Mc Donalds në Indi

Siç e dimë mirë, Mc Donalds është një zinxhirit të ushqimit të shpejtë me hamburgerët e tij të famshëm, patatet e skuqura dhe vaktet e lumtura për fëmijë, ndër produktet e tjera. Shtrirja e tij në botë është konsoliduar në strategji të ndryshme të marketingut. Possibleshtë e mundur të gjesh shërbimet e tyre në vendet e Amerikës, Japonia, Kina, Greqia, Indi.

mcdonalds1

Në vendin e fundit Mc Donalds ka arritur të fitojë pranim nga popullata, megjithë traditat e saj të kuzhinës, hani atë që prodhon rajoni juaj.

Ky zinxhir i rëndësishëm i ushqimit të shpejtë zgjeron botën në një mënyrë të pallogaritshme, përmes rinovimit dhe hapjes së dyqaneve të reja, eksperimentimit të menuve të reja të përgatitura me ushqimet tipike të rajonit dhe ndryshimeve në shërbimet e shpërndarjes me të cilat ka bërë që emri i Mc Donalds të qëndrojë në nënvetëdijen e secilit individ kur mendon se çfarë të hajë.

mcdonalds2

Në Indi tregu është rritur me shpejtësi, por konkurrenca ka dalë gjithashtu nga KFC, Pizza Hut, Taco Bell. Pavarësisht nga konkurrenca e konsiderueshme, Mc Donalds mbetet ndër opsionet e preferuara.

Për të tërhequr vëmendjen e popullatës hindu, McDonalds është dashur të tregojë ofertat e saj tërheqëse. Aktualisht tërheqja e tregut vendas ishte një sfidë e vërtetë kryesisht për shkak të mishit që hidhej në hamburgerë. Në Indi u prezantuan hamburgerë të bërë nga mish derri, pule, peshk dhe gjithashtu, një larmi e madhe e pjatave vegjetariane të cilave iu dha emërtimi i Bukë Mc Curry. Kjo ishte një strategji e rëndësishme sepse rrezikoi shumë, në Indi shumicën e dhomave të saj ata nuk hanë viçi, Çdo gjellë e përgatitur me perime dhe gjithçka që prodhohet në rajon preferohet. Sidoqoftë, Mc Donalds ishte në gjendje të pushtonte me hamburgerët e saj, duke bërë të mundur që shumica që nuk e pëlqen mishin e derrit ta pëlqejë atë përmes një hamburgeri McDonalds.

mcdonalds3

Tregu po rritet për kompaninë falë mbështetjes që ka marrë nga popullata dhe kombinimet e saj inovative vegjetariane e mbështesin atë, duke mahnitur edhe më shumë klientët e saj. Dyqanet Mc Donalds janë në rritje duke pasur më shumë se 110 restorante në Mumbai dhe Delhi, por edhe me bindjen e hapjes së dyqaneve të reja. Kjo është mënyra se si përmes strategjive një kompani mund të hapë rrugë të reja, Mc Donalds e bëri atë dhe ajo pati sukses.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*