Shkoni nga Londra në Belfast, kaloni detin po ose po

Trageti për në Belfast

Kryeqyteti i Irlandës së Veriut është Belfast. Pas Dublinit, nga ana tjetër kryeqyteti i Republikës së Irlandës, është qyteti më i madh në ishull. Shkoni nga Londra në Belfast Somethingshtë diçka që mund ta mendoni dhe e vërteta është se ka disa mjete transporti që e bëjnë këtë rrugë. Le të shohim se cilat janë për të parë se cila ju përshtatet më shumë.

Kur shikoni një hartë është e qartë se për të shkuar nga Londra në Belfast duhet të kaloni detin, kështu që në këtë pikë në shekullin XNUMX dhe me numrin e linjave ajrore me kosto të ulët në Evropë, keni të drejtë nëse mendoni se gjëja më e shpejtë dhe më e lirë është të kapësh një aeroplan. Ka shumë fluturime të përditshme që lidhin Belfastin me Londrën dhe aeroportet e tjerë rajonalë të Mbretërisë së Bashkuar (Manchester, Bristol dhe Newcastle, për shembull).

Në rastin e Londrës, fluturimet nga dhe nga Belfast janë duke përdorur Aeroportet Gatwick, Luton dhe Heathrow. Mbani në mend se aeroporti i Belfastit është rreth 25 minuta nga qyteti. Por mbase jeni duke menduar për një lloj tjetër udhëtimi, një që ju lejon të vlerësoni peisazhet për shembull. Në atë rast, dy opsionet që ju kanë mbetur është autobus ose traget. Sigurisht, duhet të keni kohë.

Autobusi zgjat shumë. Nëse jeni në Londër, së pari duhet të merrni një autobus për në Glasgow dhe më pas një tjetër për në Stranraer dhe një tjetër për në Cairnryan. Aty kalon detin dhe merr, në anën tjetër, një autobus që të lë në Belfast. Së fundmi, mund të shkoni nga Londra në Belfast dhe anasjelltas duke kombinuar tragetin dhe trenin: Ju merrni trenin e mëngjesit nga Londra për Holyhead, Uells (treni largohet nga stacioni London Euston çdo orë). Nga atje ju merrni tragetin e pasdites për në Dublin dhe nga Dublini merrni trenin për në Belfast.

Një rrugë tjetër e mundshme është përmes Liverpool: ju merrni trenin nga Londra për në Liverpool dhe një herë atje merrni Trageti i natës për në Belfast e cila zgjat tetë orë. Dhe mund të lidhni Londrën dhe Belfastin vetëm me autobus? Po, por përsëri duke u kombinuar me traget, gjithmonë. Ju merrni autobusin nga Londra për në Glasgow, është një udhëtim prej tetë orësh e gjysmë, pak a shumë. Nga atje ju merrni një tjetër autobus për në portin e trageteve Stranraer dhe nga ana tjetër, një tjetër autobus për në Belfast.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*