Malet Ande në Venezuelë

Një nga vargjet më të bukura dhe më të gjera malore në botë është Malet e Andeve. Kalon nëpër disa vende në Amerikën e Jugut dhe udhëton gjithsej 8500 kilometërme bukuri të pastër ...

Një pjesë e këtij vargu malor përshkon Venezuelën, është e ashtuquajtura Ande Veriore: një varg fantastik malesh që kalojnë gjithashtu nëpër Kolumbi dhe Ekuador. Por sot ne do të përqendrohemi vetëm në Malet Ande të Venezuelës.

Malet e Andeve

kjo është vargu më i gjatë malor kontinentale në botë dhe mund të ndahet në tre sektorë, Andet veriore, Ande centrales dhe Andet e Jugut.

Andet veriore, ato që na thërrasin sot, janë më pak se 150 kilometra të gjerë dhe një lartësi mesatare prej 2500 metrash. Andet në qendër janë më të gjerat dhe më të lartat.

Andet veriore, të quajtura edhe Andet veriore, Ato variojnë nga depresioni Barquisimet-Carora, në Venezuelë, në pllajën Bombón, në Peru. Qytetet venezueliane si Mérida, Trujillo ose Barquisimeto, janë në këto male të rëndësishme.

Aty ku kalojnë këto male, peizazhi i Venezuelës fiton më shumë karakteristika personale. Ka toka të rrafshëta në nivelin e detit por ka edhe maja të larta, kjo është arsyeja ka kaq shumë ngjyra dhe forma të tokës sa është e mrekullueshme.

Malet e Andeve në Venezuelë kanë tre tipare kryesore: Sierra de La Koulata, Sierra Nevada dhe Sierra de Santo Domingo. Ata arrijnë lartësi deri në 5 metra. Për shembull, maja më e lartë në vend është këtu, me 5.007 metra e saj Maja Bolivar. Edhe pse ka edhe të tjerë mjaft të respektueshëm si Humbold me 4-940 metra, Bompland me 4880 metra ose Luani me 4.743 metrat e tij.

Klima lëkundet midis një klime polare, shumë të lartë dhe klimës më të nxehtë në rrëzë të maleve. Bie shi, si në të gjithë vendin, nga prilli deri në nëntor. Lumenjtë kalojnë midis maleve, të cilat natyrisht nuk janë të lundrueshëm sepse janë të shkurtër dhe me ujëra të rrëmbyeshëm. Kjo rrjedhë përfundon në dy vazo hidrografike: nga njëra anë, ajo në Karaibe, përmes liqenit Maracaibo dhe nga ana tjetër, Orinoco, përmes lumit Apure.

Bimësia e zonës është gjithashtu subjekt i klimës, dhe klima, ne tashmë e dimë, ka të bëjë shumë me lartësinë. Ka bimësi tipike të klimave të nxehta dhe shumë të thata në 400 metrat e para të lartësisë, atëherë shfaqen Pemë të mëdha, më lart se 3 mijë metra shkurre, më lart akoma ka bimësi Paramera dhe mbi 4 mijë metra tashmë kemi myshqet dhe likenet.

Andet e Venezuelës përbëjnë kështu rajoni i vetëm në vend me këtë gamë të specieve bimore. Në zonën me pemë të mëdha, midis 500 dhe 2 metra, peizazhi duket si një pyll me shi, kështu që ka kedra, dafina, bucares, sofër ... beautifulshtë e bukur, Kjo larmi bimore reflektohet edhe në faunë.

Në faunën Andeze të Venezuelës ka arinj, kondori i famshëm i Andeve (e cila, megjithëse nuk jeton këtu, është gjithmonë duke kaluar nëpër të), përkrenare me majë guri, çadra, dre, sharews, lepujt, macet e egra, shqiponjat e zeza, dhitë, owls, dallëndyshet, papagaj mbretërore, qukapikët, rosat, iguanas , gjarpërinjtë, hardhucat dhe dorados dhe guabinas, ndër speciet e peshqve.

