Zakonet indiane

Kurdoherë që vendosim të udhëtojmë në një vend që është jashtë asaj që dimë ose që nuk është brenda vendeve afër kulturës sonë, ne krijojmë dyshime për traditat në lidhje me marrëdhëniet ndërpersonale, ushqimin, zakonet dhe festivalet, etj., Por atje është gjithmonë një mënyrë për të ditur se cilat janë këto kompani dhe si funksionojnë dhe në këtë rast, ne do ta bëjmë këtë traditat dhe zakonet e Indisë. 

Gjuhët në Indi

Gjuhët në Indi

Një nga pjesët e rëndësishme të një vendi është gjuha dhe më shumë në një vend si Indi. Në varësi të shtetit në të cilin jemi, do të flitet në gjuhë të ndryshme edhe pse disa prej tyre nuk njihen nga qeveria qendrore.

Gjuha zyrtare në vend dhe, për këtë arsye, në të gjitha shtetet e saj është indishtja, por ka shumë dialekte të panjohura si Bengali ose Urdu por të tjerët si Nepalezi.

Shoqëria në Indi

shoqëria në Indi

Një nga zakonet e Indisë është ajo Shoqëria indiane lëviz sipas hierarkive, për shkak të ndikimit të Hinduizmit, dhe të gjithë janë shumë të vetëdijshëm se cili është pozicioni i tyre shoqëror në lidhje me familjen e tyre, miqtë ose një grup njerëzish të çuditshëm.

Në varësi të kontekstit, në hierarki ekziston një emër specifik për personin në nivelin më të lartë, për shembull: në shkollë, mësuesi quhet "feje", pasi ato shihen si burim i njohurive; në kontekstin familjar, "patriarku" është se si babai, udhëheqësi i familjes ose "Shefi" si menaxher i fundit në biznes. Këto hierarki duhet të jenë shumë të kujdesshme pasi ekuilibri i shoqërisë varet prej tyre.

Doganat në Indi

zakonet e indisë

Një nga gjërat që do të na godasë në lidhje me zakonet e Indisë dhe që është ngulitur thellë në arsimin dhe shoqërinë e saj është predispozicioni i vogël ose aspak i indianëve për të thënë "jo", që do të thotë, Nuk është një shprehje që qytetarët e këtij vendi duan të shprehin ose verbalisht ose jo verbalisht, meqenëse ata e marrin atë si një mënyrë për të mashtruar ose zhgënjyer personin tjetër, për atë arsye ata preferojnë të ofrojnë një lloj përgjigje tjetër që ata mendojnë se po presim ose na japin një mundësi tjetër që është e ngjashme me atë që ne po kërkojmë ose shpresojmë të Gjej.

Në rastin e caktimit të takimeve ose takimeve, për të shmangur zhgënjimin në të ardhmen ose duke mos qenë në gjendje të marrin pjesë, ata shmangin dhënien e përgjigjeve pohuese me shumë detaje, por në vend të kësaj japin përgjigje të hapura për të konfirmuar orë para një ngjarjeje.

Marrëdhëniet ndërpersonale në Indi


Nëse përqendrohemi në marrëdhëniet ndërpersonale, që do të thotë, në marrëdhëniet person me person ose me një person me një grup, feja, klasa shoqërore dhe arsimi kanë një peshë të madhe në diçka shumë të thjeshtë, por vendimtare siç janë përshëndetjet: kur ndjek hierarkitë kur mbërrijmë në një grup duhet së pari të përshëndesim personin më të vjetër ose të rangut më të lartë dhe kështu me radhë derisa të përfundojë i gjithë grupi. Kur vjen koha për të thënë lamtumirë, ne duhet ta bëjmë atë një nga një individualisht.

Ne menjëherë do të kuptojmë se cilat janë mësuar më shumë të merren me popullsinë perëndimore sepse ata do të shtrëngojnë duart, megjithëse, në këtë rast, duhet të presim që ata të zgjasin duart nëse nuk jemi shumë të sigurt pasi që për shkak të besimeve fetare atje zakonisht nuk ka shtrëngime të duarve midis burrave dhe grave, megjithëse po midis burrave dhe burrave dhe midis grave dhe grave.

