Zogjtë në pyjet e Amazonës

Zogjtë e pyjeve të Amazonës

Për shumë dekada ornitologët dhe adhuruesit e natyrës nga e gjithë bota kanë udhëtuar në Amerikën e Jugut për të vëzhguar pasurinë dhe ngjyrën e specie të shumta zogjsh në pyjet e Amazonës.

Ky nuk është një trajnim falas: qysh në vitin 1970, ornitologu zvicerano-amerikan Rodolphe Meyer nga Schauensee siguroi në punën e tij "Një udhëzues për zogjtë e Amerikës së Jugut" (Një udhëzues për zogjtë e Amerikës së Jugut) se nuk kishte asnjë rajon në botë me aq shumë specie zogjsh sa në Amazon.

Dhe edhe kështu, bërja e një katalogu të plotë të të gjithë zogjve që banojnë në këtë pjesë të botës është një detyrë komplekse. Vlerësohet se në të gjithë rajonin (i cili përfshin pjesën më të madhe të Brazilit, Venezuelës, Kolumbisë, Perusë dhe shteteve të tjera), shifra totale do të ishte rreth 1.300 specie. Nga këto, rreth gjysma do të ishin endemike.

Në mënyrë që të arrihet në këtë përfundim, statistikat për numrin e zogjve në pyjet e Amazonës të administruara nga organizata të ndryshme janë marrë si bazë. Disa nga këto specie gjenden vetëm në habitate të caktuara rajonale, ndërsa të tjerët shpërndahen pak a shumë në mënyrë homogjene në të gjithë Amazonën.

Këtu është një shembull i zogjve më përfaqësues në pyjet e shiut në Amazon:

Përdhunues

Rajoni i Amazonës është shtëpia e llojeve të ndryshme të grabitësve unik në botë. Më e njohur është Shqiponja harpi (Harpia harpija), e cila aktualisht kërcënohet me zhdukje. Sidoqoftë, ende mund të gjendet në Kolumbi, Ekuador, Guajana, Venezuelë, Peru, Suriname, Guajana Franceze, Brazili juglindor dhe Argjentina veriore.

Shqiponja harpi

Shqiponja harpi

Me gati dy metra krah krahësh, është një nga shqiponjat më të mëdha në botë. Penda e saj gri, e bardhë dhe e zezë është, së bashku me kreshtën e tij të veçantë, tipari kryesor i tij dallues.

Zogj të tjerë tipikë grabitqarë të këtij rajoni janë skifteri i fshehtë (Micrastur mintori) valë buf me syze (Pulstrix perspicillata).

Zogjtë e humibrit dhe zogjtë e vegjël

Grupi më i madh i zogjve në pyjet e Amazonës janë padyshim zogjtë e vegjël, duke kënduar ose jo. Midis tyre ka disa specie shumë përfaqësuese të tilla si topaz kolibri (topaz pella), me bishtin e saj të gjatë dhe përplasjen e shpejtë. Ky zog i bukur ka pendë me ngjyra të shkëlqyera dhe përdor sqepin e tij të imët për të thithur polen nga lulet. Isshtë shpërndarë gjerësisht në të gjithë rajonin.

Kolibri Topaz

Kolibri Topaz

Ka shumë më shumë zogj të vegjël në Amazon, një katalog i pamasë. Për të cituar një nga më të njohurit, ne do të përmendim arrëthithë e kuqe (Dendrocolaptes picummus), e cila është një lloj qukapiku. Përmendje të veçantë për një zog të mesëm, por shumë ekzotik dhe popullor: Toukan (Ramphastos luajti), shumë i njohur nga sqepi i tij i madh.

Gallinaceae dhe mallards

Ka shumë zogj të tjerë në pyjet e Amazonës që do të na befasojnë. Speciet e familjes gallinaceae kanë këmbë të forta, sqep të shkurtër dhe përgjithësisht nuk janë në gjendje të fluturojnë ose janë të aftë vetëm për fluturime të shkurtra në lartësi të ulëta.

Camungo

Camungo

Në këtë kategori spikat kamungo (Anhima cornuta), një zog i ngjashëm me një gjel deti i njohur lehtësisht nga një gungë e vogël që del mbi sqepin e saj.

Në një rajon me po aq lumenj, kanale dhe laguna sa Amazon, është logjike të gjesh shumë zogj të familjes së rosat, që është, rosat dhe të ngjashme. Patë Orinoko ose rosë wigeon Ata janë dy specie shumë tipike, pa harruar atë i çuditshëm, një rosë e egër me pendë shumë të gjallë.

Parrots and Macaws

Ky lloj zogu është padyshim i pari që na vjen në mendje kur mendojmë për faunën e Amazonës. Ekzistojnë shumë specie maka, me madhësi dhe karakteristika të ndryshme fizike. maka zymbyl (Anodorhynchus Hyacinthinus), i njohur gjithashtu si macaw blu, është ndoshta më i popullarizuari. Ka një pendë të gjallë kryesisht blu, me pupla të arta në mjekër. Fatkeqësisht, është një specie e rrezikuar në mënyrë kritike.

macaw

Macaw zymbyl

Një specie tjetër mjaft e habitshme është krahu jeshil macaw (Ara kloroptera), të cilat mund të gjenden në pjesë të ndryshme të rajonit të Amazonës. Këto kafshë dallohen nga forca e sqepit, inteligjenca dhe jetëgjatësia e tyre, pasi ato mund të jetojnë 60 vjet ose më shumë.

Zogj pastrues

Speciet e zogjve karrota, të cilat ushqehen me mbetjet e kafshëve të tjera të ngordhura. Ju gjithashtu mund ta gjeni këtë lloj zogu në pyjet e Amazonës. Midis tyre, ka një që qëndron mbi pjesën tjetër: shkaba e mbretit (Sarcoramphus Papa) Nuk është një kafshë veçanërisht e bukur për shkak të njollave dhe daljeve me ngjyrë që i prishin fytyrën.

gumëzhitje

Shkaba e Mbretit

 

Sidoqoftë, duhet të pranohet që, ashtu si i afërmi i tij në Ande KondoriKa një ajër të caktuar aristokratik që e bën atë veçanërisht tërheqës. Në varësi të zonës së Amazonës në të cilën jeton, ky zog merr emra të ndryshëm, si p.sh. kondor xhungle o mbreti zamuro.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*