Fauna e Australisë është unike

kafshët Australi

Një nga shumë arsyet që e bën Australinë një vend kaq interesant është pasuria e saj mbresëlënëse natyrore. Kafshë të egra Australiane ajo është e përbërë për pjesën më të madhe të llojeve të pamundura për t'u gjetur kudo tjetër në botë. Por ka një shpjegim shkencor për praninë e kaq shumë dhe kaq befasues endemizmat në tokat Australiane.

Origjinaliteti i faunës Australiane është për shkak të dy faktorë: gjeologjik dhe klimatologjik. Deri në rreth 50 milion vjet territoret që janë pjesë e Australi rryma ishin integruar në superkontinent Gondvana (që përfshinte gjithashtu Amerikën e Jugut, Afrikën dhe Antarktidën). Australia u nda nga pjesa tjetër e tokës dhe mbeti e izoluar. Në këtë mënyrë, kafshët dhe bimët evoluan ndryshe nga flora dhe fauna e pjesës tjetër të botës.

Edhe kur kontinentet e Azisë dhe Oqeanisë u përplasën 5 milion vjet më parë, izolimi mbeti. Thirrja Linja e Wallace, e cila shtrihet në të gjithë arkipelagun Austro-Indonezian, është një pengesë natyrore që parandaloi lidhjen midis faunës që ekzistonte në secilin prej rajoneve zoogeografike.

Pasoja kryesore e gjithë kësaj në faunë ishte lindja, brenda rendit të gjitarëve, e një grupi evolucionar të ndryshëm nga pjesa tjetër e planetit: marsupialë.

Fauna e Australisë: Gjitarët

Gjitarët Australianë ndahen në dy grupe të mëdha: marsupialë y placentare. Dallimi kryesor është se femrat e së parës janë të pajisura me një qese ose qese në të cilën të rinjtë jetojnë pas lindjes. Kangur, koala ose Djalli Tasmanian janë shembujt më të njohur.

kangur

Kangur Australian

Kangur, kafsha më e njohur në Australi

Kur mendojmë për faunën e Australisë, imazhi i a kangur duke kërcyer. Këto kafshë kanë një bisht të gjatë dhe këmbë shumë muskulore që i lejojnë ata të lëvizin me hapa të mëdhenj. Ato janë kafshë barngrënëse dhe zakonisht natën. Ka varietete të shumta (kanguri gri, kanguri i kuq, wallabee, etj).

Koalë

koala australiane

Koalë

Pas kangurit, kafsha më ikonike e Australisë është padyshim koala Ky marsupial i vogël barngrënës jeton në kurorat e pemëve eukalipt, gjethet e të cilave janë ushqimi i tij kryesor. Koalas jetojnë në pjesën lindore të ishullit. Karakteristikat e tyre kryesore fizike janë veshët e tyre të mëdhenj dhe renditja e gishtërinjve të kthetrave të tyre, me dy bravo të kundërta, e cila u lejon atyre të mbajnë mirë degët e pemëve. Zhdërvjelltësia dhe pamja e tij "arush pelushi" e bëjnë atë shumë të pëlqyer nga fëmijët.

Djalli Tasmanian

Fauna e Australisë: Djalli Tasmanian

Djalli Tasmanian

Mamshtë gjitari më i madh mishngrënës në Australi. Shtë një gjahtar, pastrues dhe shumë agresiv në sjellje. Pamja e tij është ajo e një qeni të vogël me lesh të zi, me nofulla të mëdha që të kujton një hienë. Siç sugjeron emri i saj, ajo banon në ishulli i tasmanisë, megjithëse deri para vetëm disa shekujsh ishte përhapur në të gjithë Australinë.

qen i egër i australisë

dingo nga Australia

Dingo (ujku Australian)

Midis gjitarëve të placentës, vlen të theksohet qen i egër i australisë, i quajtur edhe ujku australian. Besohet se ky kanid arriti në ishullin-kontinent rreth 5.000 vjet më parë. Jeton kryesisht në gjysmën veriore të vendit, përveç rajoneve të tjera të Azisë Juglindore. Duke qenë më shumë ujq se sa qenët, këto kafshë nuk kanë qenë në gjendje të zbuten. Një nga tiparet dalluese të anatomisë së saj është feçka e saj e gjatë. Kjo specie është i dënuar për zhdukje, megjithëse jo nga përndjekja njerëzore, por nga hibridizimi i vazhdueshëm dhe i pashmangshëm me racat e caktuara të qenve.

