Historia e Matryoshka, kukull ruse

Imazhi | Pixabay

Nëse pyesim veten se cili është suveniri më tipik që mund të marrim në shtëpi pas një udhëtimi në Rusi, me siguri shumica prej nesh do të përgjigjej pa hezitim se kujtesa më e mirë është një matrioshka.

Shtë një nga lodrat më të njohura në botë, të cilën do ta identifikoni lehtësisht edhe nëse nuk e keni vizituar kurrë më parë Rusinë. Në fakt, fama e tyre është e tillë që matrioshkat madje janë bërë një simbol dekorativ dhe i modës. Për më tepër, ju mund të keni edhe një matrioshka në shtëpi dhe nuk ju kujtohet se ku e keni marrë.

Matrioshkat kanë një origjinë kurioze dhe gjithashtu një kuptim të madh për rusët kur i marrin ato si dhurata. Nëse gjithmonë keni menduar se cila është historia e kësaj lodre, nga vjen emri i saj dhe çfarë përfaqëson, nuk mund ta humbisni këtë artikull ku unë do të trajtoj të gjitha këto pyetje.

Cilat janë matrioshkat?

Këto janë kukulla prej druri që mbajnë kopje të shumta të tyre në madhësi të ndryshme.. Në varësi të madhësisë së matrioshkës mëmë, brenda mund të gjejmë midis një minimumi prej pesë dhe një maksimumi prej njëzet matrioshkash, secila më e vogël se ajo e mëparshme. E mahnitshme!

Çfarë përfaqësojnë matrioshkat?

Matrioshkat përfaqësojnë gratë fshatare ruse dhe janë një ikonë kulturore e vendit.

Si bëhen matrioshkat?

Për të bërë matrioshka, drurët më të përdorur janë ato që vijnë nga verrina, balsa ose thupra, megjithëse ndoshta druri më i përdorur është bliri.

Pemët priten në Prill, e cila është kur ato janë më të mbushura me lëng, dhe trungjet gazohen për të paktën dy vjet, duke lyer skajet e së njëjtës me lëng për të parandaluar plasjen e drurit.

Kur të jenë gati, marangozët presin gjatësitë e duhura dhe i dërgojnë në punëtori për të punuar drurin në 15 faza. Matrioshka e parë që bëhet është gjithmonë më e vogla.

Imazhi | Pixabay

Nga vjen emri matrioshka?

Emri i kësaj lodre vjen nga «Matriona», një nga më të njohurat në Rusinë antike, e cila nga ana tjetër vjen nga latinishtja «mater» që do të thotë nënë. Më vonë fjala "Matriona" u përshtat për matrioshka për të përcaktuar këtë kukull. Terma të tjerë që përdoren gjithashtu për t'iu referuar matrioshkave janë emra si mamushka dhe babushka.

Cila është simbologjia e matrioshkave?

Matrioshkat ruse simbolizojnë pjellorinë, amësinë dhe jetën e përjetshme. Kjo do të thotë, një familje e madhe dhe e bashkuar ku nëna lind një vajzë, kjo mbesën e saj, ajo stërnipen e saj e kështu me radhë derisa të përfaqësojë botën e pafund.

Në fillim, vetëm kukullat femra ishin gdhendur, por më vonë figurat mashkullore gjithashtu u rikrijuan në mënyrë që të kompletonin familjen dhe nga ana tjetër të përfaqësonin vlera të tjera të tilla si vëllazëria midis vëllezërve. Me kalimin e kohës, u bënë edhe matrioshka ruse që përfaqësonin figura historike ose letrare.

Imazhi | Pixabay

Cila është historia e matrioshkave?

Thuhet se në fund të shekullit të XNUMX-të tregtari rus dhe mbrojtësi Savva Mamontov bëri një udhëtim në Japoni ku vizitoi një ekspozitë artistike në të cilën mësoi për paraardhësin e matrioshkave. Ishte një përfaqësim i shtatë hyjnive që ishin njëri brenda tjetrit duke qenë Fukurokuju (perëndia e lumturisë dhe mençurisë) më i madhi dhe ai që përmbante pjesën tjetër të hyjnive.

