Një shëtitje nëpër labirintin e Pallatit Schonbrunn

Labirinti i Pallatit Schonbrunn

Një nga gjërat që duhet parë në Vjenë është eleganti dhe fisniku Pallati Schonbrunn. Vizitat janë gjithmonë të mëdha dhe është e vështirë të imagjinohet se si do të ishte të jetoje i rrethuar nga kaq shumë pasuri në një botë ku kishte vetëm të pasur dhe të varfër. Asgjë në mes.

Ky pallat ishte fillimisht vendi i gjuetisë dhe rezidenca verore e dinastisë Habsburg, dhe përtej bukurisë dhe elegancës së tij kopshtet janë gjithashtu të bukura dhe ne mund t'i kalojmë ato. Sidomos tani që është verë dhe shëtitjet mund të jenë më të këndshme. Këtu në këto kopshte fsheh kopshtin Irrgarten ose të harruar, përrallore labirint jeshile

Labirinti origjinal i gjelbër Ajo u shemb në 1892. Deri atëherë duket se zonjat e oborrit dhe personalitete të tjera takoheshin në mes, në zemër të labirintit, për të zhvilluar takime me moral të dyshimtë. Ai u zhduk nga planet për një kohë të gjatë deri sa dikush doli me idenë për ta rikthyer në jetë në 1989. Kështu, u morën planet origjinale, labirinti ishte gjurmuar në 1686, dhe pastaj ai u rindërtua.

E vërteta është se labirinti i kopshteve të Pallatit Schonbrunn është mjaft i ndërlikuar për të përfunduar me sukses. Unë ju sfidoj të provoni.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*