Qytetet kryesore të Egjiptit

Piramidat egjiptiane

Vendi i Faraonëve është një vend ku mund të sodisni historinë. Një histori e lashtë që kthehet prapa më shumë se 3 mijë vjet më parë, kur ujërat e lumit Nil ende nuk mund të kontrolloheshin plotësisht, përveç nëse ata adhuronin perënditë e tyre, dhe natyrisht Faraonin.

Edhe pse ka kaluar një kohë e gjatë që nga ajo kohë, ende ka zakonet dhe traditat që vazhdojnë në të gjithë vendin, veçanërisht në qytetet kryesore të Egjiptit. Na tregoni se cilat janë ato.

Aleksandri

Xhamia Abu el-Abbas

Xhamia Abu el-Abbas

Aleksandria, qyteti që Aleksandri i Madh themeloi në 331 para Krishtit, është një qytet port, i vendosur 179 km në veri të Kajros. Në të kaluarën ishte një vend kalimi për historianët, matematikanët dhe artistët ndër të tjerët. Sot, është një gjë e domosdoshme për të parë për të gjithë ata që dëshirojnë të dinë më shumë rreth civilizimit të lashtë egjiptian.

Muzeu Aswan Nubian

Muzeu Aswan Nubian

Qyteti i Aswan është qyteti më jugor në të gjithë vendin. Në kohën e faraonëve, Egjipti filloi në këtë vend, pasi ndodhet pak më poshtë ujëvara e parë, ku prej andej mund të lundroni pa probleme derisa të arrini në delta. Aktualisht ai hap dyert për të gjithë vizitorët që shkelin në rrugët e tij.

Kairo

Pazari Khan e-Khalili

Pazari Khan el-Khalili

Kajro është qyteti më i rëndësishëm në Egjipt. Theshtë më e populluara në të gjithë Afrikën, dhe ku rekomandohet shumë që aparati juaj të jetë gati, pasi që mund të shkoni, për shembull, në Muzeun Egjiptian të vendosur në Sheshin Tahrir, pazarin Khan el-Khalili, të vizitoni piramidat ose të lundroni në lumin Nil.

Sharm el-Shejh

Sharm el-Shejh

Hotel në Sharm el-Sheik

A ju pëlqen të zhyteni? Atëherë duhet ta vizitoni këtë qytet. E vendosur në Gadishullin Sinai, në bregdetin e Detit të Kuq, është vendi më i mirë për të kaluar momente të pabesueshme qoftë në det, duke pirë çaj në një nga tarracat, apo duke kërcyer në klubin e natës Pachá.

Egjipti është një vend që nuk do të të zhgënjej. Guxoni ta vizitoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*