Recetë e mishit të pjekur me verë të kuqe dhe perime

Përbërësit

 • 2 kg copë viçi
 • 2 gota verë e kuqe
 • 1 Njësi Patëllxhan
 • 1 Njësia Morrón
 • 2 Njësi Patate të Mëdha
 • 1 Njësi Karrota
 • 2 Njësi Karafil hudhër
 • 1 Njësia e Qepës së Madhe
 • 2 Njësi Turqia Chorizos
 • Kripë dhe piper për shije
 • 1 tbsp. Naftës

Preparación

 • Në një tigan me pak vaj, mbyllni mishin nga të gjitha anët në mënyrë që, në këtë mënyrë, të ruajë lëngjet e tij gjatë zierjes përfundimtare.
 • Në një enë pjekje vendosni perimet. Patëllxhanë, patate, karotë dhe qepë feta. Në shirita piperi i kuq dhe në gjysma thelpinjtë e hudhrës.
 • Vendoseni mishin në mes të perimeve, së bashku me sallamet e gjelit të detit, sezoni për shije dhe derdhni verën në pjatë. Nëse është në dispozicion, vendosni disa degë rigoni të freskët në mish për tu aromatizuar.
 • Piqni në furrë me nxehtësi të moderuar deri të lartë për afërsisht 1 orë e gjysmë dhe çdo kaq shpesh (20 minuta apo më shumë) lani mishin me verën dhe lëngun e perimeve.
 • Fetë e mishit dhe të shërbejë me një pjesë të perimeve.

Këshilla për përgatitjen

 • Ju gjithashtu mund të përdorni një prerje të mishit të derrit.
 • Mund ta zëvendësoni rigonin me një degë rozmarine.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*