Pak e gastronomisë zvicerane

Gastronomia zvicerane

Difficultshtë e vështirë t'i referohemi a lloj i ushqimit tradicional zviceran, meqenëse kultura e saj e kuzhinës përbëhet nga tre rajone të ndryshme: italiane, gjermane dhe franceze. Megjithatë, nuk janë produkte mjaft cilësore që mund t’i gjesh dhe t’i shijosh.

Mes djathrave dhe çokollatave

Unë ju paraqes fondue djathi, i përbërë nga djathë i shkrirë me copa buke. Pjesët e bukës duhet të zhyten në djathë dhe të shërbehen në kazanin e mirënjohur, i cili është një tenxhere qeramike, diçka që me siguri do të jetë e shijshme.

Tani që nëse po kërkoni diçka më të sofistikuar duhet të provoni Plelplermagronen, e cila është një gratin patate, me makarona, djathëra, qepë dhe krem, shoqëruar me një garniturë të shijshme me mollë të situra, qielli juaj me siguri do të jetë mirënjohës.

Dhe çfarë të them për të Çokollatë zvicerane, diçka tipike dhe e shijshme nga kjo zonë. Mbërritjen e saj e bëri përafërsisht në shekullin e shtatëmbëdhjetë, madje çokollata e parë e qumështit që u përgatit ishte në këtë vend, kështu që ju mund t'i gjeni në një larmi të madhe dhe me një cilësi të pakrahasueshme. Tani që mund të shijoni edhe mishin, qumështin dhe llojet e ndryshme të peshqve, pasi ato janë me cilësi shumë të mirë, po, të shoqëruara me një verë të mirë siç është Valois.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*