Pije kolumbiane, raki

Raki kolumbiane

Çdo vend ka pije ose pije kombëtare. Një nga Kolumbi është copëza, pa dyshim pija alkoolike më emblematike dhe e dashur. Bashkohuni me ne në këtë udhëtim nëpër tokat kolumbiane për të gjetur nxehtësinë dhe shijen e shpirtrave të saj më të mirë.

Së pari, duhet të sqarohet se rakia (e njohur me emra të ndryshëm në pjesë të ndryshme të botës), është një pije sa e vjetër aq edhe e përhapur. Dihet se tashmë ishte distiluar në kohën mesjetare. Emri "ujë që digjet" i referohej përmbajtjes së tij të lartë të alkoolit, gjë që e bëri atë një substancë të ndezshme. Një emër tjetër i dashur që është përdorur dhe vazhdon të përdoret është edhe ai i "ujit të jetës" (uji i jetës), e cila evokon përmbajtjen e saj shpirtërore.

La kallam sheqeri, me origjinë nga Azia Juglindore, erdhi në Amerikë nga dora e Spanjollëve. Distilimet e kallamit dhanë prodhim të pijeve të ndryshme si p.sh. ron në rajonin e Karaibeve dhe pije alkoolike në Brazil. Në rastin e rajoneve të Andeve, rezultati ishte raki. Besimi i përhapur gjerësisht se rakia kolumbiane buron nga një pije e hershme Keçua nuk është asgjë tjetër veçse një mit.

Distieria e parë në Nueva Granada daton jo më pak se 1784: "Real Fábrica de Destilaciones del Nuevo Reino", në Villa de Leyva. Pas pavarësisë, shteti kolumbian rregulloi prodhimin e rakisë, duke ndaluar prodhimin artizanal.

Karakteristikat e rakisë kolumbiane

Raki tipike kolumbiane merret nga një bazë e 94% ose 96% alkool i koncentruar i distiluar nga kallami i sheqerit. Ky alkool është shumë i thatë, por është zbutur me të esencat e anise dhe shurup sheqeri. Secili prodhues ka recetën e tij dhe secili rajon shijen e vet.

Mund të jetë e vështirë për një pirës laik të gjejë nuanca dhe ndryshime. Ndryshe nga pijet e tjera si uiski, raki (quhet ndryshe) guaro) nuk ofron aroma ose shije të dukshme. Kjo nuk do të thotë që të mos tregohet shumë kujdes për të respektuar sasitë dhe përmasat që i japin kësaj pije thelbin e saj më autentik, përkundrazi. Duhet, po, një nuhatje dhe shije e mirë-trajnuar për t'i kapur dhe shijuar ato.

koktej kolumbia

Raki konsumohet në Kolumbi në shumë mënyra

Kur provoni një raki të mirë kolumbiane, është e nevojshme të merret parasysh diplomimin e tij të lartë. Possibleshtë e mundur që pija e parë "djeg" gojën, por në ato në vijim ju tashmë mund të filloni të vlerësoni ngrohtësinë dhe nuancat që u referuam në paragrafin e mëparshëm.

Alsoshtë gjithashtu e drejtë të theksohet se rakia kolumbiane nuk vjen nga Kolumbia njëqind për qind. Në shumicën e rasteve, anise me të cilën është prodhuar është bërë me vajra thelbësore të importuara nga Spanja; nga ana tjetër, alkooli i kallamit (i quajtur tafia në zhargonin e prodhuesve) vjen kryesisht nga Ekuadori.

Markat më të mira

Ka shumë marka të njohura të rakisë kolumbiane. Raki Antioquia Oneshtë një nga më të famshmit si brenda ashtu edhe jashtë kufijve të vendit. Prodhohet në Fabrikën e Pijeve Antioquia (FLA) nga melasa, mjalti dhe sheqeri i kallamit, duke ofruar tre lloje: kapak blu, kapak të kuq dhe kapak jeshil. Ne gjithashtu duhet të nxjerrim në pah një larmi premium të quajtur Raki mbretërore 1493 me aroma të sofistikuara dhe të paketuara me kujdes në një shishe qelqi luksoze ku janë gdhendur një kallam sheqeri dhe një lule anise.

nektar

Markat më të mira të rakisë kolumbiane

Konkurrenti kryesor i Antioqueño në nivel kombëtar është rakia Nektar, distiluar në Cundinamarca. Kjo markë gjithashtu ofron një larmi ekskluzive raki të quajtur Nektar premium, me një aromë të ëmbël dhe të butë.

Kohët e fundit marka gjithashtu është bërë e njohur Një mijë demonë, në qytetin e Kartagjenës së Indisë. Ky rum mburret se është bërë duke ndjekur recetën e vjetër për pije klandestine nga epoka koloniale. Mund të jetë thjesht një hype, por pse të mos e provoni?

Markat e tjera të rakisë shumë të njohura në Kolumbi janë Valle Blanco, Caucano, Cristal, Leader, Llanero, Nariño, Origin, Platinum y Tre qoshe, ndër shumë të tjerë. Ky pije alkoolike prodhohet në 16 nga 32 departamentet e vendit, kështu që ka shumë për të zgjedhur.

Si të pihet raki

Për këtë pyetje, pothuajse të gjithë kolumbianët do të përgjigjen pa asnjë hezitim se, mbi të gjitha, duhet të pihet raki "në shoqëri të mirë". Duhet të mbahet mend se është një pije e lartë me alkool që duhet të konsumohet në mënyrë të moderuar. Këto janë formulat më të zakonshme:

 • E shtënë (e qëlluar), në gota shumë të vogla. Servedshtë më e këndshme të shërbehet në një temperaturë të ftohtë, megjithëse nga ana tjetër, një pjesë e ndjesive të agrumeve dhe frutave të saj humbin.
 • Në gotë të shkurtër, shoqëruar opsionalisht nga një prekje e ujit ose sode dhe në krye me një pykë të vogël limoni.
 • Në gotë të gjatë, me shumë akull dhe shoqëruar me lëngje frutash tropikale ose agrumesh.

Për të shoqëruar rakinë, ekspertët këshillojnë të konsumoni fruta tropikale në pjesë të vogla. Kokosi dhe portokalli gjithashtu "martohen" mirë me këtë pije.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1.   MARIA ESTER RICO dijo

  Në Kolumbi kemi një larmi jo vetëm të florës dhe faunës por edhe të kulturës: secili rajon identifikohet nga folklori, gastronomia dhe zakonet e tij

  Në Boyacá për shembull: kemi në Tunja, fabrikën e pijeve Boyacá, ku prodhohet raki Lider, vula e zezë Onix dhe Rum Boyacá.

  Ka vende me interes turistik si Villa de Leyva, Lugina e Tensa, Paipa, Tunja. Këtu ka vende me interes që datojnë që nga kolonia si Katedralja Metropolitane e Santiago Metropolitane, Shtëpia e Themeluesit, Kapiteni Gonzálo Suárez Rendón, Shtëpia e Escribano Juan de Vargas, shtëpia e Hinojosa që i dha shumë flasim për në koloni, Arkivin Rajonal të Boyacá që ka një histori të madhe, Pozo de Hunzahúa ose Donato mirë, jastëkët e djallit, një vend ku Chibchas adhuronin diellin dhe hënën çdo ditë dhe u bënin flijime perëndive të tyre, monumenti i Grurit që sipas historisë ishte vendi ku mbillej gruri për herë të parë në Amerikë në kohën e kolonisë.

 2.   Javier Delgado Sinta dijo

  Raki Antioqueño si ta pini

bool (e vërtetë)