Pazar në Siçili

Nëse del pazar në Siçili, bëhuni gati për të shijuar udhëtimin dhe për të marrë në shtëpi, për ju ose tuajin, dhurata të paharrueshme. Një lloj kujtimesh që thjesht i shikojnë, nuhasin ose shijojnë, për të na çuar menjëherë në atë udhëtim nëpër tokat italiane.

Çfarë mund të blejmë në Siçili? Shumë gjëra, disa shumë turistike dhe të tjera për asgjë. Në artikullin tonë sot do të zbuloni se cilat janë kujtimet më të mira dhe suveniret më të mira që mund të sillni nga ky ishull simpatik dhe turistik italian.

Ku të blini në Siçili

Gjërat e para së pari: do të gjeni shumë dyqane turistike dhe shumë suvenire të prodhuara posaçërisht për turistët. Mund t’i blini, por nëse jeni nga ata që duan diçka më të veçantë ose gjithmonë keni në mendje dhuratën më të mirë për ata që na presin në shtëpi, atëherë duhet te levizni pak më shumë.

Sigurisht, kjo do të varet nga sa i organizuar e keni udhëtimin ose nëse udhëtoni vetë ose në grup ose në një turne. Por, për aq sa është e mundur, ju keni për të dilni nga pista turistike për të gjetur më të mirën. Tani, ku mund të fillojmë të blejmë? Besoni apo jo, në supermarkete dhe dyqane zbritjeje.

Rightshtë e drejtë, pavarësisht se janë një rrjet i supermarketeve, ka shumë prodhime vendore dhe, për shembull, verëra të shkëlqyera nga prodhuesit kryesorë. Ka një të mirë ndërprerje në qendër të Palermos që shet verëra shumë të mira dhe gjithashtu objekte tipike dekorimi. Në Lidl, Trapani, e njëjta gjë. A ju pëlqen kremi për fëstëk? Pra Lidl është e shkëlqyeshme dhe është një çmim i mirë.

Përtej supermarketeve ose dyqaneve të rëndësishme ju gjithashtu mund të bëni një turne në ushqej, depo të zakonshme dhe të vogla ku mund të blini çdo gjë nga letra higjienike deri te pluhuri i rrobave. Përtej kësaj, e vërteta është se disa artizanë vendas vendosin prodhimet e tyre këtu dhe jo në dyqanet më të mëdha. Unë jam duke folur për salcice, salca, bllokime.

Një tjetër vend i mirë për të blerë është tregu ose tregu lokal. Ai në Sirakuzë është i shkëlqyeshëm, shumë sicilian. Kaq shumë për të bërë blerje të momentit, peshk ose butak, si djathi, arrat dhe erëzat. Rrobat e lira shiten gjithashtu. pazaret, e njëjta.

Ka pazare në të gjitha qytetet e mëdha dhe disa janë të hapura çdo ditë dhe të tjerët një herë në javë. Në qytetet më të vogla, tregjet në përgjithësi organizohen një ose dy herë në javë. Për të ditur se kur duhet thjesht të shkosh në zyrën turistike dhe të pyesësh.

L punishte vere janë një opsion tjetër ose i njëjtë, punishte vere. Ju mund të bëni një turne në vresht dhe të blini shishet atje, të cilat me siguri do të jenë më të lira se në kantinat e verës. Përveç kësaj, në kantinat e verës ata do t'ju mësojnë më mirë në lidhje me verërat dhe nuk do t'ju duhet të blini për shkak të sa e bukur është shishja. Por nëse nuk mund t'i bëni këto shëtitje, atëherë përpiquni të blini në dyqane të vogla, jo-turistike. Edhe vizitoni supermarketin, siç thamë më lart.

Çfarë të blini në Siçili

Një suvenir i mirë dhe gjithashtu shumë i dobishëm është të blini një shporta tregtare, e punuar me dorë, e famshme dhe e bukur arkat. Ata janë zbukuruar me shumë ngjyra dhe pompone, pasqyra dhe kështu me radhë, dhe ka shumë stile. Një tjetër blerje e mundshme janë produkte guri lavë.

