Kylix, gota e verës e grekëve të lashtë

kylix

Grekët kanë një marrëdhënie shumë të ngushtë me verën për mijëra vjet. Vreshtaria ka ekzistuar në territorin grek që nga kohërat neolitike dhe ishte gjatë epokës së bronzit që u zhvillua kultivimi i hardhisë në familje që, me kontaktin tregtar midis civilizimit mikenas dhe Egjiptit të lashtë, bëri hapin cilësor.

Metodat për të bërë verë më pas erdhën nga Egjipti dhe në mijëvjeçarin e dytë para Krishtit ekzistonte një kulturë e tërë e verës. Vera u bë e rëndësishme në aspektin ekonomik, fetar dhe kulturor. Dionisi, për shembull, ishte perëndia greke e verës, dhe ndërsa grekët krijuan koloni në të gjithë Mesdheun, ata morën me vete vreshtari.

Grekët e lashtë ata e pinin verën në gota të quajtura kylix. Këto gota kishin një formë të gjerë, të hapur, me kupë të ulët, zakonisht me një kërcell dhe dy doreza horizontale të vendosura në mënyrë simetrike. Rrethi i gotës ishte pothuajse i rrafshët dhe zakonisht ishte i zbukuruar, në të zezë ose të kuqe, në skena që shfaqeshin vetëm ndërsa pihej vera. Kylix ato ishin prej terrakotea, atëherë ata ishin të kuqërremtë dhe më vonë zejtarët i zbukuruan dhe u dhanë atyre a përfundim me shkëlqim.

Syzet Kylix përdoreshin sidomos në ahengje dhe dekorimet dikur ishin qesharake ose seksuale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*