Gastronomi në Indi

gastronomia e Indisë

Një çështje tjetër e rëndësishme në Kultura indiane është Comida, një nga më të gjallët dhe aromatikët në botë, plot me ndikime të panumërta arabe, turke dhe madje evropiane për shkak të historisë së saj të pushtimeve dhe pushtimeve të së kaluarës, duke e bërë kuzhinën e saj një burim të pasurisë ushqimore dhe një thesar të recetave dhe erëzave indiane.

Midis zakoneve gastronomike të Indisë, pjatat e saj yll janë kerri dhe erëzat e tijSi xhenxhefil, koriandër, shafran i Indisë, kanellë dhe speca djegës të thatë, për shembull, përzierja e tyre e bën magjinë e karit indian në çdo pickim. Ne nuk mund të harrojmë çajin, me asnjë aromë, megjithëse të preferuarit janë Darjeeling (një lloj çaji i zi i krijuar në shtetin indian që mban të njëjtin emër) dhe Assam (një lloj tjetër çaji i zi, i njohur edhe si ai i mëparshmi, tipik i shtetit indian me të njëjtin emër), konsiderohet pija kombëtare që nga shekulli i katërt pasi është protagonist në të gjitha tubimet dhe momentet e socializimit, duke u bërë pjesë të stilit të jetës indiane.

edhe mishi dhe prodhimet e detit janë të rëndësishme, peshk dhe pulë, pasi që në këtë vend viçi nuk hahet, pasi ato konsiderohen të shenjta në fenë hindu dhe mishi i derrit është më se i ndaluar në fenë myslimane.

A dini më shumë zakonet e Indisë? Nëse doni të mësoni më shumë, këtu ju lëmë me rroba indiane tipike.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

81 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   muji dijo

  Ndoshta unë thjesht dua të di se çfarë do të thotë unaza e hundës, dhe pse shumica e grave e kanë atë në anën e majtë, por unë kam parë disa gra që e mbajnë atë në anën e djathtë, sepse

  1.    Petra emoxxa dijo

   Haha, pse doni të dini, përshëndetje?

  2.    Parvesh dijo

   Shtë një nga 16 zbukurimet e grave.

 2.   Charly dijo

  Nuk është keq dhe duhet të respektoni zakonet sepse ashtu siç i shohim të çuditshëm edhe ata na shohin kështu
  Këto tradita janë të rralla, por të këndshme, përshëndetje nga Meksika

 3.   laura dijo

  Më pëlqejnë traditat e tyre sepse ato nuk dëmtojnë askënd, me përjashtim të martesës me dy njerëz që tashmë i donin të tjerët, por të biesh në dashuri me bashkëjetesën është shumë e vërtetë, të biesh në dashuri vjen nga sytë, por që shpejt përfundon me dashurinë që lind vërtet përgjithmonë Kultura hindu është mbresëlënëse dhe nuk do të pushojë kurrë së qeni e tillë. Ju lutemi vazhdoni të postoni për të.
  Nga Meksika, përshëndetje për të gjithë Hindusët.

 4.   Valentina dijo

  Kjo faqe është shumë e mirë për punë, unë e doja atë, dhe unë do të kërkoja nga njerëzit të mos postojnë komente të dëmshme për faqen. Faleminderit.

 5.   michel dijo

  Traditat e tyre janë shumë të mira dhe unë do të doja të takoja dikë të pasur

 6.   michel dijo

  se të gjithë janë të pasur

 7.   Javierita dijo

  ata janë bastardë të pastër të butë por m4e i kaloj nëpër jorgan kjakjakajkakajakjakajkajkajakjakjak

 8.   Beatriz Zea Palacios dijo

  Përshëndetje të gjithëve, unë e dua kulturën indiane, jam i habitur nga e gjithë pasuria që ata kanë. Do të doja të dija më shumë për zakonet e tyre fetare, duke befasuar po! por patjetër shumë i kulturuar për të. Unë jam i interesuar dhe e njoh këtë vend nga fis! dikush që të më tregojë se si arrita atje dhe cili do të ishte udhëtimi më i shkurtër, me kucrero ose aeroplan. veçanërisht si mund t'i marr muzikën dhe videot tuaja këtu në Euador
  faleminderit shume pershendetje

 9.   lorraine lopez dijo

  Disa janë qesharake, por në fund të fundit, secili vend ka lirinë të zgjedhë çfarë të dojë.

