Traditat dhe zakonet e çuditshme të Indisë

hedhje fëmijësh

Këtë herë do të njohim disa traditat dhe zakonet jashtëzakonisht të çuditshme të Indisë. Le të fillojmë duke përmendur Djegia e të vejave ose Sati, një rit që u praktikua gjerësisht në shekullin e shtatëmbëdhjetë, dhe në të cilin një e ve u shtri vullnetarisht ose pa dashur pranë burrit të saj të vdekur para se të digjej e gjallë së bashku me kufomën. Përkundër faktit se ky rit u ndalua nga qeveria koloniale britanike në 1859, ai ende praktikohet në disa pjesë të Indisë. Akoma është e ndaluar nga qeveria aktuale indiane, me dënime të ashpra.

Një traditë tërheqëse është ajo Foshnja Launch. Çdo vit në dhjetor, më shumë se njëqind fëmijë hidhen nga kulmi i tempujve. Fëmijët bien disa metra në krahët e një grupi burrash që i presin me një mantel. Sipas traditës, ky ritual sjell shëndet të mirë dhe fat në familjen e foshnjës së lëshuar.

Tani le të flasim Ritual lëkundës. Kur hyjnë në tempuj të caktuar në Karnataka, njerëzit urdhërohen të ndalojnë, të bien në tokë dhe të rrotullohen. Pelegrinët rrotullojnë trupat e tyre përmes mbetjeve të ushqimit të hedhur nga Brahmanët. Akti i balancimit praktikohet nga të gjitha kastat e ulëta, dhe thuhet se shëron sëmundjen e lëkurës. Kjo traditë është praktikuar për më shumë se 500 vjet.

Në Hinduizëm, Ekzorcizmat ato kryhen me mjete të ndryshme, sipas traditave të rajoneve të ndryshme. Një nga këto metoda përfshin therjen e një pule të bardhë. Pjesët më të përgjakshme të kafshës janë shpërndarë në të gjithë shtëpinë nga një prift. Sipas traditës, demonët dhe shpirtrat e këqij kanë frikë nga pulat e bardha.

Më shumë informacion: Ritet antike dhe të çuditshme të Indisë

Fuente: Listverse

Foto: Peques gjëra


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1.   Larisa Claydermount dijo

    India ka zakone shumë të vjetra dhe të rralla. Ekziston një roman i mrekullueshëm që flet për qëndrimin dhe ushqimet që ajo u jep të vejave. Titullohet ASHES IN RIO GODAVARI dhe është në dispozicion në AMAZON

  2.   Alberto dijo

    Për traditat hindu të martesave, siç janë martesat e rregulluara, prika, rituali sati, besëtytnitë që rrethojnë vejusët përveç ASHES në lumenjën GODAVARI, unë sugjeroj LAS TORRES DEL SILENCIO nga i njëjti autor dhe gjithashtu i disponueshëm në AMAZON.