Si është ekonomia e Anglisë

Ekonomia e Anglisë

Qe kurre, Ekonomia e Anglisë është karakterizuar si një ekonomi solide dhe e konsoliduar si një nga ekonomitë kryesore në botë, bazuar vërtet në tregti dhe industri. Kjo ka lejuar prej kohësh që produkti i brendshëm bruto i Anglisë të mbetet në mes të intervalit. Top 5-të në botë, vetëm pas Shteteve të Bashkuara, Japonisë, Gjermanisë dhe Kinës.

Faktori themelor në suksesin e ekonomisë së Anglisë është se pas shkatërrimeve të Luftës së Dytë Botërore, përveç humbjeve për shkak të pavarësisë së kolonive të tij, vendi dinte të mbante një aleancë të dyfishtë si me tregjet evropiane, ashtu edhe me tregun e Shteteve të Bashkuara.

Përveç kësaj, industria në Angli Karakterizohet nga prodhimi i makinerive, si dhe prodhimi i pajisjeve të transportit si hekurudhat, automjetet dhe aeronautika, përveç prodhimit të produkteve kimike. Sidoqoftë, sektori i shërbimeve që rrjedhin nga transaksionet në tregun e aksioneve është sektori që kontribuon më së shumti në prodhimin e brendshëm bruto të vendit.

Përveç kësaj, ata gjithashtu luajnë një rol shumë të rëndësishëm në ekonomi sektorët financiarë bankarë, si dhe kompanitë e sigurimeve. Duhet thënë gjithashtu se një nga arsyet kryesore pse ekonomia e saj është kaq solide është se nuk i përket zonës së euros. Arsyeja për këtë është se vendi ka arritur të ruajë monedhën e tij, paundin e parë, si një nga monedhat me më shumë transaksione në tregun e këmbimit valutor në të gjithë botën.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*