Zgjerimi i Andeve të Venezuelës bën duke folur gjeopolitikisht ata kalojnë në disa shtete të vendits: Barinas, Apure, Portuguesa, Táchira, Mérida dhe Trujillo. Dhe siç thamë më lart ka disa qytete të rëndësishme si Mérida, Trujillo, Boconó, San Cristóbal ...

La ekonomia e zonës përdoret për t'u përqëndruar në rritjen e kafesë dhe bujqësinë, por pas zbulimit të vaj gjërat ndryshuan. Nuk është se të korrat kanë ndaluar së prodhuari, në fakt nga këtu vjen prodhimi i patateve, bishtajoreve, pemëve frutore, perimeve, bananeve dhe selinos, derrave, shpendëve dhe lopëve për tregun vendas, por sot nafta është sovrane.

Turizmi në Andet e Venezuelës

Megjithëse për një kohë të gjatë kjo pjesë e Venezuelës ishte larg turizmit, ne gjithmonë e lidhim vendin me Karaibet, për ca kohë tani, ajo ka qenë e hapur për këtë aktivitet. Përmirësimet në infrastrukturën e komunikimit (ndërtimi i përmirësuar i rrugëve në dekadat e fundit) kanë qenë motori.

Megjithëse izolimi të cilit iu nënshtruan të ashtuquajturit popuj të jugut i mbajti ata larg parave që turizmi lë pas, në një farë mënyre i ndihmoi ata të ishin kaq të vlefshëm për këtë treg sot. Dhe a është kjo izolimi i ka ruajtur ata në të gjithë veçantinë e tyre autoktone dhe koloniale.

Ata që jetojnë në këtë pjesë të vendit avokojnë a turizëm i lehtë, ndikim i ulët, që ruan mënyrën e tyre të jetesës dhe mjedisin. Një turizëm në duart e vetë njerëzve ose një turizëm që ne mund ta quajmë komunitet.

Mund të flasim për disa Destinacionet e rekomanduara këtu në Andet e Venezuelës. Për shembull, qyteti i Mérida. Ajo u themelua në 1558 dhe ka një të bukur përkrenare koloniale, ndërsa ishte i rrethuar nga male mbresëlënëse. Ju mund të shihni Pallatin e Kryepeshkopit, selinë e Universidad de los Andes, Katedralen ose Pallatin e Qeverisë.

Merida ka rrugë të bukura, një shpirt studentor, a tregu komunal trekatëshe shumë e zënë dhe popullore, një sallon akullorjes me më shumë se 600 shije akulloreje, Salla e akullores Coromoto, me vendin e vet në Libri i Rekordeve Guinness dhe shumë parqe dhe sheshe. Një nga parqet më të famshëm është Los Chorros de Milla, me liqene, ujëvara dhe një kopsht zoologjik.

Ekziston edhe Teleferik Mérida që ju çon në Pico Espejo në 4765 metra, mezi më e ulët se Mont Blanc Evropian. Parku Popullor Los Aleros, Kopsht botanik me ecjen e saj qesharake në pemë ... Dhe nëse ju pëlqen malet që keni ekskursione në Sierra Nevada me majat e tyre madhështore.

Një tjetër qytet i njohur është San Cristóbal, kryeqyteti i shtetit të Táchira, në më pak se 1000 metra lartësi dhe për këtë arsye me një majë shumë të mirë. Ajo daton nga viti 1561 dhe është afër kufirit me Kolumbinë, kështu që është super komerciale. Gjithashtu, ka shumë kisha koloniale për të vizituar.

Trujillo Shtë kryeqyteti i shtetit më të vogël të Andeve Venezuelës. Shtë shumë koloniale dhe e bukur si i gjithë shteti. Wasshtë themeluar në 1557 dhe është në një lartësi prej 958 metrash. Isshtë e njohur për statujën e pamasë të Virgjëreshës së Paqes, me më shumë se 46 metra të lartë dhe 1200 tonë peshë. Ka pikëpamje të mira dhe fotografia nga këtu është e domosdoshme. Qyteti i vjetër është i bukur, me një katedrale të bukur barok dhe romantike.

Destinacione të tjera të bukura janë Jajó, Táriba, Peribeca, Capacho ... të gjitha këto vende kanë hijeshitë e tyre dhe sektorin e tyre gastronomik dhe hotelier.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*