Halloween në Itali

Imazhi | Pixabay

Dy nga datat më të rëndësishme të treguara në kalendarin italian janë Dita e të Gjithë Shenjtorëve (e njohur edhe si Tutti i Santi) e cila festohet më 1 nëntor dhe Dita e të Vdekurve (Il Giorno dei Morti), e cila zhvillohet në 2 nëntor. Bëhet fjalë për dy festa të natyrës fetare dhe familjare, ku anëtarët e tij takohen për të kujtuar ata që nuk janë më atje. dhe për të nderuar ata të shenjtëruar nga Zoti.

Të dy festivalet festohen në vendet me një traditë të krishterë, por në mënyra të ndryshme. Në vendet anglo-saksone Halloween festohet ndërsa në vendet e trashëgimisë katolike festohet në Ditën e Të Gjithë Shenjtorëve dhe Ditën e Të Gjitha Shpirtrave. Në postimin tjetër do të thellohemi në këtë pyetje dhe si festohet Halloween në Itali.

Si festohet Dita e Gjithë Shenjtorëve në Itali?

Dita e Tutit të Santi është një festë ndryshe nga dita e Il Giorno dei Morti. 1 nëntori përkujtohet në një mënyrë të veçantë për të gjithë ata të bekuar ose shenjtorë që jetuan besimin e tyre në një mënyrë të veçantë ose vdiqën për të dhe që, pasi kanë kaluar purgatorin, janë shenjtëruar dhe tashmë jetojnë në mbretërinë e qiellit në praninë e Zotit .

Shtë e zakonshme në Itali dhe vendet e tjera me një traditë katolike të festojnë këtë ditë duke ekspozuar relike të shenjtorëve në kisha dhe katedrale të mëdha.

Si festohet Dita e Të gjithë Shpirtrave në Itali?

Imazhi | Pixabay

Shtë një festë kombëtare. Në agim të asaj dite në kishë festohet një rekuiem për të ndjerin dhe për pjesën tjetër të ditës, italianët marrin pjesë në varreza për të sjellë lule me të cilën nderojnë të afërmit e tyre të vdekur, veçanërisht krizantemët, dhe vëzhgojnë varret e të dashurve të tyre. Kjo ditë zhvillohet më 2 nëntor dhe qëllimi i saj është të lutet që ata që kanë vdekur të kujtojnë kujtimin e tyre dhe të kërkojnë që Zoti t'i mirëpresë në anën e tij.

Për më tepër, Italianët shpesh gatuajnë një tortë tradicionale në formë fasule të njohur si "ossa dei morti" megjithëse shpesh quhet edhe "torta e të vdekurve". Ai është gjithmonë i pranishëm në mbledhjet familjare gjatë këtyre ditëve sepse besohet se i ndjeri kthehet atë ditë për të marrë pjesë në banket.

Familjet më tradicionale përgatisin tryezën dhe shkojnë në kishë për t'u lutur për ata që janë zhdukur. Dyert lihen të hapura në mënyrë që shpirtrat të hyjnë në shtëpi dhe askush të mos prekë ushqimin derisa familja të kthehet nga kisha.

Dhe në disa rajone italiane?

  • Sicilia: Gjatë natës së Të Gjithë Shenjtorëve në këtë rajon besohet se të ndjerët e familjes duan të lënë dhurata për të vegjlit së bashku me frutat e Martoranës dhe ëmbëlsirat e tjera.
  • Massa Carrara: Në këtë provincë, ushqimi u shpërndahet nevojtarëve dhe atyre u ofrohet një gotë verë. Fëmijët shpesh bëjnë një gjerdan të bërë nga gështenja dhe mollë të ziera.
  • Mali Argentario: Në këtë zonë tradita ishte të vendoseshin këpucë në varret e të ndjerit sepse mendohej se natën e 2 nëntorit shpirti i tyre do të kthehej në botën e të gjallëve.
  • Në bashkësitë e Italisë së Jugut haraçit i kushtohet të ndjerit sipas traditës lindore të ritit grek-bizantin dhe festimet zhvillohen në disa javë para fillimit të Kreshmës.

Çfarë është Halloween?

Imazhi | Pixabay

Siç thashë në rreshtat e mëparshëm, Halloween festohet në vendet e traditës Anglo-Sakson. Kjo festë i ka rrënjët në një festival antik keltik të quajtur Samhain, i cili u zhvillua në fund të verës kur mbaroi sezoni i korrjes dhe viti i ri filloi të përkonte me solsticin e vjeshtës.

Në atë kohë Besohej se shpirtrat e të vdekurve ecnin mes të gjallëve natën e Halloween, 31 Tetor. Për këtë arsye ishte zakon të kryheshin rituale të caktuara për të komunikuar me të ndjerin dhe për të ndezur një qiri në mënyrë që ata të mund të gjenin rrugën e tyre në botën tjetër.

Sot, festa e Halloween-it është shumë e ndryshme nga ajo origjinale. Me siguri e keni parë atë të panumërt në filma! Tani kuptimi i mbinatyrshëm i Halloween është lënë mënjanë jepni rrugë një kremtimi të një natyre lozonjare, ku qëllimi kryesor është të argëtohemi në shoqërinë e miqve.

Si festohet Halloween-i sot?

Shumica e njerëzve vishen për ahengje shtëpiake ose duke dalë me miqtë në klube të natës për t'u argëtuar në ngjarje me temë. Në këtë kuptim, baret, kafenetë, diskotekat dhe llojet e tjera të dyqaneve përpiqen të dekorojnë të gjitha institucionet me temën tipike të festës.

Emblema dekorative e kësaj tradite është Jack-O'-Lantern, një kungull i gdhendur në fytyrën e saj të jashtme me fytyra të zymta dhe brendësia e së cilës zbrazet për të vendosur një qiri brenda dhe për ta ndriçuar atë. Rezultati është drithërues! Sidoqoftë, përdoren edhe motive të tjera zbukuruese si rrjetëza, skelete, shkopinj, shtriga, etj.

A e dini hilen apo trajtimin e Halloween?

Fëmijët gjithashtu gëzojnë vërtet Halloween. Ashtu si të rriturit, Ata vishen për të vizituar shtëpitë në lagjen e tyre si një grup që u kërkon fqinjëve të tyre t'u japin atyre disa ëmbëlsira përmes të famshmit "marifet ose trajto". Por nga çfarë konsiston?

Shumë e lehtë! Kur trokisni në derën e fqinjit tuaj në Halloween, fëmijët propozojnë të pranojnë një hile ose të bëjnë një marrëveshje. Nëse ai zgjedh trajtim, fëmijët marrin karamele, por nëse fqinji zgjedh trajtim, atëherë fëmijët bëjnë një shaka ose shaka të vogël sepse nuk u japin ëmbëlsira.

Dhe si festohet Halloween në Itali?

Imazhi | Pixabay

Pavarësisht se është një festival me origjinë anglo-saksone, ai është përhapur shumë në të gjithë Italinë dhe festohet veçanërisht nga të rriturit, jo aq nga fëmijët, kështu që është shumë e jashtëzakonshme t'i shohësh ata duke bërë "hile" ose duke u trajtuar në shtëpi.

Shumica e italianëve vishen për të shkuar në ahengje në klube apo shtëpi për të shijuar një kohë të mirë në shoqërinë e miqve, duke pirë disa pije dhe duke kërcyer deri në agim.

Në Itali, dyqanet gjithashtu zbukurohen me motive dekorative tipike të Halloween-it si kunguj, monstra, rrjetë rrëshqitëse, shkop, shtriga ose fantazma, ndër të tjera.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*