Cilat janë pijet tipike të Egjiptit?

Birrë egjiptiane

Kur shkoni në një restorant për të ngrënë një pjatë të shijshme të plotë medame duan ta shoqërojnë atë me një pije që është gjithashtu nga vendi, e verteta? Secili ka të vetin, dhe në rastin e Tokës së Faraonëve ka disa që konsumohen çdo ditë, veçanërisht në qytete të mëdha të tilla si Aleksandria.

Discover cilat janë pijet tipike të Egjiptit, dhe shijoni ushqimin tuaj.

birrë

Kur flitet për një pije tradicionale egjiptiane, është e pashmangshme të flasësh për birrë. Wasshtë shpikur në këtë vend. Ka një kosto shumë të ulët, aq sa të gjithë egjiptianët, pavarësisht nga klasa e tyre shoqërore, e pinë atë në çdo kohë të jetës së tyre. U ndërtuan edhe shtëpi birre, të cilat do të ishin ekuivalente me baret tona moderne. Dhe sot, si dje, birra ende po porositet nëpër lokale.

Karkade

Kjo pije bëhet me lulen e një bime të quajtur Hibiscus. Ka një veçori dhe kjo është se nëse e pini të ftohtë do t'ju ndihmojë të përballoni më mirë temperaturat e larta; Nga ana tjetër, nëse e pini të nxehtë, do të zvogëlojë ndjenjën e të ftohtit.

Infuzione dhe kafe

Në Egjipt do të gjeni disa infuzione dhe kafe, të tilla si kakao e cila ka një aromë shumë të butë dhe zakonisht shoqërohet me kikirikë, chushaf e cila është një pije tipike e Ramazanit që bëhet me fiq, rrush të thatë dhe hurma, ose kafe turke që varësisht nga sasia e sheqerit që keni do të duhet të thoni një emër ose një tjetër (saada nëse doni kafe pa sheqer, qeshni nëse doni që ata të vënë pak mbi ju, masbut nëse e doni të ëmbël, dhe mire ziada nëse jeni një dashnor i ëmbël).

Për të përfunduar, unë gjithashtu ju rekomandoj që të provoni Yansun, e cila është një pije që përveç se ka një aromë të pabesueshme, do t'ju ndihmojë të parandaloni ose lehtësoni simptomat e ftohjes.

Kafe turke

Shkoni përpara dhe provoni shije të reja.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*