Bujqësia organike në Holandë një sektor në lulëzim

produkte organike

Ky artikull është krijuar për të gjithë, por veçanërisht për ata prodhues ose konsumatorë të produkteve organike që po planifikojnë një hyrje në Hollandë. Pa u shtirur si një studim i thelluar Unë do t'ju jap disa këshilla për sektorin organik në Holandë, i cili si në shumë të tjerë po lulëzon, dhe pikat e forta të të cilit në Hollandë janë cilësia e shkëlqyeshme e produktit, vlera e mirë e parave dhe besueshmëria e planifikimit dhe logjistikës.

Hollanda ka ofruar prodhim të gjerë të ushqimit organik për shumë vite, motivuar nga kërkesa e saj e brendshme; në fakt Në vitin 1998 (gati 20 vjet më parë) shitësi kryesor Hollandez nisi markën e vet organike.

Sipas të dhënave nga viti 2015, ka rreth 1.500 kompani të produkteve organike që rriten në rreth 54.000 hektarë tokë bujqësore, Kullota 63%. Fermat organike Hollandeze kanë mesatarisht 60% më shumë tokë sesa ato konvencionale, madhësia mesatare e tyre është 42 hektarë.

Rreth 100.000 njerëz punojnë drejtpërdrejt në sektorin organik Hollandez. Rajonet me prodhimin më të lartë të bujqësisë organike janë Flevoland, Gelderland dhe Drenthe.

Siç ju thashë në fillim, rritja e bujqësisë organike në Holandë ka të bëjë me kërkesën e vet të brendshme, dhe kjo është secili banor shpenzon mesatarisht 52 euro në vit për produkte organike, kjo është më shumë se konsumatori evropian, me një mesatare prej 31 euro në vit.

Hollandezët blejnë shumicën e produkteve organike në supermarkete dhe dyqane të specializuara. Produktet organike më të konsumuara janë qumështore, vezë, fruta dhe perime.

Sa për eksportet në këtë moment janë përqendruar në tregjet e Gjermanisë, ku shkon pak a shumë gjysma e prodhimit, Belgjika, Franca, Mbretëria e Bashkuar dhe Skandinavia.

Një gjë duket e qartë për Bashkimin Evropian, Roterdami është porti më i rëndësishëm për produktet organike nga vendet e largëta.

Shpresoj që idetë që u përpoqa t'ju them ju kanë ndihmuar të keni një pasqyrë të bujqësisë organike në këtë vend të bukur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*