Mamontov e mbajti idenë dhe, kur u kthye në Rusi, ia paraqiti atë piktorit dhe turnerit Sergei Maliutin për të bërë versionin e tij të pjesës japoneze. Në këtë mënyrë, u krijua një kukull që përfaqësonte një fshatare të lumtur ruse e cila mirëpriti të gjithë pasardhësit e saj.

Lodra shkaktoi një sensacion në Panairin Botëror të Parisit në vitin 1900, ku vazhdoi të fitonte një medalje bronzi, dhe fabrikat shpejt filluan të lindnin në Rusi duke prodhuar matryoshka për shitje në të gjithë vendin dhe në Perëndim. Në këtë mënyrë ajo është bërë një ikonë e kulturës ruse dhe suveniri më përfaqësues i vendit. Çdo mjeshtër gdhend kukullat e veta dhe ato janë bërë lodra me vlera të mëdha, sepse nganjëherë janë sende koleksioniste.

Imazhi | Pixabay

Muzeu Matryoshka i Moskës

Në fakt, ato janë aq të rëndësishme sa që në vitin 2001 u hap në Moskë, muzeun Matryoshka për të reklamuar historinë e këtyre lodrave dhe evolucionin e tyre me kalimin e kohës.

Ky muze tregon disa nga matrioshkat e para origjinale ruse që u krijuan në fillim të shekullit XNUMX dhe se si ndryshoi dizajni i tyre me kalimin e viteve.

Për shembull, në vitet 1920 matrioshkat bolshevike përfaqësonin klasën punëtore dhe madje figura e "kulak" (një term që u përdor në mënyrë peorative për t'iu referuar fshatarëve të pasur) u riprodhua gjithashtu i veshur me një kapak dhe me krahët e kryqëzuar në një bark të madh.

Gjatë kohës së BRSS, qeveria donte të mishëronte internacionalizmin Sovjetik në matrioshka dhe kombësi të ndryshme si Bjellorusi, Ukrainas, Rus, etj ishin të përfaqësuar në këto kukulla. Edhe me garën në hapësirë, gjithashtu u krijua një koleksion i madh i kukullave astronautë me kostumin e tyre të zhytjes dhe raketën hapësinore.

Pas përfundimit të BRSS, tema e politikanëve të larmishëm dhe të famshëm të matrioshkave dhe të famshëm të ndryshëm ndërkombëtarë filluan të përfaqësoheshin.

Duke bërë një turne në koleksion, është interesante të krahasohen matrioshkat më tradicionale me ato më moderne. si dhe me figurat japoneze të dio Fukuruma që i frymëzuan. Muzeu gjithashtu tregon ndryshimet midis matryoshkës nga rajone të ndryshme të Rusisë dhe ofron informacion mbi jetën dhe karrierën e zejtarëve dhe piktorëve kryesorë rusë të matryoshkës.

Imazhi | Pixabay

Jepni një matrioshka

Për rusët ka një kuptim të shkëlqyeshëm të japin një matryoshka. Kur dikush merr një nga këto kukulla si një dhuratë, ata duhet të hapin matrioshkën e parë dhe të bëjnë një dëshirë. Pasi të jetë përmbushur, atëherë mund të hapni kukullën e dytë dhe të bëni një urim tjetër të ri. Kështu që derisa të arrihet matryoshka e fundit dhe më e vogël.

Pasi të jenë hapur të gjitha matrioshkat, kushdo që e ka marrë këtë dhuratë duhet t'ia paraqesë atë një pasardhësi si një simbol që po fluturojnë nga foleja. Në fillim kjo bëhej nga gratë. Vetëm ata ishin në krye të shtëpive dhe mund të bënin dëshira që më në fund t'u dorëzonin matrioshkave fëmijëve të tyre.

Kjo është arsyeja pse nëse dikush ju jep një matrioshka, Në kulturën ruse thuhet se ai po ju jep dashurinë dhe dashurinë e tij në formën e një lodre.

Nëse, nga ana tjetër, ju jeni ai që do të jepni një matrioshka, përveç dhënies së këtij detaji, gjëja më e mirë që mund të bëni është t'i tregoni marrësit kuptimin dhe historinë e dhuratës tani që e dini. Në këtë mënyrë, ai do ta vlerësojë shumë më shumë dhuratën dhe do të dijë të bëjë me matryoshkën më të re dhe më të vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*