Sportet popullore në Angli

A praktikoni ndonjë sport? Aktiviteti fizik sportiv është i zakonshëm në të gjithë botën, por ka sporte që janë më të popullarizuara se të tjerët, ose sporte që praktikohen vetëm në disa vende dhe jo të gjitha. Për shembull, a e dini se çfarë sportet më të njohura në Angli?

Sporti nuk është një lojë, sporti nënkupton konkurrencën, rregullat, stërvitjen… dhe e vërteta është se shumë sporte praktikohen në Angli dhe disa nuk do t’i shihni as në ESPN. Le të shohim se çfarë janë ato.

Sporti në Angli

Së pari, duhet thënë se Mbretëria e Bashkuar ka një traditë të gjatë në sport dhe atë sportet jashtëzakonisht të njohura kanë lindur këtu. Ne flasim për tenis, The billar, The boksi, The futboll, The golf, hokej, regbi...

Ishuj kaq të vegjël dhe me njerëz kaq të shqetësuar, apo jo? Nëse duhet të bëjmë pak histori, atëherë mund të kthehemi në shekullin e shtatëmbëdhjetë dhe lëvizjet politike që ekzistonin në ishujt në atë kohë.

Me siguri keni dëgjuar për të puritanëtNjerëz mjaft të çuditshëm, jo ​​dashamirës të kënaqësive, saktësisht. Epo, puritanët ndaluan mjaft gjëra, përfshirë teatrot dhe disa aktivitete fizike dhe grupore që kishin të bënin me bixhozin. Për shembull, gara me kuaj dhe boks. Me rënien e puritanëve këto aktivitete u kthyen në fuqi.

Nga shekulli i XNUMX-të kriket ishte tashmë mirë e vendosur në mesin e klasës së lartë angleze dhe në shkollat ​​publike futboll. Me urbanizimin e shekullit të XNUMX-të, shumë nga lojërat rurale filluan të lëvizin në qytet, dorë për dore me punëtorët, dhe pastaj klasa e mesme dhe e lartë bëri adaptimet e tyre. Institucionet dhe jeta e tyre e rregulluar bënë pjesën tjetër dhe kështu sportet që ne të gjithë e dimë se po konfiguroheshin.

Sportet popullore në Angli

Siç thamë në fillim, sportet janë të rëndësishme në Angli dhe vendi është djepi i shumë prej më të njohurve në të gjithë botën. Kjo e bën Britaninë e Madhe gjithmonë një lojtar që duhet të ketë frikë në gara ndërkombëtare.

Pasioni për sportin ka udhëtuar me kolonizuesit kështu që sot ish-kolonitë si Australia, Zelanda e Re ose India janë konkurrente. Për shembull, në kriket ose regbi.

regbi

Në Angli ekziston një Lidhja Kombëtare e Ragbit dhe ekziston edhe Bashkimi i regbit. Ky sport miraton rregullat e saj në fillim të shekullit të XNUMX-të dhe bëhet shumë e popullarizuar në shkolla dhe më pas bëhet në të gjithë botën.

Ragbi këtu është profesional dhe rekreativ. Po duhet ta dini se ato janë të ndryshme regbitë, Unioni Rugby dhe Lidhja Rugby. Ata kanë rregulla të ndryshme, numrin e lojtarëve, mënyrat e avancimit në top.

Ragbi Isshtë shumë më popullor në Yorkshire, Angli Veri-Perëndimore dhe Cumbria.. Lojërat më të mëdha mbahen këtu.

Badminton

Ky sport është edhe më popullor se tenisi në vend, dhe kjo për shkak se është shumë më e arritshmeedhe nëse jeni fillestar. Edhe pse është anglisht i mirë, badminton ka lindur ne indi si një variant i një loje tradicionale angleze që luhet me raketa.

Nuk është atëherë Shoqata Badminton e Anglisë, themeluar në 1893, i cili rregullon sportin në komb dhe mbështet tjetrin 41 kombe ku praktikohet ky sport.

kriket

Origjina e këtij sporti ende debatohet por pa dyshim që ai lindi në ishujt anglezë dhe që nga ajo kohë ai ka qenë pjesë e idiosinkracisë kombëtare. Historia daton në shekullin e XNUMX-të ose pak më herët, pasi emri i këtij sporti përmendet në dokumentet e asaj kohe. Sigurisht, mund të luhet edhe shumë më herët, si një lloj loje për fëmijë.

Sot ka 18 klube kriketësh profesionistë në Angli dhe secili ka emra historikë të qarkut. Çdo verë secila prej këtyre klubeve merr pjesë në Kampionatin e Vendit të Klasit të Parë, një turne me dy liga që luhet për katër ditë.

Cricket është një lojë që përdorni shkop dhe top, me dy skuadra përballë njëra-tjetrës në një fushë në mes të së cilës ka një tumë me shkopinj nëpër të cilët duhet të kalojnë topat.

Garë me kuaj

Është sporti i dytë më i shikuar në Mbretërinë e Bashkuar dhe qëndrimi më i gjatë. Gjeneron shumë para dhe dy ngjarjet kryesore të tij janë Royal Ascot (ai ku mbretëria shkon me kapele të mëdha dhe shumë të rralla), dhe Festivali Cheltenham.

Garat me kuaj zhvillohen në ishujt që nga koha romake, kështu që shumë prej rregullave të saj kanë origjinën këtu. Klubi kalorës daton nga viti 1750 dhe është i vetmi përcakton absolutisht gjithçka në sport.

Atje dy lloje garash: garën e rrafshët me distanca fikse në shtigje të papenguara dhe garën kombëtare të gjuetisë e cila është më e gjatë dhe në të cilën kuajt shpesh duhet të kërcejnë.

