Porcelani trengjyrësh nga dinastia Tang

qeramike-trengjyrësh

Përsa i përket dinastia tang qeramike (618-907) njihet për mbizotërimin e tre ngjyra në objektet tuaja prej porcelani. Zakonisht quhet porcelani trengjyrësh sepse në këtë periudhë ngjyrat më të përdorura nga artizanët ishin e verdha, jeshilja dhe e bardha. Kjo nuk do të thotë që të gjitha pjesët kishin vetëm këto tre ngjyra, kishte pjesë me katër ose pesë, por në përgjithësi këto tri mbizotëronin.

Duke tërhequr qeramikë me xham nga periudha e Dinastisë Han, qeramika dhe porcelani i Dinastisë Tang vendosën një moment historik si në bukuri ashtu edhe në teknikë. Motivet e preferuara ishin kuajt, devetë, figurat e grave, enët me kokë dragoi, figurat e muzikantëve, akrobatët dhe jastëkët. Më të bukurit prej tyre kanë qenë gjithmonë deve, që përfaqësonin udhëtimet e Rrugës së Mëndafshit, duke mbajtur muzikantë me kalorësit e tyre të mbështjellë me rroba të gjata, kapele dhe kamxhikë, ashtu si origjinalët që jetonin në Azinë Qendrore në atë kohë.

MWX001_POTERY

Periudha e shkëlqimit të këtij lloji prej porcelani me xham trengjyrësh ndodhi atëherë rreth 1.300 vjet më parë falë aftësisë që kinezët tashmë kishin për të vizatuar, pikturuar dhe skalitur. Më pas, u vizatuan goditje me ngjyra të ndryshme që reagimet e mëvonshme kimike që ndodhën në furrë përfunduan në formësimin dhe ato ishin më natyralet me tone të venitura dhe jo të forta.

Si Bien la porcelani trengjyrësh Nuk zgjati një mijë vjet dhe pati vetëm një moment shkëlqimi në shekullin e XNUMX-të të kësaj dinastie kur familjet aristokrate i përdorën këto objekte në ceremonitë e varrimitKjo ishte me fat sepse shumë shembuj të paçmuar janë ruajtur në varre. Sot ato mund të jenë një nga tonat suvenire, sepse riprodhimet e lira bëhen në Xi'an dhe qytete të tjera në Kinë. Ata janë mjaft të mirë, kështu që mbani në mend.

MWX001_POTERY

Imazhe: Getty Images


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*