Luftëtarët e Lirisë së Grave Indiane

Aruna Asaf Ali

Këtë herë ne do të takojmë luftëtarët kryesorë të grave për liri në Indi. Le të fillojmë duke përmendur Rani Lakshmibai. Kjo grua e lindur në 1835 ishte mbretëresha e Maratha. E veshur me kostum burri, gruaja e re dëshmoi se nuk ka çështje gjinore kur bëhet fjalë për vullnetin dhe guximin. Ajo ishte një nga figurat më të shquara në rebelimin Indian të 1857 dhe një simbol i rezistencës ndaj Britanikëve.

Sarojini Naidu ishte një aktivist për Pavarësinë e Indisë, një figurë që luftoi me Mahatma Gandhin. Ajo pranoi me krenari burgimin dhe u zhyt në aktivitete të tilla si edukimi i grave dhe barazia midis Hindusëve dhe Myslimanëve. Vlen të përmendet se ajo ishte një nga krijuesit e Kushtetutës së Indisë, si dhe gruaja e parë indiane që u bë Presidente e Kongresit Kombëtar të Indisë] dhe gruaja e parë që u bë Guvernatorja e shtetit të Uttar Pradesh.

Shtrati Bhikaiji lindi në 1861, konsiderohet si nëna e revolucionit Indian dhe një figurë e shquar në lëvizjen e pavarësisë.

Begum Hazret Mahal Ajo ishte gruaja e parë e Nawab Wajid Ali Shah, një kurtizane që luftoi për liri. Kjo grua, e lindur në 1820, luajti një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në Indi gjatë Luftës së Parë të Pavarësisë.

Aruna Asaf Ali Lindur në 1909, ajo ishte një aktiviste indiane e pavarësisë.

Më në fund mund të tregojmë kasturba gandhi, gruaja e Mahatma Gandhit, një grua e interesuar për edukimin e grave dhe heqjen e dallimeve në klasë.

Më shumë informacion: 15 gusht, Dita e Pavarësisë së Indisë

Foto: Foglob


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*