Kastori, kafsha kombëtare e Kanadasë

kastor-kafshë-kombëtare-kanada

Sipas Akti për simbolin kombëtar të Kanadasë, ligji i shpallur në 1975, njihet dhe deklarohet se shishkë (kastor canadensis) si simbol i sovranitetit të Kanadë.

Ky brejtës miqësor, ndërtues i palodhur i digave në lumenjtë dhe pellgjet e Amerikës së Veriut, është një nga speciet më karakteristike të vendit. Dhe gjithashtu një nga më të dashurit. Kjo është historia e tij dhe marrëdhënia e tij e veçantë me Kanadanë:

El kastor canadensis njihet edhe si Kastor amerikan. Kastori Evropian dallohet (Fibra pluhur) për shkak të madhësisë së saj pak më të madhe dhe formës së bishtit të saj, e cila është shumë më e gjerë dhe më e sheshtë.

Vlerësohet se ka rreth 10-15 milion nga këto kafshë në tokat e Amerikës së Veriut. Shumica janë të shpërndara midis Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, edhe pse edhe në disa pjesë të veriut të Meksikë. Pavarësisht se është gjuajtur në masë për dekada (leshi i saj është shumë i çmuar), nuk konsiderohet një specie e rrezikuar.

Kastori në historinë kanadeze

Ka shumë arsye që shpjegojnë pse kastori është një nga kafshët me të cilat kanadezët identifikohen më shumë. Në fakt, kjo kafshë është e pranishme në shumë manifestimet kulturore vendi dhe, në një farë mënyre, ka qenë gjithashtu protagonist i historisë së tij.

Tashmë në kohërat koloniale, nga shekulli XVII, tregtia me lesh (dhe midis tyre ai i kastorit) kishte një rëndësi kapitale në zhvillimi ekonomik, social dhe politik i Kanadasë. Ekspeditat tregtare në kërkim të gëzofëve favorizuan eksplorimin e rajoneve të panjohura të mëdha dhe promovuan vendbanime të shumta njerëzore.

Como anekdota të kësaj periudhe historike, duhet të theksohet se peshkopi i Quebec kërkoi ndihmën e Kishës Katolike për të përcaktuar nëse ishte e mundur ha mish kastori Të premteve në Kreshmët. Mjekët e Vatikanit vendosën po. Arsyeja ishte se, sipas ligjeve të ushqimit, ky brejtës, i cili kalon shumë nga jeta e tij në ujë, mund të konsiderohej një peshk.

monedhë-kastor-kanada

Kastori është paraqitur në pjesën e pasme të monedhave kanadeze me 5 cent për më shumë se një shekull

Më vonë, në 1849, përfaqësimet e kastorëve dekoruan për herë të parë pullat postare të këtij vendi. Edhe sot imazhi i tij shfaqet në nikel.

Ka kastorë në mburojat zyrtare të provincave të Manitoba, Alberta y Saskatchewan, si dhe në qytetin e Toronto; Alsoshtë gjithashtu kastor është nuskë e disa organeve ushtarake të vendit të tilla si ajo e Inxhinierë Ushtarak Kanadezë dhe emblema e Kompania e Hudson's Bay. Kastori gjithashtu u shfaq për një kohë të gjatë në logon e Kanadezi, një nga gazetat e para në vend.

Dhe mos harroni se një kastor miqësor me emrin amik (një fjalë që në gjuhën Algonquian do të thotë kastor) ishte kafsha e zgjedhur e Lojërat Olimpike të Montrealit në 1976.

Me gjithë këto argumente, Si të mohojmë që kastori është vetë kafsha kombëtare e Kanadasë? Ajo që ishte e qartë për të gjithë më në fund u bë zyrtare në 1975 me Akti për simbolin kombëtar të Kanadasë përmendur në fillim të postimit.

Ariu Polar, një simbol i ri i Kanadasë?

Sidoqoftë, kastori nuk është kafsha e vetme që mund të konsiderohet përfaqësuese e Kanadasë. Ka edhe të tjerë që përpiqen ta kundërshtojnë këtë nder: disa banorë të pyjeve e pëlqejnë dre dhe ketri, ose kafshë tipike të faunës Arktike siç është balena beluga, zog deti ose Ariu Polar.

ariu polar kanada

Ari polar, kandidat për të zëvendësuar kastorin si simbol i Kanadasë

Midis të gjithë atyre, vetëm Ariu Polar ka qenë në gjendje të kontestojë titullin e "simbolit të kafshëve të Kanadasë" që kastori e mban me kaq krenari. Megjithëse mund ta mos e dinë, të dy garojnë në zemrat e Kanadezëve.

Arinjtë e shkëlqyeshëm të bardhë (të cilët gjithashtu shfaqen në një monedhë, në këtë rast monedha prej 2 dollarësh) janë përhapur në të gjithë vendin. Ata banojnë në zonat më veriore të rajoneve Labrador dhe Newfoundland, Manitoba, Québec, dhe madje edhe Ontario. Nuk është pikërisht Parku Krahinor i Ariut Polar, në brigjet e Gjirit Hudson dhe krejtësisht i paarritshëm nga rruga.

A do të ketë sukses Ariu Polar në zhvendosjen e Kastorit si kafsha simbolike e Kanadasë? Disa vjet më parë, senatori nicole Eaton Ai u bëri një apel të pasionuar kolegëve të tij për votën e tyre për ta bërë Ariun Polar kafsha kombëtare. Duke mos u kënaqur me kaq, ajo guxoi të fyente kastorin, të cilin e thirri "Një mi me defekt dentar". Në vend të kësaj, ai vlerësoi ariun e bardhë, të pajisur me një sërë cilësish (forca, guximi, zgjuarsia dhe dinjiteti) që sipas këtij senatori do ta bënin atë të denjë për të qenë simboli perfekt i Kanadasë.

Në kohën e tij ky propozim u refuzua, megjithëse ekziston një numër mjaft i konsiderueshëm i njerëzve në vend që janë angazhuar për ta bërë ariun e bardhë (një kafshë që, ndryshe nga kastori, kërcënohet nga zhdukja) simbolin e ri të Kanadasë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*