 10.   Salvador dijo

  Kultura indu me të vërtetë interesante, respektoni besimet e të gjithëve nëse doni që ata të respektojnë tuajat. Faleminderit për faqen është shumë e mirë.

 11.   Clara dijo

  Ju duhet të shkruani si janë familjet indiane në Mbretërinë e Bashkuar dhe më shumë gjëra të tilla si ushqimet e tyre tipike, monumentet ...

 12.   fabë dijo

  wuaooo qe nuk e dija por hej kam nje ekspozite mbi ate ii tashme di cfare te them hahaha

 13.   Karla dijo

  Faleminderit shumë për kontributin tuaj, është shumë mirë të njihni zakonet dhe traditat e kulturave të tjera. kulturë shumë e bukur e Indisë.

 14.   braian dijo

  jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 15.   laura nallelli dijo

  Unë nuk e kuptova shumë mirë dhe
  por sidoqoftë, më dha shumë

 16.   laura dijo

  Epo thënia thotë se ata që kritikojnë më shumë janë ata që dinë më pak, ka disa që nuk kanë mësuar ende të shkruajnë dhe të kritikojnë si shkencëtarë.

 17.   paola dijo

  worales unë e dua india çdo gjë është e shkëlqyer

 18.   lola dijo

  Unë e dua kulturën indiane, është sepse e kaloj duke parë romanin indian një histori dashurie

 19.   Nostradamus dijo

  Ata duhet të kontribuojnë më shumë, mbi të gjitha, historinë dhe arkitekturën e Indisë, ekonominë, demografinë dhe aspektet e tjera të rëndësishme të këtij vendi kurioz.

 20.   Ann dijo

  E vërteta është, faqja është shumë e lezetshme dhe unë mendoj se ju duhet të respektoni zakonet e njerëzve të tjerë në mënyrë që ata gjithashtu të na respektojnë ne

 21.   izolim dijo

  Ky informacion është shumë i mirë por nuk do të dëmtonte pak më shumë informacion !!!!!!!!!!!! Faleminderit

 22.   javi kolumbia dijo

  e vetmja gjë që unë vë në dyshim është dashuria, dhe se vajzat marrin një burrë.
  Sa për lopët me shumë fat, që vetëm demi i ha ato

 23.   EULALIA SALCEDO-ORELLAN dijo

  Falë Zotit pata mundësinë të isha në Indinë e bukur sepse do të kthehem një ditë kam miq të mrekullueshëm në asrame të mësueses PARAMAHANSA YOGANADA N THE Qytete të ndryshme të Indisë Kam kujtime të bukura që kanë aq shumë shpirtëror sa ato të Perëndimit nuk e kanë atë, ne jemi shumë materialist Unë të dua India dhe gjithë njerëzit dhe zakonet e saj.

 24.   EULALIA SALCEDO-ORELLANA dijo

  Unë jam nga Ekuadori, qyteti im është Cuenca, komenti im është se India është e mrekullueshme për perëndimorët, kontrasti që ne gjejmë atje për sa i përket zakoneve dhe ushqimit është jashtëzakonisht i fortë, por duhet udhëtuar me shpirtin e gatshëm të pranojë mënyrën dhe menyra e te jetuarit prej tyre njerezit e tyre te mrekullueshem vendet per tu takuar jane te pabesueshme sepse njeriu vjen i habitur nje dite do te kthehem ne INDI TE DUA

 25.   drita yoatzin jimanez roldan dijo

  Më pëlqen gasca, dua ta marr

 26.   shiko tani dijo

  popo është kjo faqe

 27.   Mariel dijo

  kjo është një porkeria e ndyrë

 28.   Mariel dijo

  kjo është një porkeria e ndyrë e ndyrë

 29.   shiko tani dijo

  Unë tërheq atë që thashë se e dua këtë faqe

 30.   shiko tani dijo

  kjo është edhe e mërzitshme

 31.   shiko tani dijo

  faqe ndyrë Unë e urrej atë

 32.   laura dijo

  Epo, shijet prishin gjinitë, por kjo tregon se je i paarsimuar dhe se nuk e duron dot veten, nuk di të vlerësosh asgjë.

