Udhëtim me aeroplan me fëmijë

Udhëtim me aeroplan me fëmijë

Udhëtim me aeroplan me fëmijë Nuk është gjithmonë një detyrë shumë e thjeshtë për tu kryer. Meqë siç e dimë ata jo gjithmonë arrijnë ta kryejnë udhëtimin në një mënyrë të qetë. Diçka që mund t’i bëjë prindërit të pakëndshëm por edhe të gjithë udhëtarët që janë pranë tyre.

Kjo është arsyeja pse sot ne do t'ju lëmë me një seri të këshilla për të udhëtuar me aeroplan me fëmijë. Detaje themelore që mund të na ndihmojnë më shumë sesa mendojmë. Shtë një mënyrë për të qenë në gjendje të kemi gjithçka të organizuar dhe të përshkruar mirë, në mënyrë që kur të vijë koha, të mos harrojmë asgjë.

Udhëtimi me aeroplan me fëmijë deri në dy vjet

E vërteta është se nëse djali ose vajza është më pak se dy vjeç, atëherë nuk do të zërë një vend. Pra, më e zakonshmja është se atyre u jepet një rrip që do të fiksohet nga vendi i babait ose i nënës. Kështu që ai mund ta mbajë gjithmonë afër. Kur bëhet fjalë për foshnjat, duhet të jeni gjithmonë të vetëdijshëm për ushqyerjen me gji pasi që ky gjest shmang sikletin që mund të shkaktojnë ndryshimet e presionit në veshë, kështu që qetëson edhe të voglin. Nëse ata janë më të vjetër, atëherë gjithmonë mund t'u jepni atyre një kënaqësi.

Dokumentet kur udhëtoni me të mitur

E vërteta është se në fluturimet e brendshme nuk është një kërkesë Essentialshtë thelbësore të keni letërnjoftimin ose pasaportën tuaj, por e vërteta është se na ndihmon dhe na pengon që të kërkojmë lloje të tjera autorizimesh. Kjo është arsyeja pse fëmijët duhet të kenë gjithmonë një kartë ose, nëse janë fluturime të brendshme, do të jetë e dobishme nëse mbani Librin Familjar. Për fluturimet ndërkombëtare është e këshillueshme që të mbani të gjitha letrat në rregull, si ID ashtu edhe pasaportën.

Këshilla për të udhëtuar me fëmijë

Çfarë të bëj nëse jam duke udhëtuar me dy foshnje?

Mund të jetë rasti që keni dy foshnje, me pak ndryshim në moshë mes tyre. Në këtë rast, rekomandohet që më i vogli të ulet mbi ju dhe me një karrige të miratuar, pasi është një nga kërkesat e sigurisë për aeroplanët. Në këtë mënyrë, ai do të paguajë vetëm tarifën e foshnjës, ndërsa tjetri do të jetë i ulur në një vend në aeroplan dhe do të paguajë një tarifë tjetër, e cila është ajo e djemve ose vajzave midis 2 dhe 11 vjeç.

Çfarë të bësh me karrocën

E vërteta është se në këtë rast ne gjithashtu kemi mundësinë e kontrolloni në karrocë menjëherë me mbërritjen tonë në aeroport. Ndoshta është një nga më të rehatshmet pasi që ne e injorojmë atë. Por duhet të jemi gjithnjë me foshnjën në krahë. Nga ana tjetër, mund ta merrni me vete deri në konvikt dhe të keni mundësinë ta merrni në kabinën nëse hapësira është e mjaftueshme. Nëse jo, ata do ta çojnë në bodrum. Por ata do t'ju dorëzojnë atë vetëm pas mbërritjes së avionit në destinacionin e tij.

Ushqim për fëmijën

Pa dyshim, diçka që nuk mund ta harrojmë është të marrim ca ushqim për fluturim. Meqenëse udhëtimi me aeroplan me fëmijë është diçka që duhet ta studiojmë në detaje. Argëtimi është një nga hapat për të ndërmarrë dhe çfarë mënyre më të mirë sesa ta bësh atë me disa ushqime që të pëlqen. Përveç kësaj, ju do t'i sillni shishen e tij të preferuar plot ujë në mënyrë që ai të argëtojë veten edhe nëse nuk është shumë i etur. Ju duhet të qëndroni të hidratuar mirë.

Udhëtim me të mitur

Lojëra për të udhëtuar me aeroplan me fëmijë

Pa dyshim, duhet të mendojmë gjithashtu për ta dhe argëtimin e tyre. Nëse është një fluturim i shkurtër, me siguri do të kalojë shumë shpejt, por nëse është më i gjatë, atëherë duhet të bëni gjithçka që është e mundur në mënyrë që të mos mërziteni. Kjo është arsyeja pse lojërat duhet të jenë të pranishme. Përveç që jemi në gjendje të pikturojmë dhe ngjyrosim, ne gjithmonë mund të zgjedhim lojëra të personifikimit dhe ta bëjmë të voglin pilot dhe ta lëmë të marrë avionin nga vendi i tij. Mos harroni se nuk duhet të mbani shumë lodra në mënyrë që të mos shqetësoni pasagjerët e tjerë. Në ditët e sotme, ne gjithashtu kemi mundësinë të jemi në gjendje të shijojmë ekranet në të cilat Filma për fëmijë ato janë gjithashtu rendi i ditës.

Përgatitini për udhëtimin

Nëse ato janë shumë të vogla, nuk ia vlen, por nëse jo, gjithmonë mund t'i përgatisni ato disa ditë më parë. Një mënyrë e përsosur për të biseduar me ta është përmes lojërave. Ju mund të kërkoni për aeroplanë, re dhe gjithçka që lidhet me udhëtimin që do të ndërmerrni. Eshte larg në mënyrë që të humbni frikën nga e reja dhe vendosni të relaksoheni. Ndoshta nuk funksionon me të gjithë fëmijët, sepse kur të vijë koha ata mund të na befasojnë.

Rehati mbi të gjitha

Që udhëtimi të jetë shumë më i mirë, ata duhet të jenë të rehatshëm. Le të fillojmë me rrobat, t'u tregojmë atyre historinë e tyre të preferuar ose t'i lëmë të dëgjojnë atë muzikë që i bën të buzëqeshin. Një tjetër prej mashtrimeve perfekte është se ne mundemi zgjidhni kohën e fluturimit, në kohë kur zakonisht bien në gjumë. Kështu që me siguri, udhëtimi do të jetë më se i përsosur dhe i shpejtë nëse mund ta zbatojmë të gjithë këtë në praktikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*