Disa aktorë të famshëm nga Maroku

Imazhi | As.com

Kinemaja marokene është një industri e madhe në Afrikë që është jashtëzakonisht e talentuar për të treguar histori interesante, prekëse dhe unike. Aktorët e saj janë ndër më të suksesshmit në kontinent dhe shumë vendosin të bëjnë një hap në Evropë në kërkim të projekteve të reja me të cilat të zgjerojnë karrierën e tyre dhe të bëhen të njohur ndërkombëtarisht.

Në këtë artikull do të flasim për trajektoren e disa aktorë marokenë shumë të njohur, me shumë sukses dhe të ardhme në industrinë e filmit që me siguri tashmë i njihni sepse i kam parë në një mori prodhimesh filmike, televizive dhe teatrore. Nëse jeni i apasionuar pas kinemasë dhe sistemit të saj yll, mos e humbisni!

Miniera e El Hammani

Ai ka lindur në 1993 në Madrid, por rrjedh nga një familje me origjinë Marokene. Që kur ishte shumë e vogël, Mina El Hammani (27 vjeç) gjithmonë e dinte se donte t’i përkushtohej botës së aktrimit. Nga prindërit e saj ajo mësoi kulturën e përpjekjes për të arritur ëndrrat e saj, kështu që ajo filloi të punojë në moshën 16 vjeç në një restorant të ushqimit të shpejtë dhe gjithashtu si një usher në Palacio de los Deportes në Madrid për të paguar për studimet e saj në botë e sporteve.teatër kinemaje.

Edhe pse ajo ka qenë në skenë në disa raste me "Brenda Tokës" nga Paco Becerra (2017) ose duke interpretuar leximin e dramatizuar të 'De mujeres sobre mujeres' në Ellas Crean Festival (2016), bazuar në tekste nga dramaturgë të ndryshëm si Dakota Suárez, Sara García, Laila Ripoll, Yolanda Dorado dhe Juana Escabias.

Megjithatë, Mina El Hammani u bë një fytyrë e njohur për publikun e gjerë që nga paraqitja e saj e parë televizive në serialin «Centro Médico». Pastaj erdhi hedhja e tij e parë për serinë e suksesshme Telecinco "El Príncipe" (2014) ku ai i dha jetë Nurit në sezonin e dytë, të mbrojturit të Fatima (Hiba Abouk) të cilin Mina e admironte shumë si një referencë në botën e aktrimit dhe aktrimit ikonë multikulturore.

Konsolidimi i saj në ekranin e vogël erdhi në vitin 2017 kur ajo mori rolin e saj të parë kryesor në serialin «Servir y Protecte» (2017) si Salima në një nga komplotet me Pepa Aniorte.

Seriali në të cilin Mina El Hammani arriti famë ishte "Elite" (2018) ku ajo luan Nadia, një studente me një bursë që hyn në këtë shkollë ekskluzive të klasës së lartë ndërsa është në shtëpi ajo jeton arsimin e rreptë mysliman të futur në të nga prindërit e saj, të cilët drejtojnë një biznes të përulur. Brenda komplotit, harku i karakterit të tij është një nga më të pasurit për shkak të konfliktit që gjenerojnë të dy botët.

Pasi të kalojë përmes "Elite", aktorja me origjinë marokene do të marrë pjesë në "El Internado: Las Cumbres" (2021) në Amazon Prime Video dhe ajo lëshohet gjithashtu si një imazh i markës Guerlain. Kjo aktore me origjinë marokene flet arabisht, anglisht dhe spanjisht.

Adil koukouh

Imazhi | Europa Press

Adil Koukouh (25 vjeç) ka lindur në Tetouan në 1995. Së bashku me familjen e tij ai u transferua në Madrid, ku jeton që kur ishte 9 vjeç. I riu dëshironte të bëhej model por në shkollën e Javier Manrique, A Pie de Calle, ata panë potencialin e tij para kamerës dhe e bindën që aktrimi ishte gjëja e tij. Ai u kushtoi vëmendje atyre dhe përfundoi duke studiuar Artin Dramatik, i cili e bëri atë të bëhej një aktor zbulesë dhe një premtim interpretimi në Spanjë.

Shumë aktorë të rinj fillojnë të hedhin hapat e tyre të parë në ekranin e vogël për të hedhur hapin në kinema më vonë. Isshtë gjithashtu rasti i Adil Koukouh i cili bëri hapat e tij të parë në aktrim në sezonin e parë të serialit "B&B: de Boca en boca" (2014), ku morën pjesë aktorë të tillë si Belén Rueda, Macarena García, Fran Perea ose Andrés Velencoso.

