Perandori i fundit i Perandorisë Austro-Hungareze

Charles I i Austrisë dhe gruaja e tij

Ka qenë një kohë kur Austria ishte kreu i një perandorie të madhe që përfundoi duke u shpërbërë pas përfundimit të Luftës së Parë Botërore. Shumë revolucione ose luftëra i dhanë fund mbretërive dhe perandorive dhe ajo e Austrisë ishte e fundit që hyri në histori. Kush ishte atëherë i fundit që mbajti kurorën e tij? Kush ishte perandori që duhej të fikte dritën, siç thonë ata?

Ai perandor ishte Charles I i Austrisë, i njohur gjithashtu si Carlos IV i Hungarisë, një burrë i lindur në 1887 i cili vdiq në 1922. Përveç që ishte Perandori i fundit i Austrisë dhe Mbreti i fundit i Hungarisë ai ishte gjithashtu Ai ishte monarku i fundit i një familjeje që i dha shumë mbretër botës, Shtëpia e Habsburg-Loreinës.

Charles I i Austrisë mbretëroi mezi tre vjet, nga 1916 deri në 1919 kur u largua nga qeveria pa abdikuar. Monarkia po vdiste, megjithëse ai u përpoq të mos e ndodhte atë deri në ditën e vdekjes së tij në 1922. Ai lindi më 17 gusht 1887 në Kalanë Persenbeug, në Austrinë e Poshtme, kur Perandori dhe Mbreti i Hungarisë ishte i Madh i tij- xhaxha Francisco José, një burrë me të cilin nuk do të shkonte kurrë mirë.

Ai u martua me Princeshën Zita të Bourbon-Parma y kur Archduke Franz Ferdinand u vra në Sarajevë, duke shkaktuar Luftën e Madhe, ai u bë trashëgimtar. Vetëm atëherë perandori filloi ta merrte atë më seriozisht dhe ishte i prirur ta prezantonte atë me çështjet e shtetit. Kur Francisco José vdiq, ai përfundimisht hyri në fron, në 1916. Pak më vonë, Polakët do të shpallnin pavarësinë e tyre dhe Austria do të bëhej një konfederatë shtetesh, që do të thoshte fillimi i fundit të Perandorisë. Në vitin 1918 ai u largua nga shteti dhe ua la austriakëve dhe hungarezëve të vendosnin për formën e tyre të qeverisjes.

Charles I i Austrisë, Megjithëse u përpoq të mbante monarkinë në Austri dhe më vonë në Hungari, nuk ia doli. Ai shkoi në internim me gruan e tij në ishullin e Madeira. Në vitin 1922 ai u ftohtë ndërsa ecte në qytet, ishte e komplikuar në bronkit dhe pastaj pneumoni. Pa asnjë antibiotik në sy, ato nuk ishin shpikur ende, ai pati disa sulme në zemër dhe vdiq në 1 Prill para gruas së tij që ishte shtatzënë me fëmijën e tyre të tetë.

Eshtrat e tij ende janë varrosur në ishullin Madeira, përveç zemrës së tij, e cila së bashku me gruan e tij janë varrosur në Zvicër. Në vitin 2004 ai u beatifikua nga Kisha Katolike.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*