Mitet dhe legjendat e Indisë

Ne vazhdojmë të flasim për mitet dhe legjendat e Indisë. Me rastin e fundit përmendëm librat e rëndësishëm të shenjtë Ramayana dhe Mahābharata. Ne shpjeguam se narracioni epik Mahābhārata, është gjithashtu një libër i rëndësishëm brenda fesë hindu, libri më i gjatë në botë sepse leximi i tij zgjat të paktën 56 orë. Epo, tani do të flasim për Ramayana, një libër tjetër me poezi epike sanskrite.

Mitet

Ky rrëfim në formë epike na tregon për jeta, udhëtimi dhe rimishërimi i Sri Ramës, një histori e bukur plot tragjedi, nga i mençuri dhe autori legjendar Valmiki. Sipas traditës hindu, ky autor mori ndriçim nga Zoti për të shkruar këtë tekst. Thuhet se teksti nuk erdhi nga imagjinata e tij, por ishte një lloj skribësh i Zotit. Do të jeni të interesuar të dini se ky libër është me të vërtetë i gjerë, pasi përbëhet nga rreth 24,000 vargje.

mitet2

Le të lëmë mënjanë shkrim i shenjtë dhe le të mësojmë më shumë rreth mitologji indiane. Ajo i atribuohet Brahma bëhu krijues i botës; Përveç kësaj, ai përfaqësohet me katër fytyra shikimet e të cilave drejtohen drejt katër pikave të hapësirës. Besimtarët i japin atributin e të qënit simbol i katër Vedave, të njohura si katër epokat që përbëjnë botën. Në rast se nuk e dinit, Brahma është një hyjni shumë interesante, zakonisht dihet që gjatë ditës krijohet universi dhe natën kthehet në kaos, e gjitha e sunduar nga ai. Mitet për ciklet e krijimit të botës kanë qenë zakonisht të larmishme, por shumë prej tyre me pjesëmarrjen e Brahma.

Një temë tjetër e rëndësishme e kësaj mitologjie merret me a eliksir i pavdekësisë nga duart e perëndive. Vendimi unanim u mor në kërthizën e botës, domethënë në malin Meru, mali mitik me 109 maja, ku jetojnë perëndia Shivá, Vishnu dhe Brahma. Të gjithë perënditë e Indisë në këtë takim diskutuan se si të sigurohet eliksiri i pavdekësisë, por kjo ishte vetëm në përpjekje pavarësisht nga fakti se një eliksir i tillë dihej të gjendej në thellësitë e oqeanit. Importantshtë e rëndësishme të dihet se brenda literaturës së shenjtë të Indisë shpjegohet lidhja midis jetës së përjetshme dhe metalit të çmuar prej ari.

mitet3

Të dy Mitet dhe legjendat ekziston me anë të varieteteve të maskave, është saktësisht një hyrje drejt simbolikës ku ekziston një rrugë që të çon në një hapësirë ​​midis arsyes dhe intuitës. Mitet dhe legjendat e Indisë përbëjnë atë kufi ku janë të shenjtët dhe misteriozët. Ky univers është pjesë e kulturës së Indisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   i qetë dijo

    Unë gjithmonë kam qenë adhurues i filozofisë së Indisë, besoj se në një moment kam qenë atje

  2.   i qetë dijo

    që janë të mrekullueshme është gjëja më e shëndetshme për njeriun