Pije Australiane

Çdo vit mijëra turistë vizitojnë Australi për të zbuluar ishullin-kontinent dhe për të shijuar mënyrën e jetës Australiane. Dhe kjo gjithashtu përfshin provimin e ushqimeve tipike dhe pije australiane.

Dhe është se në vendin e kangurëve ka një larmi të madhe të shpirtrat e distiluar, si dhe markave të rëndësishme të birrat e famshme Rreth botës. Përveç gjithë kësaj, Australia Jugperëndimore është gjithashtu një toka e verërave, falë klimës miqësore mesdhetare që lejon kultivimin e vreshtave.

Verërat Australiane

Deri vonë këto verëra konsideroheshin ekzotike ose pak të njohura. Sot adhuruesit e verës e dinë që Australia prodhon verëra të shkëlqyera të cilat eksportohen në të gjithë botën. Duhet thënë se nuk ka rrush autokton në Australi. Këto u sollën nga anglezët gjatë shekullit të XNUMX-të, kur filloi vreshtaria në vend.

Si kuriozitet, duhet theksuar se ndryshe nga vendet e tjera anglo-saksone, Australia konsumon më shumë verë sesa birrë.

Ato të mëdha rajone të verës të vendit ndodhen në shtetet e Uells i ri i Jugut y Victoria, veçanërisht Lugina Yarra. Verë e mirë prodhohet gjithashtu në ishulli i tasmanisë si dhe në Rajoni i Adelajdës në Australinë e Jugut, ku Luginat Barosa, Claire dhe Coonawara.

erdhi nga australia

Verërat Australiane, gjithnjë e më të vlerësuara në të gjithë botën

Sipas ekspertëve, verërat më të mira në vend janë të bardhat e tipit Riesling, veçanërisht ato nga zona e Murrumbidgee, afër Sidneit. Reds bërë nga shumëllojshmëri shyraz janë gjithashtu shumë të vlerësuar. Duhet thënë se importuesi kryesor botëror i verërave Australiane është Kina.

Vlen të kushtohen disa rreshta në një nga pijet më të njohura Australiane: Vazhdo, i njohur gjithashtu si "verë e lirë". Kjo verë e veçantë shitet në kuti kartoni ose edhe në çanta. Easyshtë e lehtë për ta gjetur atë në çdo supermarket në vend. Konsiderohet si një verë tryeze që pihet e freskët dhe mund të përzihet me lëngje frutash dhe pije të tjera. Me sa duket, duhet të jesh australian që ta pëlqesh.

Pije Australiane: shpirtrat dhe të tjerët

Nëse ju pëlqen diçka më e fortë, do të gjeni edhe pije të distiluara australiane me prestigj të njohur. Për të cituar më të mirët dhe më të njohurit, ne do të përmendim Archie Rose xhin, më i famshmi në vend, i njohur mirë për butësinë e tij dhe ngjyrën karakteristike rozë, megjithëse ka lloje të tjera. Një tjetër xhin i konsumuar gjerësisht është Lilly pilly, prodhuar në rajonin e Queensland.

Vodka konsumohet dhe prodhohet gjerësisht edhe në Australi. Markë Hippocampus është krenar që distilon këtë pije alkoolike nga gruri organik, por më i njohuri në të gjithë vendin është padyshim 666 vodka, e bërë me ujërat kristal të pastër të Kepit Grim. Marka prodhon varietete po aq kurioze sa ato me aromë kafeje ose aromë gjalpi.

Archie Rose xhin

Tonik Archie Rose plus: xhin dhe tonik perfekt Australian

Nëse flasim për pije Australiane, duhet t'i referohemi gjithashtu Rum bundaberg, i njohur bisedor si "Bundy". Fabrika e rumit ndodhet në qytetin me të njëjtin emër, në Queensland. Ka gjithashtu (duhet thënë) pije të shumta freskuese jo-alkoolike prodhohen atje.

Një gjë e rrallë e mëtejshme e ofertës eklektike të pijeve alkoolike australiane është Brandi Mali Tamborine, e cila lë një shije kurioze të kajsisë në qiellzë.

Birrë Australiane

Edhe ata që pinë birrë jo të rregullt e dinë që marka kryesore e Australisë është Lager i Fosterit. Sidoqoftë, fama e saj është më e madhe jashtë Australisë sesa brenda vetë vendit.

Nëse i pyesim direkt alkoolistët, ka shumë të ngjarë që ata të na thonë se birra më e mirë në vendin e tyre është ajo  Shumë lodra, veçanërisht në Uellsin e Ri Jugor. Sidoqoftë, shijet dhe mendimet janë të ndryshme në secilin prej rajoneve dhe shteteve të ndryshme të vendit.

birrë

Në Australi ka shumë lloje dhe marka të birrës

Për shembull: Victoria e hidhur (e njohur si VB) është birra e Victoria dhe aktualisht më e konsumuara në të gjithë vendin. Një birrë me një emër të çuditshëm XXXX, është i preferuar në Queensland. Pavarësisht nga emri, ai është mjaft i butë dhe është bërë në Brisbane për më shumë se një shekull. Ne anen tjeter, Ujëvarë është marka e preferuar e pub-eve në ishullin Tasmania.

Ne e lëmë birrë xhenxhefili. E pamundur të udhëtosh në Australi pa provuar një pintë. Isshtë bërë duke bluar xhenxhefil të thatë, i cili rritet në nivel lokal në shumë pjesë të vendit. Më pas, ky xhenxhefil përzihet me kallam sheqeri dhe ujë. Gjithçka i nënshtrohet temperaturave të larta derisa të lirohet erëza e xhenxhefilit, e cila më pas fermentohet me një lloj të veçantë majaje. Pasi të fermentohet, birra kalon nëpër filtra artizanalë, duke lënë vetëm gjurmë të grimcave të imëta të xhenxhefilit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

bool (e vërtetë)