Gadishujt kryesorë të Australisë

Gadishulli i Koburgut

Sot do të dimë kryesore gadishujt e Australisë. Le të fillojmë turneun në Gadishulli i Koburgut, një gadishull i vogël i vendosur në bregdetin verior të kombit, rreth 350 kilometra në lindje të qytetit të Darvinit në territorin verior. Shtë një gadishull shumë i thyer që ka një larmi limanesh dhe gjiresh, dhe që ka një shtrirje totale prej 2,100 kilometrash katrorë. Gadishulli Cobourg karakterizohet nga natyra e tij e paprishur, dhe për të qenë shtëpia e një larmie të jetës detare dhe tufa më e madhe në botë e aksioneve të pastra banteng. Alsoshtë gjithashtu një vend për të mësuar më shumë rreth kulturës Aborigjene.

Koha për të udhëtuar në Gadishulli Fleurieu, një gadishull i vendosur në zonën qendrore të bregdetit jugor, në shtetin e Australisë Jugore, në jug të Adelaidës. Disa nga qytetet që mund të vizitojmë në Gadishullin Fleurieu Ata janë Victor Harbour, Goolwa dhe McLaren Valley Wine Country.

El Wonsons Promontory Isshtë një gadishull që formohet në pjesën më jugore të kontinentit të vendit.

El Fundi i Fundit është një gadishull i konsideruar si rajoni i dytë më verior i kontinentit Australian. Top End ka një sipërfaqe prej 400 mijë kilometra katrorë të rrethuar nga Oqeani Indian, Deti Arafura dhe Gjiri i Carpentaria.

Më në fund le të përfundojmë turneun në Gadishulli Eyre, një gadishull që ka formë si një trekëndësh dhe ndodhet në Australinë e Jugut. Si një fakt kurioz, ne ju themi se mban emrin e eksploruesit Edward John Eyre i cili e hulumtoi atë midis viteve 1839 dhe 1841.

Më shumë informacion: Gadishulli Gove, në territorin verior


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*