Musonet në Indi

Sot do të flasim për një temë shumë të rëndësishme që duhet ta dimë më parë udheto per ne indi, musonet. Nga pikëpamja gjeografike, musonët e kanë origjinën sepse temperaturat në territorin e nxehtë ose ftohen më shpejt sesa në oqeane, prandaj, kur tokat indiane fillojnë të mbinxehen gjatë verës dhe në të njëjtën kohë masa të mëdha ajri që vijnë nga India Oqeani fillon të arrijë në gadishullin Hindu, fillon katastrofa.

muson

Në këtë kohë ju do të filloni të regjistroheni ndryshime shumë drastike në lidhje me standardet e temperaturës dhe reshjeve, duke shkaktuar shira katastrofike dhe një mjedis i lagësht me temperatura ekstreme të nxehta. Përkundër kësaj, musonet që ndodhin në Indi mund të kenë gjithashtu një klimë të thatë, me sasi të mëdha erërash me ajër të freskët dhe të thatë të pranishëm (edhe pse po aq të rrezikshëm).

musoni2

Kalimi i musoneve në territoret indiane është si më poshtë, pjesa e parë e prekur do të jetë gjithmonë bregdeti perëndimor i anës jugore, këtu intensiteti nuk është ende aq i fortë, atëherë rryma e musonit do të lëvizë drejt bregut lindor të vendit ., Gjiri i Bengalit, dhe pastaj lëvizin në Himalajet imponuese, në anën veriore të Indisë.

musoni3

Përplasja e musonit me Himalajet bën që e para të ndryshojë rrugën e saj në perëndim dhe më pas të vazhdojë udhëtimin e saj në të gjithë pjesën veriore dhe qendrore të Indisë. Duhet të theksohet se në këtë seksion të fundit ka shira shumë të dhunshëm dhe një rritje në rrjedhën në ujëvarat e Bangladeshit, Rajasthan dhe zonat fqinje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*