Tempuj kushtuar Vishnu në Indi

Tempulli Chaturbhuj

Tempulli Chaturbhuj

Sot do të vizitojmë disa Tempujt indianë kushtuar zotit Vishnu. Le të fillojmë turneun fetar në qytetin e New Delhi, ku Tempulli Laxminarayan, i njohur gjithashtu si Birla Mandir, një tempull kushtuar perëndisë Vishnu dhe gruas së tij, perëndeshës Laxmi, hyjnisë së pasurisë dhe prosperitetit. Do të jeni të interesuar të dini se ky tempull u përurua nga Mahatma Gandhi.

El Tempulli Chaturbhuj Isshtë një tempull kushtuar zotit Vishnu, i cili ndodhet në Orchha brenda shtetit të Madhya Pradesh. Vlen të përmendet se tempulli u ndërtua në 875.

El Tempulli Dashavatara Isshtë një tempull kushtuar Vishny, i vendosur në Deogarh dhe i ndërtuar në vitin 500, prandaj konsiderohet si një nga tempujt e parë hindu. Tempulli është i ndërtuar në gur dhe është një shembull i shkëlqyeshëm i arkitekturës Gupta.

El Tempulli Harisankar Shtë një tempull i vendosur në rrëzë kodrave Gandhamardhan në Orissa. Shtë një tempull kushtuar perëndive Vishnu dhe Shiva.

El Tempulli Mudikondan Kothandaramar Isshtë një tempull kushtuar Vishnu, i cili ndodhet në qytetin e Mudikondan.

El Tempulli Nilamadhava Isshtë një tempull antik dhe i famshëm kushtuar Vishnu, i cili ndodhet në Kantilo.

El Tempulli Sreenarayanapuram Mahavishnu Isshtë një tempull antik kushtuar Vishnu, i cili ndodhet në Kerala.

El Tempulli Perum i Sri Varadharaja Isshtë një tempull kushtuar Vishnu, i vendosur në Tirunelveli, Tamil Nadu.

El Tempulli Thirunelli Isshtë një tempull antik kushtuar Vishnu, i cili ndodhet në Kerala. Tempulli ndodhet në një lartësi prej rreth 900 metrash në një luginë të rrethuar nga male dhe pyje të bukura.

Më shumë informacion: Tempuj të famshëm të Azisë

Foto: Udhëtarët


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*