejsbolli i mbuluar me lëkurë dhe një shkop druri në formë vozitje rreth 96 cm të gjatë dhe 10 cm të gjerë. Kërkohen dy ekipe me njëmbëdhjetë lojtarë secila dhe një fushë ovale me bar.

Përgjatë viteve bixhozi u bë një pasion i madh për Indinë, të cilët miliona hindusë zgjedhin të zbaviten dhe të pushojnë duke luajtur këtë sport të shkëlqyer që tashmë është bërë pjesë e ligave shoqëruese për gara të ndryshme dhe përshtatshmërinë.

cricket2

Në Indi kriket është argëtim dhe argëtim për të rinjtë dhe të moshuarit meqenëse ka një ngjashmëri me bejsbollin; megjithatë, ato nuk janë të njëjta për shkak të rregullave. Qëllimi juaj kryesor në kriket është të vraponi dhe të eleminoni batsmen duke ju ndaluar të merrni pikë. Përveç kësaj, ka dy shënues që kujdesen për rezultatin që pasqyrojnë statistikat e ndeshjes dhe dy gjyqtarë që zgjidhin dyshimet që vijnë nga ajo, duke renditur serinë e gjuajtjeve të përbëra nga gjashtë në vazhdim.

Ndërsa është e vërtetë, kriket është një sport që ka fituar shumë famë në popullatën hindu që kur India ishte fituese e Kupës Botërore të Kriketit në 1975 dhe 1979, dhe në 2003 doli një mënyrë e re për të luajtur sportin e quajtur The Twenty Kupë në të cilën India ishte vendi i parë që fitoi.

cricket3

Aq shumë është hobi që rrjetet televizive arrijnë një përqindje 150 milion shikues fanatikë të kriketit indian ku ndeshjet zgjasin për pesë ditë me pesë orë në ditë konkurrencë me vendet e tjera dhe ekipe të ndryshme.

Aktualisht ka tifozë të një kapiteni të ekipit kriket indian të quajtur Mahendra Singh Dhoni konsiderohet si udhëheqësi i kriketit hindu, Ky i ri prej vetëm 27 vjetësh ka arritur të jetë kampion dhe atlet i shquar i kësaj loje në të cilën ndjekësit e tij kanë vendosur të ndërtojnë një tempull në nder të aftësisë së tij në mënyrë që ta adhurojnë atë për arritjen e kaq shumë fitoreve në ekipin e tyre.

Mos harroni se të gjitha sportet janë të shëndetshme dhe t'i fitosh ato do të thotë të marrësh shpërblim fizik dhe të nderuar për merita, nëse dëshiron të njohësh Indinë dhe nuk di të luash kriket, në New Delhi (kryeqyteti) praktikojeni atë, do të shihni që për një kohë të shkurtër do të jeni kampioni i ri duke vënë bast për disa rupi indiane.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*