Ka rreth 60 pistat e garave i licencuar në MB, me dy të tjerë në Irlandën e Veriut. Më e vjetra është ajo e Chester, nga shekulli XVI.

Tenis

 

Tenisi ka sfond dhe ato duket se datojnë që nga shekulli XII në Francë, në fushën e të cilit luhej kalimi i një topi duke e goditur atë me shuplakën e dorës. Duket se Luis X nuk i pëlqente të luante jashtë dhe kështu ai përuroi oborret e shtëpive, një zakon që u përhap në pallatet mbretërore të Evropës.

Raketat u shfaqën në skenë në shekullin e XNUMX-të dhe ishte atëherë që sporti u quajt tenis, një fjalë që vjen nga frëngjishtja, ju keni, mbaje ose merre, diçka që u thirr midis kundërshtarëve. Kështu, ajo u bë shumë e popullarizuar në Francë dhe Angli. Henry VIII ishte një super tifoz i tenisit.

Tenisi modern daton në vitet 30 të shekullit të XNUMX-të dhe që nga ajo kohë ata filluan të vendosnin rregullat dhe kodet e sportit. Sot, turneu Wimbledon Shtë më i popullarizuari në Angli dhe një nga Grand Slam-et e ATP Tour. Beenshtë luajtur që nga viti 1877.

Remo

Ky sport ka lindur në Egjiptin e Lashtë dhe sot është sinonim i universiteteve dhe shkollave angleze. Në fakt, sporti siç e dimë lindi në fillim të shekullit XVII në regatat që u mbajtën në lumin Thames, në Londër, ku konkuruan sindikata dhe kompani të ndryshme. Në shekullin e XNUMX-të, "klubet e anijeve" kanë lindur në shkollat ​​publike si Eton College ose Durham School dhe në universitetet më të njohura si Cambridge ose Oxford.

La Federata Ndërkombëtare e Rowing u themelua në 1892 dhe është ai që rregullon sportin që në të vërtetë, ka 150 vende anëtare. kanotazh është një sport olimpik Dhe ai ka qenë në lojëra që nga viti 1896. Burrat kanë garuar që atëherë, por gratë vetëm që nga viti 1976.

Golf

Golfi u shpik në Skoci por është shumë popullor në Angli. Ai lindi në bregun lindor të Skocisë, afër Edinburgut dhe më pas lojtarët hidhnin guralecë në dunat e rërës. Skocezët ishin aq entuziastë sa madje lanë pas dore edhe trajnimin ushtarak në shekullin e XNUMX-të, kështu që Mbreti James I vendosi ta ndalojë atë.

Askush nuk i kushtoi shumë vëmendje dhe golfi më pas u bë një lojë e mbështetur nga mbretëria në shekullin e XNUMX-të, nën miratimin e mbretit James IV. Nga Skocia në Angli dhe nga Anglia në botë. U bë zyrtare në Angli me themelimin e Gentlemen Golfers në Leith, klubi i parë i golfit, në 1744. Kursi i parë i golfit me 18 vrima u ndërtua në St. Andrews në 1764, duke vendosur standardin për lojën.

Golfi ajo u përhap nga dora e Perandorisë Britanike në shekullin e XNUMX-të, në Indi, Irlandë, Australi, Kanada, Shtetet e Bashkuara dhe Hong Kong. Revolucioni Industrial solli shumë ndryshime dhe treni bëri që klubet e golfit të linin qytetet drejt fshatit, duke fituar ndjekës dhe lojtarë. Prodhimi i topave dhe shkopinjve gjithashtu ndryshoi. British Open lindi në 1860.

Dominimi anglez mbi golfin përfundoi kur u shfaq në skenë në Shtetet e Bashkuara, në 1894. Shoqata juaj vendosi rregullat përfundimtare të lojës dhe formuan shumë klube. Sot, ndërsa kurset e golfit në Shtetet e Bashkuara janë të bukura dhe duken të manikyruara, ato në Angli janë më të ashpra dhe të pastra.

Në çdo rast, duke nderuar vendlindjen e tij, disa nga kurset më të famshme të golfit në botë janë ende sot në Skoci: Gleneagles, Carnoustie, Saint Andrews, Royal Troon ...

futboll

Futbolli ka një histori të gjatë këtu dhe në fakt ka dokumente që flasin për futbollin në 1314. Gjithashtu, gara e parë në botë u zhvillua këtu dhe liga e parë profesionale u themelua gjithashtu këtu.

Ka më shumë se njëqind klube futbolli dhe liga më e njohur është e njohur si Premier League. Kjo ligë ka 20 skuadra në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe ndër më të njohurat janë Arsenal, Liverpool ose Manchester United.

Futbolli kontrollohet këtu nga Shoqata e Futbollit, një nga entitetet më të vjetra në botë. Ajo lindi për të rregulluar variantet e ndryshme të futbollit që luheshin në atë kohë në shkollat ​​publike të vendit. Mund të themi se këto rregulla rrjedhin nga Rregullat e Kembrixhit, të vendosura nga universiteti në fjalë në 1848.

Dora për dore me anglezët të cilët udhëtuan me kompani në të gjithë sporti botëror kaloi kufijtë. Sot është një nga sportet më të luajtura në botë, si në aspektin profesional ashtu edhe në atë rekreativ. Kupa e Botës e organizuar nga FIFA është padyshim një turmë dhe shumë para.

Deri më tani, disa nga sportet më të famshme në Angli. Ne mund t'i shtojmë listës not, hokej në terren, hokej në terren dhe akull dhe volejboll.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*