Shpellat Tolantongo

Shpellat Tolantongo

Duke folur gjerësisht, mund ta themi atë Shpellat Tolantongo Ato janë një grup shpellash, si dhe një kanion që gjenden në shtetin Hidalgo, Meksikë. E ashtuquajtura shpella kryesore na lë me burime të nxehta që kthehen në lumë. Shtë në këtë zonë ku do të gjejmë pasuri dhe bukuri të pabesueshme.

Nëse ju pëlqen natyra dhe gjithashtu pushoni, mund ta bëni udhëtimin tuaj nëpër Shpellat Tolantongo një kujtim të paharrueshëm. Zhytuni në ujërat e tij, në të tijat vaska të nxehta natyrale dhe lëreni të rrëmbehet nga një banjë në ajër të hapur. Me siguri nga ky udhëtim, do ta keni të vështirë të ktheheni në qytetin e madh!

Si të shkoni në Grottoes Tolantongo

Nëse jeni në Mexico City, atëherë duhet të dini se do të duhen rreth tre orë e gjysmë, afërsisht. Do të shkoni në veri të qytetit dhe do të merrni autostradën Meksikë-Pachuca. Kur të shihni daljen, Ixmiquilpan bën një devijim nëpër të. Sapo këtu do të arrini në dalje të komunës Cardonal, duke kaluar kishën e San Antonio. Nëse shkoni me autobus nga kjo pikë, do t'ju duhet të merrni shigjetën e Kuqe ose Ovnibus për në Ixmiquilpan. Pasi të keni arritur atje, duhet të shkoni në zonën veriore dhe të kaloni Tregun e Morelos. Në parkun e makinave në San Antonio do të gjeni autobusë të drejtpërdrejtë për në zonën tuaj të destinacionit.

Pishina natyrore Tolantongo

Shpellat

Siç e kemi komentuar mirë, ne po përballemi me një të shkëlqyeshëm parajsa natyrore. Pra, si pishinat ashtu edhe shpellat dhe sekretet e tjera hapen para nesh. Do të gjejmë dy shpella kryesore. Më e madhja është ajo ku del rrjedha e lumit. Ajo ishte e mbyllur për një kohë, por nëse mund të përdorni, do të vini re se si temperatura rritet ndjeshëm. E dyta është mu në majë të saj dhe quhet tunel. Ajo ka një formë më të ngushtë dhe është e gjatë rreth 15 metra.

Kur shikojmë lumin që rrjedh nëpër këtë zonë, nuk mund të ndalemi së shikuari. Ka një temperaturë mjaft të ngrohtë dhe përveç kësaj, ka një ngjyrë shumë të veçantë. Kjo falë kripëra minerale që zvarriten së bashku. Uji vjen nga brenda malit dhe përmes disa kanaleve.

Si të shkoni në shpellat Tolontongo

Çmimet për të vizituar Tolantongo Grottoes

Pranimi i përgjithshëm për të shijuar këtë vend ka një çmim prej 140.00 $ MXN. Po flasim për pak më shumë se gjashtë euro. Kjo biletë është për person dhe për të shijuar tërë ditën. Përveç kësaj, ju mund të vizitoni si shpellën dhe të bëni shëtitje në zonë, të shkelni në urën e pezulluar ose të jeni në pishinat termike. Gjithçka që dëshironi të përfitoni do të përfshihet! Duhet të theksohet se kjo biletë do të jetë në dispozicion nga herët në mëngjes deri në 8 të pasdites. Fëmijët nën 5 vjeç nuk paguajnë hyrje.

Nëse shkoni në park në këtë zonë, ju do të paguani $ 20.00 MXN në ditë. Mos harroni se pagesat e bëra brenda parkut duhet të jenë gjithnjë me para në dorë. Disa nga çmimet mund të ndryshojnë pa njoftim paraprak. Brenda këtij vendi do të gjeni edhe një shërbim taksi me motor. Në këtë mënyrë ju mund të lëvizni në një mënyrë më komode dhe ato kanë një çmim prej 50.00 $ MXN.

