Teatrot antike greke në ajër të hapur

teatrot greke

Një nga kontributet e shumta të Greqia antike për civilizimin perëndimor është Teatër. Sot do të shohim si ishin teatrot antike greke, vendet ku u kryen tragjedi dhe komedi, skena për vallet dhe ritualet fetare. Të gjitha qytetet greke kishin një teatër, pasi kjo ishte një hapësirë ​​themelore për rekreacion dhe pjesëmarrje për qytetarët e çdo polisi.

U vendosën teatrot e para greke afër tempujve, pasi ato fillimisht u përdorën për të festuar ceremonitë fetare. Struktura e saj primitive ishte shumë e thjeshtë, edhe pse me kalimin e kohës ato u zhvilluan deri në arritjen e formës që njohim sot.

Inshtë në kohërat klasike, midis shekujve V dhe IV para Krishtit, kur teatri grek merr strukturën e tij përfundimtare. Me një formë gjysmërrethore, e hapur ndaj qiellit dhe e vendosur gjithmonë në vende me shumë hapësirë. Fluksi në rritje i publikut i detyruar të ndërtojë zbardhues dhe struktura të tjera shtesë.

Ekziston një e rëndësishme ndryshimi midis teatrove grekë dhe romakë. Këto të fundit u ndërtuan në tokë të rrafshët dhe shkallët e tyre u ndërtuan me anë të qemerëve dhe harqeve. Nga ana tjetër, teatrot grekë ishin integruar më mirë në mjedis. Ato u ndërtuan duke përfituar nga terreni, për shembull në shpatet e një kodre. Më vonë, u ndërtuan tuma toke të krijuara posaçërisht për të vendosur hapat mbi to.

Pikërisht në këto hapësira të mrekullueshme grekët e lashtë ishin në gjendje të shijonin tragjeditë për herë të parë. Eskili, Sofokliu dhe Euripidi, edhe pse edhe nga komeditë e parespektueshme të Aristofani.

Akustika

Një nga karakteristikat më befasuese të teatrove greke është akustika e saj spektakolare. Kjo thotë shumë për ata që i kanë projektuar dhe ndërtuar këto mbyllje, duke përdorur njohuri teknike me të vërtetë të përparuara për kohën e tyre.

Teatrot më të mëdhenj mund të mbajnë deri në 18.000 spektatorë. Për arsye të hapësirës, ​​shumë prej tyre u detyruan të zënë lokacione mjaft larg vendit të ngjarjes. E megjithatë zërat e aktorëve, muzika dhe këngët e korit arritën tek ata me qartësi totale.

tingulli i teatrit grek

Teatrot antike Greke u krijuan me vëmendje të veçantë akustikës

Shembulli më i njohur për këtë gjendet në Teatri i Epidaurit (në imazhin që drejton postën), që ndodhet rreth 70 kilometra në jug të Atenas. Atje është zakon të mahnitni vizitorët me një demonstrim të thjeshtë praktik: ata janë të ftuar të zënë një vend në vendet më të largëta nga stendat dhe të heshtin. Tjetra, në një pllakë guri të skenës (skene) hidhet një monedhë, tingulli i së cilës bie në mënyrë perfekte në veshët e të gjithë spektatorëve, kudo që janë ulur.

Studimet më të fundit mbi akustikën tregojnë se çelësi nuk është vetëm në projektin e suksesshëm të mbylljes, por edhe në shkëmbin gëlqeror të sediljeve të stendave, të aftë për të thithur valë zanore nën 500 Hz.

Struktura dhe pjesët e teatrove grekë

Teatrot Greke përbëheshin nga tre elementë kryesorë: koilon, orkestër y skene, përveç një sërë elementesh ndihmës.

pjesë të teatrove greke

Struktura e teatrit grek

Koilon

Isshtë gjysmërrethi i formuar nga hapat, ku ulej audienca. Në kohërat e mëvonshme u quajt teatron, një fjalë nga e cila rrjedh termi aktual "teatër". Ashtu si teatrot dhe stadiumet e sotme, ai u nda në sektorë të ndarë me korridore.

Në ditët e para njerëzit uleshin drejtpërdrejt në tokë. Më vonë, u ndërtuan vende prej guri dhe, për rreshtat e parë, vende prej druri më të rehatshme.

Orkestër

Hapësira ku coro dhe vallet. Në të vërtetë, rreth orkestër pjesa tjetër e strukturës lindi. Në ditët e para një të vogël altari për të kryer kurbanperëndive para shfaqjes.

Në përgjithësi, orkestër Kisha formë rrethore dhe ajo ishte e ndarë nga stendat me një mur të ulët.

Skena

La skene (skena), ku aktorët, u përfshi në strukturë kur filluan të përfaqësohen veprat e para teatrore. Forma e saj ishte e ngushtë dhe e zgjatur, zakonisht e ngritur në krahasim me orkestër, në mënyrë që ajo të jetë plotësisht e dukshme për të gjithë publikun.

Shumë teatro kishin një strukturë prapa skene thirrje paraskenia. Mbi të shtrihej petulla, dekorim artificial për të përfaqësuar skenarë të ndryshëm, siç është bërë në teatrin e sotëm.

Elementë të tjerë të teatrove greke

Përveç këtyre pjesëve themelore strukturore, teatrot grekë mund të kenë elementë të tjerë të vegjël ose shtesë si p.sh:

  • Diazoma: korridori koncentrik që ndante tribunat në lartësi dhe lejonte spektatorët të hynin në vendet e tyre.
  • Obskenion: hapësira e vendosur prapa Skené, zakonisht e fshehur nga sytë e shikuesit. Ajo u përdor nga aktorët për të ndërruar rrobat.
  • parodoi: korridoret përmes të cilave aktorët hynë në skenë.
  • Proskenion: hapësira e vendosur përpara Skené, e zbukuruar me statuja dhe bimë.

Teatrot greke më të ruajtura

A ka akoma disa teatro antike greke që ne mund të admirojmë dhe studiojmë? Për fat të mirë, po, edhe pse shumë janë zhdukur gjithashtu. Këto janë disa nga më të ruajturat:

Teatri i Epidaurit

Përmendur më lart dhe shënuar për të akustikë, teatri i Epidaurit është ndoshta më i famshmi nga teatrot antike Greke që njihen. Ndodhet në verilindje të gadishullit të Peloponezit në Greqi dhe është ndërtuar në shekullin e 14.000 para Krishtit. C. Mund të mbajë deri në 1988 spektatorë. Beenshtë pjesë e Trashëgimisë Botërore që nga viti XNUMX.

teatri antik grek në Delfi

Teatri Delphi

Teatri Delphi

Lidhur ngushtë me kulti i zotit Apollo dhe Orakulli i Delfit. Ky teatër i mrekullueshëm prej 5.000 vendesh u ofroi spektatorëve një pamje panoramike përrallore të Luginës së Cirrës. Përveç shfaqjeve teatrale, ai gjithashtu priti shfaqje dhe festime të tjera në lidhje me Lojërat Pythian.

teatri grek në Athinë

Teatri i Dionisit, në Athinë

Teatri i Dionisit në Athinë

El Teatri i Dionisit është vendosur në shpatin jugperëndimor të Akropoli AthinasKy ishte teatri më i madh në botën greke, me një kapacitet prej gati 18.000 spektatorësh. Siç tregon emri i saj, ai u ngrit për të ofruar valle dhe shfaqje në nder të perëndisë Dionis. koilon dhe orkestër Ata janë rinovuar kohët e fundit, por struktura e tyre origjinale është ende e paprekur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*