Burgu i San Vittore

Burgu i San Vittore

Jo se është me të vërtetë një vend për të vizituar, por Burgu i San Vittore meriton për historinë që të paktën t’i kushtojmë një artikull. E vendosur në Piazza Filangieri, ajo u përurua më 7 korrik 1879, pas bashkimit të Italisë, gjatë mbretërimit të mbretit Umberto I.

Para ndërtimit të këtij burgu, të burgosurit u dërguan në ish-Manastirin e San Antonio Abad ose ish-Manastirin e San Vittore. Duke pasur parasysh mbipopullimin e të burgosurve, qeveria porositi ndërtimin e këtij burgu për të Francesco Lucca. Ai projektoi një ndërtesë me pamje mesjetare, megjithëse sot duket ndryshe pas punës së rindërtimit për arsye sigurie.

Midis 1943 dhe 1945, vitet e Luftës së Dytë Botërore, Burgu i San Vittore ishte nën kontrollin e SS. Disa të arrestuar që kanë kaluar në brezat e ardhshëm kanë kaluar nëpër të në historinë e Italisë. Midis tyre Dante Bernamonti, deputet i Asamblesë Kushtetuese, Gaetano Bresci, anarkist italian që vrau Mbretin Umberto I të Savojës, Aldo Spallicci, antifashist Italian, ose Indro Montanelli, gazetar, historian dhe shkrimtar Italian.

Si me shumë burgje të tjera në botë, burgjet e San Vittore vuajnë nga përkeqësimi dhe mbipopullimi. Sidoqoftë, Qeveria, për shkak të vlerës së lartë të pronës që zë, nuk duket se po punon shumë për të hyrë në këtë çështje. Vetëm disa përmirësime janë bërë në vitet e fundit, krejtësisht të pamjaftueshme duke qenë se është një kompleks i vjetër pothuajse një shekull e gjysmë.

Imazh - Lombardia Beni Culturali

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1.   Paola Nolasco dijo

  Përshëndetje mirë, ju lutem, do të doja të dija nëse keni një të burgosur me emrin Oliver Vicente Olivo. Ai është babai i djalit tim dhe sipas tij, ai është në burg atje në qelinë # 40. Unë do të doja të di nëse është e vërtetë, të lutem

 2.   damaris saez gatica dijo

  Ola Unë dua të di për një të burgosur me emrin kevin mendez romak nuk di asgjë vetëm për atë që është në këtë burg

 3.   Imazhi i mbajtësit të vendit Fernando Maldonado dijo

  Do të doja të dija për një të burgosur Raul Guzman i cili krijon fotografi ku mund të shoh pikturat e tij

 4.   yasmin dijo

  Përshëndetje, dua të di nëse Juan Manuel orellana lopez është atje, ata na thanë se ai ishte atje