Lulja Lotus, aroma tipike dhe kombëtare e Indisë

lotus

La lulja Lotus Shtë lulja kombëtare e Indisë. Njihet gjithashtu si Lotus i shenjtë, Lotus, Lotus aziatik, Lotus Indian, Zanash e egjiptit, Nilëndafili, Etj

Meqenëse është një bimë ujore, ajo ka gjethe të mëdha të rrumbullakta kaltërosh. Siguron hije për peshqit dhe minimizon shfaqjet e algave.

Bima prodhon lule të mëdha, rozë të thella, të cilat kur pjeken marrin një ngjyrë rozë të zbehtë, por ka edhe të bardha. lotus është një simbol i bukurisë, pjellorisë, pastërtisë, mençurisë dhe bollëkut; ka qenë gjithashtu një simbol i rëndësishëm i qytetërimeve gjatë gjithë historisë.

Cilësitë aromatike janë shumë të njohura në të gjithë botën dhe gjatë gjithë historisë së saj. Lule janë përdorur veçanërisht që nga viti Egjipt, duke qenë përdorur shpesh si rregullime funerale, në ilaçe dhe gjithashtu për ushqim.

En Kinë, nga dora e dinastisë së madhe Sung (shek. 4 pes) doli zakoni i fashimit të këmbëve të vajzave midis 9 dhe XNUMX vjeç, pra shprehja e këmbëve të artë të lotusit pasi ato ishin simboli më i madh i bukurisë dhe përsosjes së gratë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*