Vende për turizmin rural në Brazil

Hiking Brazil

Turizmi rural në Brazil përfaqëson një sërë mundësish për të shijuar natyrën dhe shumë aktivitete të saj në natyrë. Në këtë kuptim, këto vende duhet të merren parasysh për një pushim të paharrueshëm në vendin e Samba.

Ecje në Parkun Kombëtar Chapada Diamantina

Hiking në këtë rajon është një nga pikat e nxehta të Brazilit për ekoturizëm dhe një shesh lojrash për shëtitje, shpellë, zhytje dhe rafting. Parku është plot me atraksione natyrore si malet, pyjet, shpellat, liqenet nëntokësore dhe ujëvarat.

Vamos a la playa

Ka shumë ishuj dhe plazhe të bukur përgjatë bregdetit të Brazilit, duke përfshirë vendpushimin elegant të plazhit Buzios, bohemian Jericoacoara në shtetin e Ceará dhe rrugën për këmbësorë të Morro de São Paulo, në Bahia. Pikat e surfimit përfshijnë Playa Joaquina në ishullin Santa Catarina dhe Rio de Saquarema.

Ujëvarat Iguazu

Rafting poshtë Ujëvarave imponues Iguazu është mjaft përvojë. Të vendosura në mes të pyjeve të shiut në Brazilin jugor, këto rënie madhështore janë një nga mrekullitë e mëdha të Amerikave. Rënia më e madhe, Gryka e Djallit, e cila arrin 70 metra lartësi.

Parati koloniale

Shëtisni në rrugët me kalldrëm të Paraty, një qytet bregdetar simpatik që dikur ishte një port i rëndësishëm për eksportin e arit dhe mund të arrihet lehtë nga Rio de Janeiro. Pasuria e saj pasqyrohet në ndërtesat e bukura koloniale, të tilla si Kisha e Santa Rita, e ndërtuar nga skllevër të liruar.

Zhytu në brigjet e tij

Zhytuni në ujërat blu në brigjet e Brazilit. Zhytja është shumë e popullarizuar në parkun detar të mbrojtur në ishullin Fernando de Noronha. Bregu i Angra dos Reis në Rio de Janeiro është i mbushur me 300 ishuj të pjekur për kërkime nënujore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*