Cilat janë shkaqet më të njohura të vdekjes në Indi?

Tuberkuloz

Ndërsa është e vërtetë që 5 më të mirët e shkaqet e vdekjes në Indi Ato janë sëmundje koronare, sëmundje diarre, sëmundje të frymëmarrjes, sulme në zemër dhe grip, nuk janë të vetmet. Për shembull mund të përmendim gjithashtu pneumoni ose pneumoni, një sëmundje e sistemit të frymëmarrjes që konsiston në inflamacion të hapësirave alveolare të mushkërive. Ato mund të shkaktohen nga mikroorganizma të ndryshëm, të tilla si viruse dhe baktere.

La tuberkuloz e njohur edhe si TB është një infeksion bakterial ngjitës që zakonisht prek mushkëritë dhe transmetohet përmes ajrit.

Një tjetër shkak i zakonshëm i vdekjes në Indi është pesha e ulët e lindjes. Një fëmijë nën peshë mund të tregojë se ai është shumë i vogël, se ka lindur herët (i parakohshëm), ose të dyja. Foshnjat me peshë të ulët mund të kenë probleme serioze shëndetësore gjatë muajve të parë të jetës dhe rrezikun e tyre të aftësive të kufizuara afatgjata. Pesha e ulët e lindjes i referohet foshnjave që peshojnë më pak se 5.5 paund gjatë lindjes.

Ne gjithashtu duhet të përmendim vetëvrasje, veprim me të cilin një individ shkakton qëllimisht vdekjen. Sëmundjet mendore, kryesisht depresioni dhe çrregullimet e përdorimit të alkoolit, abuzimi i substancave, dhuna, ndër të tjera, janë arsyet kryesore të vetëvrasjes.

L sëmundjet e mëlçisë o Sëmundjet e mëlçisë janë çrregullime që shkaktojnë funksionimin e gabuar të mëlçisë. Disa nga më të zakonshmet janë cirroza dhe hepatiti.

Më në fund duhet të përmendim aksidentet e komunikacionit, aksidente automobilistike që gjenerojnë aksidente fatale ose tek shoferët, udhëtarët ose kalimtarët.

Më shumë informacion: Cilat janë vendet më të rrezikshme për gazetarët?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*