Itali, bakshish apo jo

Tipi në Itali

A ka mbetur një informatë në Itali? Po ose Jo? Nuk është e nevojshme, por pranohet nëse shërbimi ka qenë shumë i mirë për ju. Nëse është kështu, duhet të llogaritni 10% të normës përfundimtare, megjithëse ju paralajmëroj që një e treta e italianëve nuk japin bakshish në asnjë prej vakteve të tyre ose pijet që merrni jashtë.

Në Itali takëmi quhet të mbuluara dhe zakonisht është midis dy ose tre eurove për kokë. Ajo gjithmonë ekziston, posa të uleni në një karrige në një restorant, bar apo kafene. Duhet ta keni parasysh këtë. Dhe përtej kësaj, restorantet e tjera shtojnë një shërbim që është në 10% të llogarisë. Zakonisht shfaqet në menu dhe mund të karikohet në tavolina të përbëra nga shumë njerëz, më shumë se pesë. Nëse shihni se shërbimi ju është shtuar, nuk keni nevojë të lini një informatë.

Në lidhje me taksitë është e zakonshme që të rrumbullakoset tarifa përfundimtare për të arritur një numër të rrumbullakët por që nuk mund të quhet bakshish. Nëse merrni me qira taksinë paraprakisht, nuk është e nevojshme të paguani ndonjë shtesë ose të grumbulloni ndonjë gjë. Lidhur me Edhe udhëtimet me guidë nuk janë detyrim sepse ata kanë një pagë. Akoma nëse doni të lajmëroni 10% është më se e mirë.

Ndërsa informimi nuk është normë në Itali, turistët amerikanë nuk po luajnë kundër çmendjes së tyre për të hedhur informacion kudo. Kështu, në vendet më turistike në Itali, shumë njerëz presin të japin bakshish nga ku të vini.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*