Miti i amazonave

Imazhi | Pixabay

Sipas imagjinatës popullore, amazonat ishin luftëtarë të guximshëm dhe të ashpër që luftuan në Persi ose Greqi të Lashtë duke qëlluar harqet e tyre mbi kalë. Kishte shumë legjenda për to dhe shumë pyesnin veten nëse kishte ndonjë të vërtetë në to.

Nëse i keni bërë ndonjëherë vetes të njëjtën pyetje, në postimin tjetër do të flas për mitin e amazonave, kush ishin ata, nga kanë ardhur dhe çfarë dimë për to.

Kush ishin amazonat?

Historia për amazonat që na ka ardhur korrespondon me mitologjinë greke. Sipas saj, amazonat ishin një luftëtar shumë i lashtë që sundohej dhe formohej vetëm nga gratë.

Grekët i përshkruanin ato si femra të guximshme dhe tërheqëse, por shumë të rrezikshme dhe luftarake. Ata gjoja jetonin në një koloni të izoluar kryeqyteti i së cilës ishte Themiscira, sipas Herodotit, një qytet i fortifikuar në atë që tani do të ishte Turqia veriore.

Sipas këtij historiani, amazonat kishin kontakte me burra skithë dhe ranë në dashuri me ta, por nuk donin të kufizoheshin në jetën e brendshme, kështu që ata krijuan një shoqëri të re në fushat e stepës euroaziatike, ku vazhduan zakonet e paraardhësve të tyre .

Sidoqoftë, ka modifikime të vogla në historitë që tregohen për amazonat. Për shembull, Sipas Strabonit, çdo vit amazonat shtriheshin me fqinjët meshkuj për të riprodhuar dhe për të vazhduar prejardhjen. Nëse ata lindnin një vajzë, fëmija do të rritej me ta si një Amazon tjetër. Nga ana tjetër, nëse ata lindnin një fëmijë, ata ua kthenin burrave ose në rastin më të keq, ata e braktisnin atë ose e flijonin.

Për shkrimtarët si Paléfato, amazonat nuk ekzistuan kurrë, por ishin burra që gaboheshin me gratë, sepse rruanin mjekrat.

A ekzistonin amazonat?

Imazhi | Pixabay

Për një kohë të gjatë, miti i amazonave ishte pikërisht ai: një legjendë. Sidoqoftë, në 1861 studiuesi klasik Johann Jakob Bachofen botoi një tezë që nxiti dyshimet për ekzistencën e tyre ndërsa ai pohoi se amazonat ishin të vërteta dhe njerëzimi filloi nën një matriarkat

Aktualisht, disa studiues argumentojnë se miti i amazonave mund të ketë një bazë të vërtetë. Në fund të shekullit të XNUMX-të, nekropolet u gjetën afër kufirit midis Kazakistanit dhe Rusisë, ku ishin gjetur eshtrat e grave të varrosura me armët e tyre.

Gjetja e një maje shigjete të përkulur në trupin e një femre e cila me sa duket kishte vdekur në betejë është shumë e habitshme. Gjithashtu kockat e këmbëve të përkulura të një vajze adoleshente e cila fliste për një jetë mbi kalë.

Hetimet e ndryshme të kryera treguan se gratë ishin Skitiane, një fis nomad që ekzistonte për një mijë vjet që përkonte me periudhën arkaike Greke (shekujt XNUMX - XNUMX të pes). Pjesët pajtohen: në migrimet e tyre populli Skit arriti në Turqinë e sotme, ku sipas historisë mitike ata do të kishin marrë pjesë në Luftën e Trojës. Në fakt, përmendet që heroi grek Akili kishte një duel në Luftën e Trojës kundër Penthesileas, një mbretëreshë bijë e Amazon, Ares.

Ajo u dallua nga bëmat e saj të shumta në Troja gjatë rrethimit të saj para se Akili ta mposhtte atë duke i thyer gjoksin me një shtizë. Duke parë që ajo vdiste, Akili u mahnit nga bukuria e saj dhe e varrosi atë në brigjet e lumit Scamander.

