Televizioni: Zgjidhja e mbipopullimit në Indi?

Siç e dini, Indi është një nga vendet që kryeson listat e vendet më të populluara në botë, dhe për shkak të kësaj situate, qeveria Hindu ka vendosur të marrë masa për këtë çështje dhe të ndalojë situatën.

india21

Përmes një studimi të kryer, është treguar se një nga faktorët e mbipopullimit ka të bëjë me fenë dhe ai është se në zonat rurale, të cilat janë më fetare, nuk kryhet kontroll i lindjes, dhe është që besnikët sigurojnë (si në shumë fe të tjera) se është vullneti i perëndive të zgjedhin sa fëmijë të caktojnë secilit çift, dhe se ky fat nuk duhet të ndryshohet. Në qytetet e zhvilluara, situata është e ndryshme dhe kjo është që banorët kanë kontroll të lindjeve, gjë që lidhet me fëmijët që mund të mbështesin, megjithatë në zonat e thella nuk ndodh e njëjta gjë, ndoshta për shkak të injorancës.

india31

Epo, qeveria hindu ka vendosur që programet klasike të lindjes nuk japin shumë rezultatPërkundër faktit që kontraceptivët në pilula dhe prezervativë shpërndahen falas, kështu që ju keni pasur një ide të mrekullueshme dhe unike. Ministria Indiane e Shëndetësisë dhe Mirëqenies është e interesuar të sigurojë pothuajse të gjithë popullsinë e vendit me energjinë elektrike të nevojshme. Për çfarë? Epo për çfarë fshatarët kalojnë kohën e tyre të lirë duke parë televizion në vend që të bëjnë mbrëmje seksuale dhe kështu zvogëlohet shumimi. Sipas studiuesve të kësaj teme, kjo ide është mjaft e vlefshme sepse sigurojnë që në botën perëndimore, ata që shikojnë televizion janë mësuar të kenë një të katërtën e marrëdhënieve seksuale sesa këta banorë të Indisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*