 33.   esther dijo

  India është e bukur, por banorët e saj janë të ndyrë dhe të çrregullt, dhemb që ata nuk mund të kenë një nivel më të mirë arsimor, për shkak të varfërisë së tyre ekstreme.

 34.   JOSE MANUEÑ dijo

  DUA TA QYTETON

 35.   JOSE MANUEÑ dijo

  SO Shijshëm

 36.   laura dijo

  Qesharake e prishur ... HA, HA, HA ...

 37.   zambak dijo

  Vend enigmatik, India, le të respektojmë zakonet e të gjithë botës. Shtë një vend me njerëz shumë të bukur. te adhuroj

 38.   Mariana dijo

  Të dua Juan Carlos

 39.   Juana dijo

  Te dua musho zemer

 40.   karen dijo

  Nuk e kuptoj pse burrat përdorin një leckë të madhe në kokat e tyre, a dëshiron dikush që t’i përgjigjem kësaj?
  falënderim

 41.   Erika dijo

  Do të doja të dija se ai është një Dalit, e di nëse e ka shkruar saktë apo 'jo

 42.   Sandivelle dijo

  Përshëndetje, jam në telashe të mëdha, rashë në dashuri me një hindu, unë jam nga Meksika, nuk kuptoj shumë për saksizmin. Unë do të duhet të kuptoj se ata martohen vetëm me gra hindu

 43.   Danny98 dijo

  jaja loder felizzzzzzzzzzzzz urime atij qe e beri kete faqe mendoj se ai eshte nje person shume inteligjent

 44.   Danny98 dijo

  eeeeey po lexoja komentet dhe ka dikush qe shtiret si x Jezus Krisht dhe une i them ta lere te beje ate ooooooooooooooooo}

 45.   Fernanda dijo

  olaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 0o0o0o0o0olAaAaAAaAaAaAaAAaAa

 46.   silvia dijo

  Unë e dua kulturën dhe gjithçka që i referohet Indisë. Më pëlqen një djalë indu

 47.   e bukur dijo

  E vërteta është interesante se ata mund të bëjnë më shumë faqe të laa sesa më parë, por për ata që thonë se faqja nuk funksionon, ata janë morona

 48.   e bukur dijo

  Sa dreq gjë, ata nuk duhet t'i lënë ata burra tullac ta thonë këtë

 49.   RANGELI JACQUELINE dijo

  Puna e Indusit në kompaninë time dhe njëri prej tyre dëshiron të më çojë në Indi, kështu që duhet të jesh i përgatitur për çdo gjë që të vjen përpara. Përshëndetje nga Rosarito Baja California Mexico

 50.   Lucas dijo

  Mbetet të thuhet se ata kanë një fe tjetër

 51.   Alexander dijo

  Të dua oriana, po të tregoj për këtë faqe. me gjithe shpirt
  tttttttttttttttttttttttttteeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  aaaaaaaaaaaammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmooooooooooooooooooooooooo o ..

 52.   oriana dijo

  edhe une ti dhe mua me shume

 53.   laura dijo

  Pershendetje! Do të doja të dija se çfarë do të thotë të japësh 3 puthje në gojë gjatë një ceremonie mistike?

 54.   mgiel estrada dijo

  Mirëmëngjesi, do të doja të dija ose ne duijeran emrin e pajisjes për të cilën njerëzit përdorin, me të cilën pinë duhan .. dikush mund të më tregojë .. faleminderit.

