Byzylyk dashurie në Indi

Ekziston një zakon i bukur dhe tradicional indian për të dhënë një byzylyk të quajtur rakhi që bëhet në formën e tij më të thjeshtë me fije pambuku të kuqe por që me kalimin e kohës është shndërruar duke shtuar lloje të tjera materialesh si fije ari ose gurë gjysëm të çmuar.

Rakhi

Qëllimi i dhënies së rakisë është të tregojë dashurinë vëllazërore të ndjerë për personin të cilit i është dhënë. dhe besimi është se kushdo që e merr atë do të ketë mbrojtje për një vit. Kindshtë disi si një pakt midis vëllezërve. Customshtë zakon të japësh një dhuratë të thjeshtë si mirënjohje për marrjen e këtij xhevahiri domethënës.

Në gusht ka një ditë të veçantë për këtë festë, e njohur edhe me emrin e Raksha banhan, një festival shumë i rëndësishëm për shoqërinë hindu. Në këtë datë Indi ekspozon më të mirën e krijimtarisë së tij në modelet e shumta të këtyre rrathëve që janë të ekspozuara në tezga të vogla përgjatë rrugëve kryesore të saj. Edhe pse këtë byzylyk mund ta gjeni në çdo kohë të vitit, për shembull në pazaret e Thekkady.

2007-09-04_img_2007-08-28_18-00-21_india

Vlen të theksohet mesazhi që ka kjo ditë, pasi rrit lidhjet sentimentale dhe familjare të banorëve të këtij kombi.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

7 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   Di dijo

  Kohët e fundit një mik nga India që u takova në një lojë në internet më dërgoi një email duke iu referuar kësaj byzylyku ​​dhe zakonit që ata kanë atje në lidhje me Raksha Band. Ai më dha një prezantim të shkurtër të kësaj ceremonie dhe më kërkoi të isha motra e tij e madhe. Ndihesha e nderuar dhe do të doja t'i isha përgjigjur, por nga ana tjetër nuk doja ta ofendoja me injorancën time për këtë temë ...
  Sidoqoftë, është një zakon shumë i bukur dhe unë do të doja ta miratonim këtu sepse nuk jemi gjithmonë për të vëllazëruar.
  Lolitos puthet
  Di

 2.   Mayra jessica dijo

  Mendoj se byzylyku ​​është shumë spektakolar, do të doja ta siguroja, është shumë i çmuar.

 3.   Mayra jessica dijo

  Do ia dhuroja personit që dua më shumë,.

 4.   danyyj dijo

  Unë kam një amuga të shkëlqyer nga India dhe ajo më dërgoi një byzylyk të bukur nga India të ngjashëm me këtë të bukur !! rroba të këndshme dhe njerëz! te dua shazi malik <3

 5.   Sandra dijo

  I dua zakonet e Indisë, po shikoj një roman atje dhe më duket shumë interesant dhe i bukur

 6.   ISAYENIS dijo

  I dashuri im kohët e fundit më dha një byzylyk djali të kuq me disa gurë shumë të bukur prej druri, ai më tha që duhet ta vendosja në kyçin e majtë, këtu është vendi ku shkuan rrathët për gratë, deri më sot e kuptoj sepse ky artikull dhe unë gjej është një akt i bukur.

 7.   Lizeth Perez dijo

  Dua një që më ndihmon