Gjitarë të tjerë të shquar janë bandikut, një brejtës që banon në zonat e pyllëzuara dhe Wombat, e cila duket e ngjashme me një ari të vogël.

Fauna e Australisë: Zogjtë

Në mesin e zogjve australianë, bollëku i specieve të parrots si dhe zogj të vegjël pyjesh si robin australian ose zog lyre. Ka edhe zogj grabitqarë të rëndësishëm siç është shqiponja e guximshme. Dhe midis zogjve të detit, speciet më të rëndësishme me pelikani australian dhe pinguin blu, e vetmja larmi e pinguinit që folezon në brigjet e Australisë.

emu australia

Emu

Ata meritojnë një seksion të veçantë zogj pa fluturim, disa të mëdha. emu Birdshtë zogu i dytë më i madh në botë, i tejkaluar vetëm në madhësi nga struci. Me të, ai mund të vrapojë me shpejtësi të mëdha. Emusi i të rriturve mund të masë deri në 130 centimetra dhe peshon më shumë se 40 kg. Pendë e saj është gri dhe ka më shumë se 700.000 mostra të shpërndara në të gjithë vendin.

Amfibët, peshqit dhe zvarranikët e faunës Australiane

Mozaiku spektakolar i faunës Australiane plotësohet nga specie të shumta të amfibëve (veçanërisht bretkosa pemësh) dhe zvarranikët. Nga kjo e fundit, vlen të theksohet bollëku i specieve të gjarpërinjtë helmues, si dhe gjarpërinjtë dhe speciet e tjera shtrënguese. Gjithashtu në brigjet e Australisë jetojnë disa lloje të breshkë (breshkë, jeshile, lahutë dhe të tjerët). hardhuca ato janë gjithashtu shumë të shumta. Nga diapazoni i gjerë i specieve është e nevojshme të përmendet molok, hardhucë ​​gjigande monitoruese ose hardhucë ​​në gjuhë kaltërosh.

Endemizmat janë gjithashtu të zakonshëm në mesin e peshk australian, veçanërisht ato që jetojnë në lumenjtë dhe liqenet e vendit. Nga ana tjetër, speciet detare janë praktikisht të njëjtat që mund të gjenden në ujërat e Azisë Jugore dhe çdo rajoni tjetër të Oqeanit Paqësor.

Platipus Australian

Platipa, një nga kafshët më të çuditshme në botë

Platipus

Më në fund, një specie që, për shkak të veçantisë së saj, meriton një kapitull të veçantë: ornithorrinc. Hasshtë përshkruar shumë herë si një nga kafshët më të çuditshme në botë. Në të vërtetë është më përfaqësuesja e një grupi kafshësh të quajtura monotremat, të cilat ndajnë karakteristikat e gjitarëve dhe zvarranikëve. Për shembull: ata kanë flokë, por riprodhimi i tyre është vezak (ata lëshojnë vezë). Ekzistojnë lloje të tjera të monotremave, por asnjëra aq e veçantë sa kjo.

Ndër veçoritë e tjera, platipi është helmues, ka një feçkë në formën e faturës së rosës, bishti i tij është i ngjashëm me atë të një kastori dhe këmbët e tij janë si ato të vidrës. Herën e parë që një ekzemplar i mbushur i kësaj kafshe mbërriti në Evropë, mendohej se ishte një falsifikim.

Në çdo rast, është një kafshë shumë e dashur nga australianët (madje shfaqet në monedhën 20 cent), e cila gjithashtu gëzon një mbrojtje të veçantë.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)