Mos harroni se në Siçili ekzistojnë dy vullkane aktive, mali Etna që është afër qytetit të Catania dhe ai më i vogli në Stromboli. E vërteta është se shumë nga rrugët e Siçilisë janë të shtruara me gurë të mëdhenj vullkanikë dhe ka edhe disa ndërtesa të tjera, në të cilat është përdorur guri vullkanik në formën e tullave. Kështu, ka shumë produkte të bëra me këtë gur gri, nga rrathë, enë dekorative, tenxhere ...

A ju pëlqen korali? Në dispozicion edhe këtu objekte koralesh: nga vathët dhe gjerdanët, të thjeshtë ose të përpunuar, deri tek objektet dekorative. Ngjyra e koraleve është pak rozë ose shumë e kuqe, dhe nëse po kërkoni më të mirën do t'i gjeni në Trapani.

La Qeramikë kaltagirone është fantastike Caltagirone është një nga tetë fshatrat e mbrojtur nga UNESCO, në Val de Noto. Shumë barok dhe shumë sicilian në të njëjtën kohë, dhe qeramika është fantastike: tasa, gota, pjata, urna, tabaka ...

Ju pëlqen kukulla? Teatri i kukullave siciliane është i njohur mirë, Opera dei Pupi ka qenë në veprim që nga shekulli i XNUMX-të dhe është i mrekullueshëm. Si Catania ashtu edhe Palermo kanë një traditë të madhe dhe të fortë në këtë fushë. Kukulla Catania Ato janë më të mëdha se ato në Palermo, por në të dy qytetet do të gjeni shumë dyqane me një ofertë shumë interesante. Ka shumë kukulla të punuara me dorë e bukur dhe ka shume cmime.

Nëse do të vishni kapele, tani që rrezitje është gjithnjë e më pak në modë, ju mund të blini një kapelë tipike Coppola. Nëse gjithnjë kishte lidhje me mafien, sot historia është ndryshe dhe ka shumë të rinj që kanë zgjedhur të mbajnë këtë kapelë qesharake. Nonno, Gjyshi. Ata kanë lindur si kapele të bëra me dorë në Palermo, me cipë leshi, por ka versione më të freskëta, për verën, të bëra prej pambuku.

Italia nuk do të ishte Italia pa makarona të mira, kështu që është një mundësi shumë e mirë për blerje blini makarona të thata e cila është e lehtë për tu transportuar dhe dhënë si dhurata. Ekziston një markë shumë e mirë, Terr falasa, e cila vjen pikërisht nga fushat që janë çliruar nga kontrolli i mafieve në favor të bashkësive lokale.

Në seksionin e mëparshëm kemi biseduar blini verë në kantinat e verës ose në kantinat më të vogla. Ia vlen, le të dihet që Siçilia ka bërë verëra që prej të paktën 1500 pes, kështu që ka pasur kohë të përsoset dhe të ofrojë më të mirën.

Ka 23 zona për prodhimin e verës në ishull, por varietetet më të njohura me Syrah dhe Marsala. Më pak e njohur, por ndoshta kjo është arsyeja pse një dhuratë e mirë është Nero d'Avola dhe Etna Rosso. Ka prodhues më të mëdhenj si Tasca d'Amanita ose më të vegjël, si COS, i cili bën verëra natyrore dhe organike.

Dhe çfarë shoqëruesi më i mirë për një verë se sa një copë çokollatë? Nuk ka rëndësi nëse shkoni në Siçili në mes të verës. Ekziston një stil i veçantë i çokollatës që nuk shkrihet: el Stili Monica shitet ne lokale. Ka rrënjë Aztec, nga përtej detit, dhe është bërë me fasule kakao dhe sheqer, të gjitha të shndërruara në pastë dhe të stinës ose me agrume, ose me kanellë ose me kafe. Ata janë të mbështjellë me letër shumë të hollë dhe djalë, ju keni një super dhuratë.

Së fundi, në Sicili ka edhe shumë dyqane ëmbëlsirash, shumë gjëra me marzipan, por që marrin formën e limonëve, qershive dhe dardhave. Bëhet fjalë për të famshmen Frutat Martorana, skulptura të vërteta, aq sa duken si fruta të vërteta. Dhe ata jo vetëm që prodhojnë fruta, por edhe sanduiçe që duken si gjëja e vërtetë. Gjithçka e mbështjellë me finesë, si çokollatat.

Mos më thuaj asgjë, tani dëshiron të shkosh të vizitosh Siçilinë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*