Hotele në Tolantongo

Ku te qendrojme

Falë bukurisë, vendndodhjes dhe burimeve të nxehta, ne do të gjejmë një vendpushim pushimesh. Këtu do të shijojmë hotele si dhe pishina me ujë të nxehtë kur afrohemi në zonën e poshtme të kanionit. Për të qenë afër këtij vendi dhe për të mos humbur asgjë, ne kemi tre hotele në zonë:

  • Hotel Grotto: Theshtë më e afërta dhe ka rreth 100 dhoma. Për të marrë një ide, një dhomë e thjeshtë me një ballkon, por për dy persona ka një çmim prej 650.00 MXN për një natë. E keqja për këto hotele është se ata nuk bëjnë rezervime, kështu që derisa të mbërrijmë ne nuk e dimë kërkesën që ata do të kenë.
  • Hotel i Parajsës së Fshehur: Ka 97 dhoma dhe 10 kabina. Çmimet janë të njëjta si në rastin e mëparshëm.
  • Hotel La Huerta: Ka pamje të pabesueshme dhe çmime pak më të larta se ato të mëparshmet.
  • Hotel Molanguito: Dhoma shumë komode me çmime shumë të ngjashme me ato të mëparshmet.

Ju gjithashtu keni një Zona e kampingut. Pra, për ata që duan të jetojnë përvojën e plotë natyrore, asgjë si të zgjedhësh çadrën tënde dhe detaje të tjera për të kaluar dy netë në natyrë. Në këtë rast, do të duhet të paguani vetëm hyrjen në park. Në këtë zonë mund të shijoni edhe një menu të hollë duke admiruar pamjet e pabesueshme. Restorantet janë shumë të larmishme por gjithmonë ofrojnë shërbimin më të mirë. Disa prej tyre vetëm gjatë javës dhe të tjerët në fundjavë.

Ujëvara e Tolantongos

Çfarë duhet të bëni në Tolantongo?

Pas gjithë informacionit që ju kemi dhënë, me siguri ju tashmë i keni pak a shumë të qarta. Ju duhet të shijoni të gjitha pishinat dhe rrëshqitjet që gjeni në rrugën tuaj. Mos harroni të notoni në një nga ujëvarat e burimeve të nxehta. Sigurisht, nëse preferoni të jeni të relaksuar dhe mezi lëvizni, atëherë Jacuzzi do të jetë opsioni juaj më i mirë. Përveçse mund të relaksoheni dhe të harroni stresin, ju gjithashtu do të admironi bukurinë e mjedisit. Pamje mbresëlënëse dhe të pafundme. Ju gjithashtu mund të bëni një shëtitje përgjatë bregut të lumit dhe të shihni se si natyra hapet në këmbët tuaja.

Këshilla për të udhëtuar në Shpella

  • Udhëtoni në sezon të ulët: Padyshim, një zonë si kjo do të kërkohet shumë gjatë muajve të festave ose në ato data të veçanta. Gjëja më e mirë është të shkosh tek ajo kur është sezon i ulët (muajt tetor ose nëntor) dhe nga e hëna në të enjte.
  • Mbërritja në Tolantongo: Vetëm kur të arrini në komunën Cardonal, duhet të ndiqni një shteg për të arritur në Tolantongo. Do të jetë rreth 20 minuta në tatëpjetë. Ka mjaft kthesa dhe nganjëherë mjegulla e ndërlikon pak udhëtimin. Për këtë arsye, ju duhet të shkoni shumë ngadalë dhe të merrni masa paraprake ekstreme.

Ngjyra e lumit Tolantongo

  • La ropa: Vetëkuptohet që rrobat duhet të jenë shumë komode. Rroba banje dhe veshje që na lejojnë të shijojmë çdo hap. Por po, temperaturat bien shumë gjatë natës, kështu që rekomandohet të sillni disa veshje të ngrohta.
  • këpucë: Mos harroni se mu në hyrje të shpellave Tolantongo ka mjaft gurë. Kjo mund të bëjë që këmbët tuaja të vuajnë nëse nuk vishni këpucët tuaja. Ju mund të vishni një këpucë e rehatshme, ujore, dhe një taban gome për të parandaluar vuajtjet e këmbëve.

Nëse po planifikonit një udhëtim i paharrueshëm, larg stresit dhe jetës së përditshme, mbase ky kontakt me natyrën do t'ju japë një ide të mirë të destinacionit tuaj të ardhshëm. Tolantongo Grottoes janë një nga ato vendet që duhet të vizitoni të paktën një herë në jetën tuaj. Unë them të paktën, sepse me siguri do të doni të përsërisni. Ju keni qenë në këtë vend ?.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*