Më shumë se një e treta e grave skithiane të gjetura në nekropole të ndryshme u varrosën me armët e tyre dhe shumë kishin plagë beteje, ashtu si burrat. Kjo tregon se ata mund të kishin luftuar përkrah burrave dhe në këto indikacione mund të gjendej baza e mitit të amazonave.

Çfarë thotë miti i amazonave?

Imazhi | Pixabay

Miti i amazonave është ndoshta një ekzagjerim i realitetit i bërë nga disa historianë grekë si Herodoti të cilët dëshironin t'i dhuronin një epikë të caktuar një populli me luftëtarë të mrekullueshëm. Gjithçka duket se tregon se ishte thjesht një hiperbolë e luftëtarëve Skithë, të cilët u bënë të njohur në botën klasike për aftësinë e tyre për të qëlluar me hark dhe për të dominuar kalërimin.

Termi amazon vjen nga greqishtja "amanzwn" që do të thotë "ata pa gjoks". Kjo aludon në praktikën që amazonat kryenin me vajzat në lindje, në të cilën u prerë një gji në mënyrë që kur ishin të rritur të mund të trajtonin më mirë harkun dhe shtizën.

Kur shikojmë veprat e artit në të cilat përfaqësohen amazonat amazonike, nuk shohim shenja të kësaj praktike sepse ato gjithmonë shfaqen me të dy gjinjtë edhe pse me të djathtën e mbuluar normalisht. Në skulpturë, amazonat u përfaqësuan duke luftuar kundër grekëve ose të plagosur pas këtyre takimeve.

Nga ana tjetër, thuhej se amazonat kishin themeluar shumë qytete përfshirë Efesin, Smirnë, Papos dhe Sinope. Në mitologjinë greke, inkursionet ushtarake të amazonave janë të shumta dhe ato përfaqësohen si kundërshtarë të grekëve.

Këto histori rrëfejnë shpesh betejat midis mbretëreshave të Amazonës dhe heronjve grekë, për shembull luftimin e Penthesileas kundër Akilit në Luftën e Trojës ose duelin e Herkulit kundër Hippolyta, motra e një të mëparshmi, si pjesë e një prej dymbëdhjetë veprave të tij. .

Thuhet gjithashtu se amazonat erdhën nga Ares, perëndia e luftës dhe nga nimfa Harmonia.

Kë adhuronin amazonët?

Imazhi | Pixabay

Siç pritej amazonat adhuronin perëndeshën Artemis dhe jo një zot. Ajo ishte vajza e Zeusit dhe Letos, motra binjake e Apollonit dhe perëndesha e gjuetisë, kafshëve të egra, virgjërisë, vajzave, lindjeve. Për më tepër, ai ishte kredituar për lehtësimin e sëmundjeve të grave. Sipas legjendave, Artemis shërbeu si një udhëzues për këta luftëtarë të jashtëzakonshëm për shkak të mënyrës së tyre të jetës.

Amazonat iu atribuuan ndërtimit të tempullit të madh të Artemisit, megjithëse nuk ka prova të besueshme për këtë.

Cilat janë amazonat më të famshme?

  • penthesilea- Mbretëresha e Amazonës që mori pjesë në luftën e Trojës me shumë guxim në betejë. Ai u shua në duart e Akilit dhe Antianira e pasoi atë në fron. Thuhet se ai shpiku kapela.
  • kundër zemërimit: Thuhet se ai urdhëroi gjymtimin e meshkujve kur ata lindën sepse të gjymtuarit bënin dashuri më të mirë.
  • Hippolyta: motra e Penthesileas. Ai zotëronte një rrip magjik, fuqitë e të cilit i dhanë përparësi ndaj luftëtarëve të tjerë në fushën e betejës.
  • Melanippe: motra e Hipólitës. Hercules thuhet se e kishte rrëmbyer dhe në këmbim të lirisë së saj kërkoi rripin magjik të Hippolyta.
  • Otrera: ishte dashnore e perëndisë Ares dhe nëna e Hipólita.
  • Mirine: Mundi Atlantikët dhe ushtrinë e Gorgonëve. Ai gjithashtu drejtoi Libinë.
  • Talestria: Mbretëresha e Amazonës dhe thuhet se ajo joshi Aleksandrin e Madh.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*