 55.   jaime novoa dijo

  Qytetërimi Indian është një lëvizje e rajoneve rreth një shteti

 56.   Roberto dijo

  XxDD

 57.   karlota dijo

  Kjo më ndihmoi shumë për të hetuar në lidhje me Indinë dhe për të cilin kam shpikur këtë faqe, unë ju falënderoj shumë përshëndetjet e Garcia Unë jam Mbretëresha Charlotte e vdekur një miliard vjet më parë

 58.   biskotë dijo

  Faqja është e mirë, por ato duhet të specifikojnë më shumë gjëra të tilla si pse gratë kanë nishanin e kuq në ballë që do të thotë nëse vendosin se do të jenë faqja më e mirë nga të gjitha ato që lexoj nxitoni te ajo që quhet Jezu Krisht ai është gjithashtu
  ajo qe tha faqja eshte e fresket dhe shume e mire dhe dashuri alejandro une te adhuroj

 59.   maura quispe baltazar dijo

  Unë do të doja të shpëtoja traditat nga më parë, por pak më pak e rreptë do të ishte mirë

 60.   monica dijo

  Unë do të përfaqësoj tregun indian me gjithçka dhe veshje, cila është veshja tradicionale e indianëve dhe si mund të vishem nëse nuk kam kostume ose burime? dhe çfarë shesin ata?

 61.   liany dijo

  hej ti nese nderpritesh shume duke u shqetesuar nuk ka XD nd q ber: *

 62.   ju jeni capo dijo

  CAPI

 63.   Belen dijo

  Epo, kjo nuk ka asnjë lidhje me të, por nëse e lexon, Franco Gomes, të dua, pendejoo (kisha nevojë të shkruaja), ti je më

 64.   Dejlin dijo

  Unë dua me gjithë zemër dhe shpirt një djalë nga India dhe sipas traditave të atij vendi tani duhet të ndahemi dhe kemi qarë aq shumë për dashurinë tonë dhe tani çfarë do të bëjë me këtë dashuri që ne të ndiejmë se TU DUA TANI IM NOUSHAD <3

 65.   Ophelia Reyes-Garcia dijo

  e gjithë kjo është shumë e bukur

 66.   dayana dijo

  Jobshtë një punë e bukur. Unë e përdor në kishë për të përfaqësuar shumë kultura ... Unë i dua ata nga Kosta Rika

 67.   Marie Antoinette dijo

  nuk dalin te gjitha zakonet e tyre: /

 68.   GSERFHRH dijo

  O'KGOHMNIIO

 69.   angie dijo

  Ke te drejte

 70.   andrea dijo

  FALEMINDERIT, Unë jam aq shumë, dhe JUAN M LESON T TO FALEMINDERIT ÇFAR C NJERZVE MUND T T OFF OFROJ.

 71.   Miriam Velasco dijo

  Kështu që ju mund të martoheni me dikë që nuk është raca juaj? E them për shkak të mesazheve në internet për t'u martuar

 72.   shishi dijo

  çfarë mut

 73.   shishi dijo

  Më mirë të shkoj në Las Vegas në vend të atyre mutave

 74.   Lule Alonzo dijo

  Fatkeqësisht është një vend ku ata nuk e njohin Zotin dhe kjo është arsyeja pse ata kanë kaq shumë perëndi të tjera, por ne lutemi që një ditë ata ta njohin atë dhe të kenë një jetë tjetër, Zoti të do India.

 75.   daniela dijo

  Unë do të thoja që më mirë të mos thoni gjëra të vrazhda që unë mendoj dhe ju as nuk e dini kuptimin e saj, nëse nuk ju pëlqen faqja më mirë mos komentoni nëse nuk janë gjëra të mira ...

 76.   daniela dijo

  faqe shume e mire meritojne nje vdes hehehe faleminderit shpresoj dhe do me sherbeje shume

 77.   Maria Elena Cattaneo dijo

  Kur ata ecin me një tabaka dhe unë mendoj se një temjan është një ritual

 78.   ghgjjsddg dijo

  i perjetshem

 79.   Consuelo Galarza dijo

  mirë faqja meriton më shumë se një dhjetëshe