Ai gjithashtu mori pjesë në serialin Telecinco "El Príncipe" (2014), i cili theu rekordet e audiencës në sezonin e tij të parë. Atje ai luajti Driss, një djalë marokenë që ëndërronte të ishte një futbollist. Në këtë seri, ai ndau faturën me yje të tillë si Rubén Cortada, Alex González, Hiba Abouk, José Coronado, Thaïs Blume ose Elia Galera.

Në televizion, ai së fundmi ka qenë pjesë e serialeve të tilla si «Vis a vis» (2015) nga Antena 3, «El Cid» (2019) nga Amazon Prime Video ose Entrevías (2021) nga Mediaset Spain.

Adil Koukouh gjithashtu ka marrë pjesë në kinema, posaçërisht si personazhi kryesor në filmin "A fshehurazi" (2014) drejtuar dhe shkruar nga Mikel Rueda për Vertigo Films. Filmi u shfaq për herë të parë në Festivalin e Filmit në Malaga. Në të, ky aktor i ri marokene e vendos veten në vendin e Ibrahimit, një djalë që jeton një histori dashurie me një djalë tjetër të quajtur Rafa. Padyshim, është një rol kompleks për një rishtar që duhet të mbajë peshën e rolit kryesor në film. Ai shoqërohet në film nga aktorët e shtatit të Germán Alcarazu, Álex Angulo dhe Ana Wagener.

Pavarësisht nga rinia e tij, ai gjithashtu ka dalë në skenë për të marrë pjesë në shfaqjen "Rashid dhe Gabriel" (2019), nga Gabi Ochoa si personazhi kryesor.

Nasser saleh

Imazhi | Antena3.com

Nasser Saleh (28 vjeç) është një aktor spanjoll me origjinë marokene, i cili që në moshë shumë të re ka punuar në disa nga prodhimet më të suksesshme të trillimeve spanjolle. Ai filloi karrierën e tij në televizion në serialin "HKM" (2008) nga Cuatro duke i dhënë jetë Moha-s dhe më vonë kaloi nëpër "La pecera de Eva" (2010) me Alexandra Jiménez për të luajtur Leo. Sidoqoftë, vetëm kur u bë pjesë e kastit të "Física o Química" u bë shumë i popullarizuar.

Në vitin 2008, "Física o Química" u shfaq premierë në Antena 3, një nga serialet më të rëndësishëm të adoleshencës në vitet e fundit në vendin tonë. Fiksi ishte gurori i shumë aktorëve të rinj si Nasser Saleh, i cili në sezonin e pestë luajti Roman një marok i ri i adoptuar nga një prej mësuesve të Zurbarán.

Pas këtij seriali rinor ai filloi projekte të tjera si "Imperium" (2012) ku luajti Crasso (një skllav në familjen Sulpice), "Toledo: kryqëzimi i fatit" (2012) (ku ai kishte rolin e Abdul) ose "Princi" (2014). Ai gjithashtu u shfaq në «Tiempos de guerra» (2017), një tjetër produksion i Antena 3 për televizion.

Përveç punës në televizion, karriera e saj është rritur me role filmike në filma të mëdhenj si "Biutiful" (2010) Drejtuar nga Alejandro González Iñárritu dhe interpreton Javier Bardem ose "Nuk do të ketë paqe për të ligjtë" (2011) me regji të Enrique Urbizu dhe ku ai ndau ekranin me José Coronado.

Gad Elmaleh

Imazhi | Netflix.com

â € <Gad Elmaleh (49 vjeç) është një aktor dhe komedi marokene i lindur në Casablanca i cili gëzon sukses të madh në Francë. Dhurata e interpretimit i përshkon venat sepse babai i tij ishte mimikë. Në vitin 1988 ai udhëtoi nga Maroku në Kanada, ku jetoi për katër vjet. Atje ai studioi shkenca politike, punoi në radio dhe shkroi monologë të shumtë që interpretoi në klube në Montreal.

Vite më vonë, ky aktor marokenë udhëtoi për në Paris ku mori kursin Le Cours Florent dhe shkroi një shfaqje të quajtur 'Décalages' që tregonte shumë për përvojat e tij në Montreal dhe Paris në 1996. Tre vjet më vonë, ai prezantoi shfaqjen e tij të dytë solo të quajtur 'La Fri Normale'.

Gad Elmaleh u bë një komedian prestigjioz por ai është gjithashtu një aktor i shkëlqyeshëm që luajti në disa filma francezë si "Loja e idiotëve" (2006), "Një luksoze mashtrim" (2006), ose "Mesnata në Paris" (2011). Ai gjithashtu ka bërë hapat e tij të parë si skenarist dhe si regjisor. Përveç kësaj, ajo është me origjinë hebreje dhe mund të flasë disa gjuhë, duke përfshirë arabisht, frëngjisht dhe hebraisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*